گردآوری پورتال رهتا : اسمعیل کریم زاده روز یکشنبه در جلسه بررسی نحوه واگذاری اراضی دشت یاراوغلی به کشاورزان افزود: دو هزار و 350 هکتار از این اراضی در سال های گذشته با سرمایه گذاری شرکت عمران و توسعه اراضی (بانک زمین) و کمک دولت احیا شد.
وی اظهار کرد: در سال زراعی جاری نیز احیا و بهره برداری از حدود دو هزار هکتار از این اراضی که تمام عملیات اجرایی و انتقال سند آن انجام شده، محقق می شود.
کریم زاده اضافه کرد: با بهره برداری از این اراضی در کنار سایر اراضی کشاورزی پلدشت ، علاوه بر ایجاد اشتغال برای 800 خانوار به صورت مستقیم ، بر میزان محصول تولید شده در این منطقه نیز افزوده می شود.
وی اظهار کرد: با توجه به اهمیت استفاده بهینه از آب در سطح استان تلاش بر این بوده تا کل اراضی مجهز به سیستم های نوین آبیاری شود.
رییس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ادامه داد: اراضی احیا شده به صورت تمام مکانیزه کشت و اداره می شود تا حداکثر بهره برداری از زمین و آب انجام شود.
کریم زاده اظهار کرد: شیوه زراعت در این اراضی کشت یکپارچه بوده و از خرد شدن اراضی جلوگیری به عمل می آید که این اقدام موجب افزایش راندمان تولید و مصرف بهینه آب و نیز رعایت مدیریت تناوب الگوی کشت نیز می شود.
وی بیان کرد: جهاد کشاورزی استان درصدد است تا با زیر کشت رفتن سایر دشت های در دست احیای شهرستان پلدشت و گسترش طرح های آبیاری تحت فشار ، کشاورزی مدرن با حداقل هزینه و بیشترین راندمان تولید را عملی سازد.
کریم زاده با بیان اینکه نزدیک به 110 میلیارد ریال از محل اعتبارات دولتی برای احیای اراضی دشت یاراوغلی اختصاص یافته است ، افزود: این میزان تسهیلات در واگذاری به بهره برداران محلی مورد تخفیف قرار گرفت و نزدیک به 82.5 میلیارد ریال وام از محل تسهیلات بانکی با عقد قرارداد به کشاورزان اعطا شد و بهره برداران موظف به پرداخت سهم خود به صورت سالانه و تقسیطی شدند.
به گزارش ایرنا ، اولویت واگذاری اراضی جهت کشت و زرع در دشت یاراوغلی با مردم منطقه پلدشت است.
شرکت سهامی زراعی منطقه دشت یاراوغلی پلدشت به عنوان نخستین و بزرگترین شرکت سهامی زراعی استان با مساحتی نزدیک به دو هزار و 500 هکتار در این شهرستان در سال زراعی سال 92 راه اندازی شده است.
51 درصد سهم این شرکت متعلق به شرکت خصوصی و بقیه متعلق به مردم منطقه است.
پلدشت از شمالی ترین شهرهای آذربایجان غربی بوده و دارای مرز مشترک با جمهوری خودمختار نخجوان بوده و شغل مردم این منطقه اغلب کشاورزی و دامپروری است.ک3
7125/1905/1772