گردآوری پورتال رهتا :

علی اصغر داداش‌پور سرپرست مرکز نوغان‌داری کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی /#، گفت: از 36 هزار جعبه تخم نوغان آماده برای توزیع در سال جاری در مجموع 28 هزار و 763 جعبه تخم نوغان توسط نوغان داران دریافت شد.

وی افزود: تاکنون 380 تن پیله‌تر کرم ابریشم توسط بخش غیر دولتی از استان‌های خراسان رضوی، مازندران، اصفهان و گلستان بالاتر از قیمت تضمینی خریداری شده است.

داداش‌پور با بیان اینکه قیمت تضمینی خرید هر کیلو پیله‌تر ابریشم در سال جاری حدود 15 هزار و 100 تومان است، تصریح کرد: هر کیلوگرم پیله‌تر ابریشم با قیمتی حدود 5 هزار تومان بالاتر از قیمت توافقی توسط بخش غیر‌دولتی و به صورت توافقی خریداری می‌شود.

سرپرست مرکز نوغانداری با بیان اینکه یکی از اهداف این مرکز رونق تولید پیله کرم‌ابریشم در داخل کشور است، بیان داشت: پیش‌بینی می‌شود، امسال بیش از 860 تن پیله‌تر کرم‌ابریشم تولید شود.

وی افزود: سال گذشته با توزیع 31 هزار جعبه تخم نوغان کمتر از هزار تن پیله‌تر ابریشم در کشور تولید شد.

داداش‌پور با بیان اینکه میزان دریافت تخم نوغان توسط نوغانداران امسال 9 درصد کاهش  یافته، افزود: ما آمادگی توزیع 36 هزار جعبه تخم نوغان را داشتیم، اما به دلیل گرما و خشکسالی‌های گذشته نوغانداران از دریافت تخم‌نوغان امتناع کرده و حاضر به ریسک نشدند.

وی افزود: اگرچه نوغانداران به دلیل عدم اطمینان کافی از وضعیت مناسب و شرایط آب و هوایی تخم نوغان کمتری نسبت به سال قبل دریافت کردند اما با توجه به بارندگی‌ها و شرایط آب و هوایی مناسب در سال جاری در برخی مناطق ابریشم‌خیز کشور توتستان‌ها امسال دارای برگ مازاد برای پرورش کرم ابریشم هستند.

سرپرست مرکز نوغانداری کشور اظهار داشت: پیشنهاد دولت برای خرید تضمینی پیله‌تر کرم ابریشم قیمت 16 هزار و 650 تومان به ازای هر کیلو گرم بود اما دولت رقم 15 هزار و 100 تومان را مصوب کرد.

وی با بیان اینکه نیمی از پرورش کرم ابریشم را استان گیلان به خود اختصاص داده، افزود: از فردا خرید پیله‌تر کرم ابریشم در گیلان آغاز می‌شود.

انتهای پیام/ب