تجلیل از «حجت‌الاسلام دکتر احمدی» در ششمین مراسم جایزه علمی «دکتر کاردان»

گردآوری پورتال رهتا :

ششمین مراسم اهدای جایزه علمی دکتر علی محمد کاردان و تجلیل مقام علمی حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و استاد برجسته فلسفه در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدمصطفی محقق داماد، رییس گروه علوم و معارف اسلامی فرهنگستان علوم در ابتدای مراسم طی سخنانی گفت: در عرفان اسلامی جهان مظهر اسماء‌الله است و معلم، صفاتی از صفات خداوند است.

وی افزود: کسی حق ندارد نامی بر نام‌های خداوند بیفزاید و به یقین یکی از اسماءالله، رب است و معلم مظهر نام رب و نمایانگر خداوند است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: برای تکریم از دو معلم اینجا هستیم. یکی مرحوم دکتر کاردان که از بنیانگذاران علوم تربیتی است و دیگری دکتر احمدی که بیش از نیم قرن است به محضرش ارادت دارم.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران گفت: دکتر احمدی شخصیتی است که تمامی عمر و لحظات زندگی‌اش را با خلوص صرف تعلیم و تربیت کرده و خداوند در زندگی هر شخص نفحات به معنی پیشامدهای خیری دارد که باید سعی کرد قدر آنها را دانست و خداوند به دکتر احمدی نیز چند نفحه ارزشمند عنایت فرموده است.

حجت‌الاسلام محقق داماد افزود: خداوند از روز نخستینی که دکتر احمدی به حوزه علمیه بروجرد رفت، استاد و فقیهی بزرگ به نام مرحوم آیت‌الله شیخ علی محمد بروجردی را به ایشان اعطا کرد که مجسمه تربیت، اخلاق و عرفان بود.

رییس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: در قم فیض تلمذ در محضر استاد علامه طباطبایی نصیب ایشان شد که دکتر احمدی همواره همراه استادشان بودند و حتی زمانی که علامه طباطبایی کسالت پیدا کردند، همراه ایشان به لندن رفتند.

وی گفت: علامه طباطبایی شاگردان علمی زیادی داشتند ولی مانند خودش کم است، اما دکتر احمدی اخلاقش مانند علامه طباطبایی است؛ ایشان علم، اخلاق و تواضع را با هم جمع کردند و مانند علامه طباطبایی تمامی عمر خود را به خدمت گذراندند.

دکتر غلامعلی حداد عادل، رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم در این مراسم ضمن قدردانی از مؤسسه دکتر کاردان در سنت حسنه تکریم استادان فرهیخته، گفت: نزدیک به 50 سال است با دکتر احمدی آشنا هستم؛ یعنی از زمانی که در مؤسسه در راه حق فعالیت داشتند.

وی افزود: مؤسسه در راه حق که بعداً مؤسسه آموزشی امام خمینی (ره) از دل آن بیرون آمد، سعی کرد علوم انسانی را وارد حوزه کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: من و دکتر احمدی در دوره دکتری با هم بودیم و در آن زمان در مجموع چهار نفر در دوره دکتری حضور داشتیم و مانند اکنون نبود که یک دانشکده با یک استاد نیمه وقت 30 تا 40 نفر دانشجوی دکتری پذیرش کند. در آن زمان با 14 تا 15 نفر استاد تمام وقت فقط چهار دانشجوی دکتری پذیرش می‌شد.

دکتر حداد عادل با اشاره به اینکه از نظر سیاسی و اعتقادی بسیار نزدیک به دکتر احمدی است، گفت: من شب‌های پنج‌شنبه به منزل دکتر احمدی در قم می‌رفتم تا در کلاس‌های درس تفسیر علامه طباطبایی حضور داشته باشم و از آن جلسات بود که مجذوب و شیفته فضایل این علامه بزرگوار می‌شدم.

