گردآوری پورتال رهتا : کاظم مرادی روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: این حادثه ساعت 30 دقیقه بامداد امروز آغاز و تا ساعت شش صبح ادامه داشت.

وی یادآورشد: لنج های طعمه حریق شده از جنس فایبرگلاس و مخزن سوخت آنها نیز پر بوده است که باعث شعله ور شدن آتش شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری بوشهر اضافه کرد: پهلوگیری لنج در اسکله بندر رستمی به گونه ای است که از طریق زمینی فقط از یک مسیر امکان اطفا وجود دارد و همین امر مدت زمان اطفا را افزایش داد.

مرادی گفت: در اطفا حریق آتش سوزی اسکله بندر رستمی آتش نشانی شهرهای بوشهر، عالی شهر، خورموج ، دلوار ، اهرم و چغادک و اداره بنادر و دریانوردی مشارکت داشتند.

وی افزود: علت آتش سوزی در دست بررسی کارشناسی است.

مدیرکل شیلات استان بوشهر نیز گفت: اسکله بندر رستمی کاربرد صیادی دارد اما لنج های باری تجاری نیز در آن پهلو گرفته اند.

حسین بهمنیاری در گفت وگو با ایرنا افزود: این اسکله ظرفیت پهلوگیری 100 فروند شناور صیادی دارد اما بدلیل شرایط مناسب جوی شمار زیادی از لنج ها برای صید به دریا رفته بودند.

وی با اشاره به اینکه دو خودرو آتش نشانی مربوط به شیلات در اسکله رستمی مستقر است یادآورشد: 40 فروند لنج نیز در زمان وقوع حادثه از صحنه خارج شدند تا دامنه آتش سوزی گسترش نیابد.

بهمنیاری اضافه کرد: در زمان پهلوگیری لنج در اسلکه حداقل باید دو نفر از مالکان و خدمه آنها در لنج حضور داشته باشند تا در زمان حادثه لنج را از صحنه خارج کنند که این مهم در مورد لنج های آتش گرفته رعایت نشده است.

وی گفت: لنج های سوخته شده در قعر دریا غرق شده اند که برای بیرون کشیدن آنها از دریا یک میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار نیاز است.

بندر رستمی از توابع شهرستان تنگستان در فاصله 75 کیلومتری جنوب بوشهر واقع شده است.ک/3

6045/1772