گردآوری پورتال رهتا : به گزارش خبرنگار ایرنا، این جشنواره که در روستای صوفیان از توابع بخش مرکزی کلاله برگزار شد، 176 کره اسب از شهرستان های مختلف کشور شرکت داشتند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان دراختتامیه این جشنواره اعلام کرد: در آغاز نخستین دوره برگزاری این جشنواره تعداد اسب های اصیل ترکمن تنها 300 راس بوده است ولی الان این تعداد به 3 هزار راس در استان گلستان افزایش یافته است.

مختار مهاجر افزود: سیاست های حمایتی سازمان جهاد کشاورزی نقش مهمی در افزایش تعداد اسب ترکمن در منطقه داشته است.

وی گفت : علاوه بر شناسنامه دار کردن اسب های اصیل ترکمن، برای حفظ خون و ژنتیک آن در توسعه پرورش اسب منطقه همچنان تلاش خواهیم کرد.

رییس سازمان جهادکشاورزی گلستان افزود: اسب داری ریشه در فرهنگ دینی ما دارد و امروز فرصتی است که اسب ترکمن با توجه به ویژگی های آن به طرفدارانش بشناسانیم.

فرماندار شهرستان کلاله هم گفت: این شهرستان یکی از قطب های مهم پرورش است در منطقه است .

نصرت برزگر افزود: با عنایت به علاقه مندی مردم ترکمن به اسب، و همچنین به منظور ایجاد اشتغال پایدار و جذب توریست و گردشگر به این منطقه از توسعه صنعت پرورش اسب حمایت کنیم.

وی اظهار امیدواری کرد دولت هم با تدایبر لازم ضمن حفظ ژنیتک اسب اصیل ترکمن ، در جهت صادرات آن به کشورهای دیگر برنامه ریزی کند.

در ادامه این جشنواره، دور چرخشی اسب های شرکت کننده توسط صاحبانشان انجام شد.

در پایان دورهای چرخشی، هیات داوران اسب های برتر را به شرح زیر انتخاب کردند.

در دور اول که مربوط به کره های 'پای مادر' بود به خاطر تعداد اسب های شرکت کننده در دو گروه رقابت کردند که در گروه اول کره اسب 'شایلان ' از کلاله اول ، 'ملکه یزدانی' از جرگلان خراسان شمالی دوم و 'باران ' از گنبدکاووس سوم شد.

گروه دوم از دور اول مربوط به کره پای مادر، ' ناردانه ' از کلاله اول ، 'سردار' کلاله دوم و ' رخشان قره تپه ' از گنبدکاووس عنوان سوم را به خود اختصاص داد.

در دور دوم مربوط به کره های یکساله ' نریان ' کره اسب 'خان یلقه' از کلاله ، 'شاهرخ' از شاهرود و 'شوتر' از گنبدکاووس مقام اول تا سوم را بدست آوردند.

در دور سوم مربوط به کره های یکساله مادیان نیز کره اسب ' آیلی ' از کلاله کره اسب ' آنوشه ' از گنبدکاووس و کره اسب 'ایران قره تپه' نیز از گنبدکاووس عناوین اول تا سوم را از آن خود کردند.

در دوره چهارم نیز مربوط به کره های دو ساله نریان، کره اسب 'قاینار ' ، 'اوگتای ' و ' صوفیان ' هر از شهرستان کلاله به مقام های اول تا سوم انتخاب شدند.

در حاشیه این جشنواره برنامه های مختلف فرهنگی و هنری نیز اجرا شد.

/1602/7478/1859