اهنك بيدل برزوي

صاحب‌خبر - محمدکاظم کاظمي، شاعر افغانستاني و دبير جشنواره شعر فجر درباره راهکارهاي گسترش روابط فرهنگي و ادبي ميان کشورهاي فارسي زبان گفت: مهم‌ترين راه ايجاد شناخت در مردم نسبت به مشترکات فرهنگي و ادبي و هنري بين کشورهاي فارسي زبان است، چراکه بسياري از مردم نسبت به زمينه‌هاي فرهنگي و ادبي مشترک بين اين کشورها بي‌اطلاع هستند و قطعاً زماني که از اين مهم مطلع شوند، ناخودآگاه به سمت آنها ترغيب خواهند شد. وي ادامه داد: ما بايد موانع ارتباطي فرهنگي و ادبي ميان کشورهاي فارسي زبان را از بين ببريم و از آنجايي که همزباني، همدلي مي‌آورد، مردم خود به خود به سمت يکديگر جذب شده و به قطع ارتباط ميان انديشمندان کشورهاي فارسي زبان هم برقرار خواهد شد. دبير يازدهمين جشنواره شعر فجر با بيان اينکه استفاده از ادبيات و انتشار آثار ادبي نويسندگان فارسي زبان در کشورهاي همزبان از ديگر را‌ه‌هاي گسترش روابط فرهنگي و ادبي به شمار مي‌رود، اظهار داشت: بايد آثار نويسندگان مختلف
صاحب‌خبر - به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی  باشگاه خبرنگاران جوان؛ افتتاحیه بنیاد بیدل دهلوی عصر امروز در محل بنیاد بیدل دهلوی با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی (رئیس دفتر مقام معظم رهبری)، غلامعلی حداد عادل (رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی)، سید عباس صالحی (معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمود صلاحی  (رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران) برگزار شد. غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به آنکه، ایران آشنایی خود را با بیدل دهلوی مدیون انقلاب اسلامی است، اظهار داشت: شعر فارسی در دوره قاجار به تکرار دچار شد. در مقابل چنان تکراری، شعر نیمایی مطرح شد. پس از انقلاب شاعران ما، به زبان شعر نوي قبل از انقلاب تمایل بیشتری نشان دادند. از نظر وزن و بحرهای عروضی به قالب های سنتی شعر برگشتند اما زبان را برنگرداندند.
صاحب‌خبر - چهارمين عرس بين‌المللي بيدل فردا با سخنراني آيت‌الله محمدي‌گلپايگاني، رئيس دفتر مقام معظم رهبري در سالن وزارت كشور افتتاح خواهد شد. در مراسم افتتاحيه افتخار حسين، رئيس پيشين مؤسسه اكو، پروفسور شريف قاسمي از هند، سيدرضا محمدي رئيس اتحاديه نويسندگان افغانستان، اصغر دادبه، علي معلم دامغاني رئيس فرهنگستان هنر و غلامعلي حدادعادل رئيس فرهنگستان زبان و ادب فارسي سخنراني خواهند كرد. در اين مراسم همچنين شريف غزل، خواننده مشهور افغانستاني اشعار بيدل را به صورت آوازي اجرا خواهد كرد. در اين دوره عرس بيدل 55 مقاله از اساتيد خارجي و داخلي پذيرفته شده است كه 13 مقاله با موضوع سبك هندي و ديگر شاعران، 28 مقاله با موضوع بيدل دهلوي و شش مقاله با موضوع آموزش زبان فارسي از خارج كشور پذيرفته شده است در حاشيه مراسم نمايشگاهي از آثار نسخ خطي و چاپ سنگي و چاپي آثار بيدل دهلوي برپا مي‌شود. چندين نسخه كه هم‌روزگار با بيدل در زمان حيات او كتابت و نسخه‌برداري شده است از جمله آثاري است كه به نمايش درخواهد آمد.