در بالای کوه به خدا نزدیک‌ترم در زیرزمین به عظمت و زیبایی خدا نزدیک‌تربانوی تبریزی در دالان‌های اعماق زمین

گردآوری پورتال رهتا :

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، اکرم امانی یک بانوی ورزشکار تبریزی است که از 14 سالگی ورزش را آغاز کرده و با وجودی که در اکثریت رشته‌های ورزشی حرفی برای گفتن دارد حالا به ورزش صخره نوردی و سنگ نوردی و غارنوردی می‌پردازد.

پیش از این فکر می‌کردم ورزش‌هایی مثل فوتبال، کوهنوردی، صخره نوردی و غارنوردی  فقط مختص مردان بوده و زنان نمی‌توانند چنین ورزش‌هایی را انجام دهند. ولی طی سال‌های اخیر و با توجه به تغییر نگرش‌هایی که در مورد زنان و توانمندی‌های آنان صورت گرفته است زنان نیز همپای مردان در خیلی از رشته‌های ورزشی حضور داشته و گاهی اوقات نیز حضور پرشوری نسبت به مردان دارند. صحت ادعای ما نیز خانم اکرم امانی است که در بسیاری از رشته‌های ورزشی سر رشته دارد.

خانم امانی ورزش را با کاراته آغاز کرده است زمانی که تنها 14 بهار از عمرش سپری شده بود، شور و نشاط دوران مدرسه او را در مقطع دبیرستان به دنبال والیبال کشاند و در کنار والیبال در شطرنج نیز سه سال دبیرستان مقام اول ناحیه را به خود اختصاص داده بود. او در کنار ورزش در سال 86 وارد هلال‌احمر شده و در کلاس‌های آموزش امداد و نجات شرکت کرده است. او در حال حاضر پزشک‌یار آسیب‌های ورزشی و دانشجوی رشته حقوق است.

با او هم‌کلام و هم صحبت شدیم نه به بهانه ورزش کاراته، یا این که پا به توپ بوده و داوری درجه 3 فوتسال را کسب کرده است و نه به بهانه والیبال و شطرنج و این که دستی در ورزش بدن‌سازی نیز دارد. با او هم‌صحبت شده‌ایم. فقط به خاطر این که او جزو معدود زنان شهرمان است که همپای مردان به ورزش غارنوردی می‌پردازد و البته زیبایی‌های چند صد متری اعماق زمین او را چنان مجذوب و شیفته خود کرده است که فرزندانش نیز به صورت تخصصی غارنوردی و صخره‌نوردی را در کنار مادر و مربی خود تجربه می‌کنند.

با ما همراه باشید در همکلامی با بانوی غارنورد شهرمان.

*خانم امانی شما رشته‌های ورزشی زیادی را تجربه کردید چگونه شد که به غارنوردی علاقه‌مند شدید؟

سال 90 در کنار رشته‌های ورزشی که کار می‌کردم توسط یکی از دوستان با انجمن غار و غارشناسی آشنا شدم هدفم فقط این بود که یک بار داخل غار رفته و آن را پیمایش کنم فقط علاقه داشتم بدانم زیرزمین چگونه جایی هست و خیلی هیجان زده بودم.

*اولین تجربه غارنوردی چگونه رقم خورد؟

بعد از آشنایی با انجمن غارنوردی برای اولین بار به پیمایش غار هامپوئیل در مراغه رفتیم، اولین تجربه خیلی سخت بود چون خیلی ناشی بودم و از یک طرف دیگر غارنوردی رشته مشکلی است. در اثر ناشی‌گری و بی‌تجربگی در اولین پیمایش چند بار زمین خوردم و البته به صخره و سنگ‌ها نیز برخورد کرده بودم

*شما که تصمیم داشتید فقط یک بار داخل غار بروید اما الان 5 سال از آن روز می‌گذرد این تغییر عقیده چگونه رخ داد؟

بعد از پیمایش اولین غار صدها کیلومتر در اعماق زمین  آرامش خاصی به من دست داد، دیدن زیبایی‌ها و عظمت خداوند آن هم در عمق زمین اصلا باور کردنی نبود. در اولین پیمایش به قدری محو این زیبایی‌ها شده بودم که به طور کلی تمام دردهای زانو و بازوهایم از یادم رفته بود

در عرض این پنج سالی که به غارنوردی مشغول هستم هر بار که داخل غار می‌شوم انگار همان دفعه اول است شور و هیجان و علاقه مرحله اول را دارم، بعد از اولین پیمایش وارد انجمن شده و در کلاس‌های آموزشی که بیشتر در کوه عون بن علی انجام می‌گیرد شرکت کردم.

