بازیکن پرسپولیس که هم راست می گوید هم دروغ!

گردآوری پورتال رهتا : مدت زیادی از پیوستن پلی یانسکی به پرسپولیس نمی‌گذرد؛ 8 روز پیش بود که او همراه با ولادیمیر پریموف هموطنش به تهران آمد و چهار روز بعد قرارداد بست. 
به گزارش ایران ، آن روزها اخبار پرسپولیس حول بازگشت مهدی طارمی و حاشیه‌هایش می‌چرخید و کسی به خریدهای اوکراینی توجه نمی‌کرد تا اینکه کم کم برخی رسانه‌ها از جمله ایران ورزشی به رزومه نسبتا ضعیف آنها انتقادهایی وارد کردند. در پاسخ این انتقادها پلی یانسکی گفت: «من همراه با شاختار دونتسک قهرمان اروپا شدم و برایم عجیب است که چرا از رزومه‌ام انتقاد می‌کنند.»
پلی یانسکی درست می‌گفت. شاختار دونتسک در فصل 2009-2008 قهرمان لیگ اروپا شد اما اولکسی سهمی در این قهرمانی نداشت. برای این منظور ترکیب هجده نفره تک تک بازی‌های شاختار در آن فصل را بررسی کردیم تا نشان دهیم ادعای مدافع اوکراینی بی اساس است. 
در آن فصل شاختار از مرحله مقدماتی لیگ قهرمانان کارش را آغاز کرد و با حذف تیمی که سال قبل از آن برانکو قهرمانش کرده بود (دیناموزاگرب) به مرحله گروهی رسید. در این مرحله آنها با اسپورتینگ لیسبون، بازل سوییس و بارسلونا قهرمان آن فصل لیگ قهرمانان همگروه شدند و 9 امتیاز از 6 بازی گرفتند.

آنها در بازی آخر، تیم نصف و نیمه بارسا را در اسپانیا 2-3 شکست دادند اما سه امتیاز کم آوردند و سوم شدند تا از این رقابت‌ها حذف و وارد مرحله یک شانزدهم نهایی لیگ اروپا شوند. شاختار اما در این رقابت‌ها با حذف تاتنهام، زسکامسکو، المپیک مارسی و دیناموکیف در نهایت وردربرمن را در فینال شکست داد تا قهرمان اروپا شود.
در آن سال لوچسکو ستاره‌های بزرگی در تیمش داشت و برزیلی‌هایی مثل لوییزآدریانو، فرنادینیو، جادسون، ویلیان، ایلسینیو و براندائو نقش بزرگی در قهرمانی شاختار ایفا کردند. همچنین در این تیم بازیکنان شاخصی مثل دیمیتری چیگرینسکی (که سال بعد از آن به بارسا پیوست)، داریو سرنا، رضوان رت، آندری پیاتوف (این دو نفر آخر اخیرا در تیم ملی اوکراین بودند) و مارسلو مورنو حضور داشتند ضمن اینکه نفراتی مثل اولکساندر کوچر، ماریوژ لواندوفسکی، ویاچسلاو شوچوک، اولکسی گای، اولکساندر گلادکی، ولادیمیر یزرسکی، توماژ هوبژمن و مایکولا ایچنکو، ایگور دولیاج و یون سلزنیوف هم در رقابت‌های اروپایی آن سال به میدان رفتند.
در واقع این 20 بازیکن به صورت چرخشی در لیست 18 نفره تیمشان قرار می‌گرفتند اما در 8 بازی لیگ قهرمانان و 9 مسابقه لیگ اروپا اولکسی پلی یانسکی حتی یک بار طعم حضور در لیست 18 نفره و نیمکت نشینی در شاختار را تجربه نکرد. ∎​