وی با تأکید بر اینکه دکتر احمدی از نظر اعتقادی، بینش و جهان‌بینی یک مؤمن، مسلمان، درست اعتقاد و پاکیزه طبع است، افزود: دکتر احمدی از نظر سیاسی مخالف رژیم سابق بود و پس از انقلاب نیز خدماتی صادقانه در شورای عالی انقلاب فرهنگی و انتشارات دانشگاهی سمت ارائه داد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر احمدی را از نظر اخلاقی یک استاد خلیق و مؤدب به آداب اسلامی دانست و ادامه داد: تواضع و فروتنی و دوری از حب مال و مقام از خصوصیات ایشان است و استاد دکتر احمدی با 82 سال سن مانند همان 50 سال پیش کار می‌کند و عشق ایشان به ایران و تربیت جوانان برای خدمتگزاری ستودنی است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: دکتر احمدی نمونه عینی وحدت حوزه و دانشگاه است و ایشان فلسفه غربی را می‌خوانند و هرگز تعصب غیرعلمی نسبت به یک فکر و استدلال ندارند.

رییس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی گفت: دکتر احمدی علاوه بر آشنایی با فلسفه غربی و اسلامی به ادبیات فارسی علاقه‌مند است و علاوه بر زبان عربی در زبان انگلیسی هم تسلطی مثال زدنی دارند که شاهد آن ترجمه‌های ایشان است.

دکتر رضا داوری اردکانی، رییس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران هم در این مراسم گفت: من همواره این بخت را داشتم که با دوستان خوب زندگی کنم و دکتر کاردان مرد بزرگ و جامعی بود که علم و اخلاق را توأمان داشت.

وی افزود: من هم نزدیک به 50 سال است دکتر احمدی را می‌شناسم و معتقدم هرگز کسی در محضر ایشان خسته نمی‌شود، چون خوش سخن و با صفا هستند

عضو شوری عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: روزی در گروه فلسفه یکی از تکالیف دانشجویان را درباره علیت خواندم که مجذوب آن شدم و نام نویسنده آن دکتر احمدی بود و ایشان همچنان پرتوان و پرنشاط است.

رییس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، دکتر احمدی را شخصیتی حقیقتاً دیندار به تمام معنا دانست و گفت: وجه نزدیکی ما به هم این است که هر دو به فلسفه علاقه داریم و فلسفه در لغت به معنای دوستی و دانشی است که عین دوستی معنا می‌یابد.

وی افزود: با شناختی که از دکتر احمدی دارم، می‌دانم که ستایش دیگران از ایشان، لحظات سختی را برای دکتر احمدی باعث می‌شود و این هم از فضیلت‌های ایشان است.

عضو هات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: هرگز از دکتر احمدی دورویی و تملق ندیدم، هرگز غیبت و تظاهر نمی‌کنند و از دنیا چیزی نمی‌اندوزند، شاگردان خوبی دارند و رضایت شاگردان از استاد مقام بزرگی است که ایشان مانند علامه طباطبایی از آن برخوردارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی هم ضمن تشکر از خانواده مرحوم کاردان گفت: دکتر کاردان با اخلاص تمام همیشه و حتی در گرمای تابستان‌های طاقت فرسا برای تدریس در قم حاضر می‌شد و هرگاه کاری را در انتشارات سمت به ایشان واگذار کردیم، بسیار دقیق انجام دادند.

وی افزود: دکتر کاردان برادری در یزد داشتند که میراب بود؛ ایشان گفتند پس از آنکه برادرشان از دنیا رفت، مردم مجلس بزرگداشت بسیار بزرگی برای وی برگزار کردند؛ چون او آب را چنان تقسیم می‌کرد که حق کسی ضایع نشود؛ چون معتقد بود آب مهریه حضرت زهرا(س) است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: حضرت علی(ع) فرمودند از کوچکی عمل پروا نداشته باشید فقط ببینید عمل با تقوا همراه است یا خیر؟

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: من به خاک و مردم ایران عشق می‌ورزم و حب‌الوطن من‌الایمان است. من داستان رستم و اسفندیار را هر چند وقت یک‌بار با بچه‌ها می‌خواندم تا مردانگی آنان از یادمان نرود.

وی افزود: زبان فارسی برای من حیات است و زبان شاهنامه لذت بخش است و همواره هم گفته‌ام که آدمی اگر هنری دارد، باید آن هنر آموزنده باشد.

حجت‌الاسلام دکتر احمدی با اشاره به اینکه همچنان با مرحوم علامه طباطبایی زندگی می‌کند، ادامه داد: یقین دارم همه آنچه که دارم از دعای مادرم و ایشان است.

در پایان این مراسم جوایز علمی دکتر کاردان به چهار رساله برتر برگزیده متعلق به دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه‌های اهواز، تهران، تربیت مدرس و دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات اهدا شد.

انتهای پیام