ترمیم کامل لایه اوزن تا سال 2050 تلاش برای حفظ اوزون

گردآوری پورتال رهتا :

به گزارش خبرنگار اجتماعی پانا، سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم گرامیداشت روز جهانی اوزن که به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد با اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط ایران هم راستا با پروتکل مونترال، گفت: بر اساس همین اقدامات موفق به حذف هالون ها و فریون ها تا سال 2010 و مواد دفع آفات نباتی تا سال 2015 شدیم.

متصدی ادامه داد: همچنین موفق شدیم در سال 2015 و نسبت به سال 2000، 10 درصد SFC (افشانه تنفسی) را حذف کنیم که البته پیش بینی می شود تا سال 2017، این میزان به 20 درصد برسد.

وی ضمن تاکید بر اینکه یکی از مهم ترین هدف گذاری های کنونی در کشور، جلوگیری از ایجاد صنایع مصرف کننده مواد مخرب لایه اوزن است، تصریح کرد: در حال حاضر 1378 صنعت کشور موفق به حذف مواد مخرب لایه اوزن از چرخه مصرفی خود شده اند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اشاره ای هم به همکاری های سازمان متبوع خود با کمرگ برای جلوگیری از مواد مخرب لایه اوزن داشت و افزود: مهم ترین اصل این است که آلودگی نباید تولید شود.

متصدی با بیان اینکه پروتکل مونترال یکی از موفق ترین پروتکل های محیط زیستی دنیا است، اعلام کرد: ترمیم 5 میلیون کیلومتر مربع از حفره ایجاد شده در لایه اوزن در سال 2015 نسبت به سال 2000 نشان دهنده همین موفقیت است.

به گفته این مقام مسئول، آخرین پیش بینی ها حاکی از ترمیم کامل لایه اوزن تا سال 2050 است و این امر بیانگر میزان مشارکت، مسئولیت پذیری و اعتقاد به حفظ محیط زیست در جهان است.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین موضوعات کنونی، ارتباط موضوع تغییرات اقلیم با لایه اوزن است، یکی از نگرانی های حال حاضر را جایگزینی موادی دانست که روی سیستم اتمسفر اثری منفی دارند.

متصدی ضمن تاکید بر اینکه هیچ محصولی نباید روی سایر اجزاء اتمسفر تاثیر بگذارد، تصریح کرد: به همین دلیل در 29 سالگرد پروتکل مونترال، اتحاد جهانی حفاظت از لایه اوزن با در نظر گرفتن موضوع تغییرات اقلیمی، در دستور کار قرار گرفت.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: طبق آخرین آمار و گزارش های ارائه شده، ترمیم لایه اوزن با 135 میلیارد تن کاهش انتشار گاز گلخانه ای در دنیا همراه بوده است و این اتفاق بسیار مثبتی است.

به گفته این مقام مسئول، اگرچه ایران کشوری در حال توسعه و نیازمند توسعه است اما این توسعه نمی تواند بدون تعهد به حفظ محیط زیست صورت پذیرد زیرا در آن صورت، شاهد توسعه ای ناپایدار خواهیم بود.

متصدی اشاره ای هم به تعهد ایران برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای داشت و افزود: ایران متعهد شده که به صورت مشروط و غیرمشروط انتشار گازهای گلخانه ای خود را به میزان 12 درصد کاهش دهد و این بدون رعایت ملاحظات محیط زیستی در تمام بخش ها ممکن نیست.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر ضرورت بهره گیری از ابزارهای نوین محیط زیستی دنیا برای حفاظت از محیط زیست، تصریح کرد: تدوین و ابلاغ سند اقتصاد کم کربن در دولت یازدهم، حرکت در همین مسیر جهانی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است.

وی خاطرنشان کرد: کلیه صنایع و سیستم های اقتصادی کشور ملزم به اجرای برنامه های اقتصاد کم کربن مصوب دولت هستند زیرا این موضوع کمک بسیار بزرگی برای رسیدن به تعهد 12 درصدی مشروط و غیرمشروط ایران برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است.

به گفته این مقام مسئول، انتخاب شعار "اتحاد جهانی برای بازسازی لایه اوزن و تغییرات اقلیمی" برای روز جهانی حفاظت از لایه اوزن در سالجاری، بیانگر پیوند عمیق حفاظت از اوزن و تغییرات اقلیمی است.

متصدی با بیان اینکه یکی از مهم ترین موضوعات برای دستیابی هم زمان به توسعه پایدار و حفظ محیط زیست، افزایش و جلب مشارکت و همراهی و همکاری همگانی است، گفت: بر اساس همین مشارکت و همراهی، امروز می توانیم اعلام کنیم پس از نیم قرن، در نتیجه اجرای برنامه های مقابله با آلودگی هوا، موفق به کاهش غلظت آلاینده ها شدیم.

وی افزود: تا پیش از این در بهترین حالت، موفق به تثبیت آلودگی هوا شده بودیم ولی امروز می توانیم اعلام کنیم که در مسیر کاهش غلظت آلاینده های هوا و کاهش آلودگی هوا گام برمی داریم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: روزهای سالم در سالجاری نسبت به سال گذشته، بیش از یک ماه افزایش یافت.

این مقام مسئول کاهش میزان مصرف و نگهداری درست از محصولات تولیدی را از جمله راهکارهای مهم حفظ محیط زیست دانست و اظهار کرد: جلب و افزایش مشارکت همگانی و همگام کردن مشارکت ملی با مشارکت بین المللی برای حفظ محیط زیست دو مسئله مهم است که باید در دستور کار قرار گیرد.

متصدی گفت: در کنار رصد مستمر تارگت ها و اهداف بین المللی در برنامه ها و اقدامات ملی و حرکت همگام با جامعه جهانی برای دستیابی به زندگی بهتر، باید با بازیابی و اصلاح الگوهای مصرف و تولید، کاهش و حذف آلودگی از تولید را جایگزین کنترل و کاهش آلودگی کنیم. 

∎​