تصور من از پیمایش غار دیدن عظمت خدا و زیبایی‌هایی که پنهان است در دل تاریکی‌ها، دیدن این شاهکار خداوند به من آرامش می‌دهد.

بالای کوه حس می‌کنم به خود خدا نزدیک‌ترم و زیرزمین حس می‌کنم به عظمت و زیبایی خدا نزدیک‌ترم

*احساس شما وقتی بالای کوه هستید چه فرقی می‌کند با احساسی که در عمق صدها کیلومتری زمین هستید؟

غارنوردی را خیلی زیاد دوست دارم و علتش این که زیبایی‌هایی در غارها وجود دارد که افراد کمتری می‌توانند ببینند. وقتی صدها متر داخل زمین می‌روم شاید آن لحظه اولین خانمی باشم که زیبایی‌های زیر زمین را به چشم می‌بیند.

من در کنار غارنوردی ورزش کوهنوردی را نیز دوست دارم و امسال دو بار برای صعود به سبلان رفته‌ام و هر دو زیبا هستند. بالای کوه حس می‌کنم به خود خدا نزدیک‌ترم و زیرزمین حس می‌کنم به عظمت و زیبایی خدا نزدیک‌ترم.

* تاکنون کدام یک از غارها را پیمایش کرده‌اید؟

غار هامپوئیل اولین غاری بود که پیمایش کردم بعد از آن غار قلایچی، دوکچی، کتله خور، یخ مراد، دویی جان، حمزه زندان و غار قلعه کرد را پیمایش کرده‌ام و همراه تیم انجمن غارنوردی استان در اکتشاف سه غار استان آذربایجان‌شرقی شرکت کردم. غار امین در هشترود، غار عیوض علی در عجب‌شیر، غار چپر در مراغه، سه غار اکتشاف شده هستند.

*آیا فرزندان  شما نیز به رشته‌‌های ورزشی و مخصوصا غارنوردی علاقه‌مند هستند؟

بله، هر دو فرزندم از بچگی در رشته‌های ورزشی فعال بوده و در رشته غارنوردی نیز خیلی همراه و کمک حال من هستند. پسرم سهیل در رشته فوتبال و شنا و دخترم کوثر نیز اسکیت، شنا و بسکتبال بازی می‌کند و البته هر دو فرزندم غارنوردی و سنگ نوردی نیز کار می‌کنند و در برنامه‌هایی که در حد توانایی‌های خودشان باشد شرکت می‌کنند و همراه من غار هامپوییل، قلعه‌کرد، کتله خور و غار چپر را هم پیمایش کرده‌اند.

* آیا شما برای پیمایش غار به خارج از کشور نیز رفته‌اید؟

نه متاسفانه، برای پیمایش غار در خارج از کشور به دلیل مشکلات مالی و هزینه زیادی که در بر دارد تاکنون نتوانستم اقدام کنم البته در تمام زمینه‌ها نسبت به خانم‌ها کم لطفی‌هایی صورت می‌گیرد و در بسیاری از مواقع خیلی از افراد به جای کمک کردن مشکل‌تراشی می‌کنند و رشته غارنوردی بانوان نیز از این امر مستثنی نیست و حمایت‌های خوبی در این زمینه نسبت به بانوان صورت نمی‌گیرد چرا که در صورت حمایت در بانوان نیز ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بسیاری برای پیمایش غارهای داخلی و خارجی وجود دارد که می‌توانند دامنه فعالیت‌های خود را گسترش دهند.

*آیا ورزش غارنوردی را به سایر بانوان به عنوان یک ورزش پیشنهاد می‌کنید؟

غارنوردی رشته ورزشی مشکل و سختی است مخصوصا برای خانم‌ها که روحیه ظریفی دارند ولی این حرف به معنای آن نیست که خانم‌ها نمی‌توانند غارنوردی کنند، من خودم به عنوان یک زن این ورزش را به سایر بانوان پیشنهاد می‌کنم چون جذابیت‌ها و زیبایی‌های خاص زیادی دارد.

------------------------------------

گزارش از: معصومه درخشان

------------------------------------

انتهای پیام/60002/چ40

∎​