تنها راه حل اساسی و کاربردی برای گرفتن تلخی زیتون

گردآوری پورتال رهتا : سرویس سبک زندگی فردا: اگر می‌خواهید زیتون را خود در منزل عمل آورید این مطلب به شما کمک می‌کند تا این کار را به بهترین وجه انجام دهید. در ادامه این مطلب را به نقل از پرشین وی بخوانید.   تنها راه حل اساسی و کاربردی برای گرفتن تلخی زیتون

اصولا زیتون‌ها به سه صورت كنسروی - شكسته و بی هسته هستند. زیتون شكسته زیتونی است كه مراحل روغن‌گیری آن انجام شده است و زیتون بی‌هسته همان زیتون كنسروی است (روغن كشی نشده است) و برای تهیه‌ی زیتون پرورده و یا تزپین كردن با فلفل قرمز و بسته‌بندی‌های خوشگل استفاده می‌شود.

در هر حال همه‌ی زیتون‌ها یك تلخی دارند و تنها راه گرفتن تلخی آنها خواباندن در آب نمك و شستشوی چند باره‌ی آنها است تا طعم تلخی آن به حد مورد انتظار شما از بین برود. (می‌توان در روز حدود سه الی چهار بار زیتون‌ها را می‌شویم و مجددا در آب نمك بریزیم)

در آخر كه طعم مطلوب را پیدا كرد مجدا زیتون‌ها را در آب نمك بریزید شوری آن به اندازه‌ای باشد كه خوراك آن برای شما مطبوع است (نه بی‌نمك و نه شور) و مثلا اگر در سطل‌های پلاستیكی سایز ماست‌های سه كیلویی می‌ریزی. روی آن ۱ یا ۲ قاشق روغن زیتون و گلپر (یك قاشق) بریز معمولا زیتون را در جای خنك می‌گذارند و سعی كنید در جای خنك یخچال نباشد.

معمولا زیتون‌های سبز یا زیتون‌هایی كه اندكی مانده تا رسیده شوند را برای مدتی در محلول‌های قلیایی می‌خوابانند تا تلخی گوشت آنها گرفته شود. سپس مدتی در آب می‌خوابانند و سرانجام در ظرف محتوی محلول كم‌نمك (مخلوط آب، نمك و سركه) نگه می‌دارند یا اینكه از همان ابتدا فرآیند گرفتن تلخی را تنها با آب‌نمك انجام می‌دهند.

زیتون را به این روش حتی در خانه نیز می‌توان عمل آورد، اما به دلیل وقت‌گیر بودن این فرآیند، بیشتر مصرف‌كنندگان، زیتون آماده را ترجیح می‌دهند. بعضی از زیتون‌ها پس از عمل آوردن سیاه می‌شوند. اگر زیتون پس از بیرون آوردن از قلیاب مدتی در معرض هوا قرار ‌گیرد، رنگش به سیاهی می‌زند. البته رنگ زیتون بیش از همه به نوع آن مربوط می‌شود. در مورد محلول‌های قلیایی خوراكی (تركیب آب و بی‌كربنات‌ها مثل جوش شیرین و آهك (كه برای مربای بالنگ استفاده می‌شود)   ∎​