شباهت جشنواره ملی موسیقی جوان با سازمان سنجش

گردآوری پورتال رهتا :

هومان اسعدی (دبیر دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان) در آستانه برگزاری این دوره از جشنواره یادداشتی منتشر کرد و از شباهت وظایف اصلی این جشنواره با سازمان سنجش آموزش کشور است.

به گزارش ایلنا، طبق اعلام روابط عمومی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، در یادداشت هومان اسعدی (دبیر دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان) چنین آمده است:

«جشنواره ملی موسیقی جوان به یکی از مهم‌ترین رویدادها در حیات موسیقایی ایران تبدیل شده است: حضور همدلانه و صمیمانه بیش از 90 نفر از استادان و موسیقیدانان برجسته، حضور پُرنشاط و اجرای پُرشور 600 موسیقیدان جوان از اقصی نقاط کشور، طنین مستمر موسیقی‌هایی رنگارنگ از صبحگاه تا شامگاه، ارزیابی حاصل تلاش‌های جوانان به محک تجربه استادان پیشکسوت، تعامل موسیقیدانانی از نسل‌های مختلف، تجلی‌گاهی برای شناسایی و ظهور استعدادهای موسیقایی، عرصه‌ای برای شکل‌گیری و تحکیم دوستی‌ها و مراودات هنری وحکایتی از تداوم فرهنگی غنی و استمرار هنری پُرفروغ.

برنامه‌ریزی برای دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، به روال چندین دوره اخیر، بلافاصله پس از اتمام دوره پیشین آغاز شد. پس از تبیین سیاست‌های کلی و مشخص‌کردن خطوط اصلی جشنواره، شوراهای تخصصی، به تفکیک بخش‌ها و سازها، تشکیل شد که تدوین کارگانِ قطعات و فراخوان را برعهده داشتند. در نهایت، فراخوان در اواخر زمستان سال 1396 رسما منتشر شد. پس از پایان مهلت ارسال آثار، کمیته‌های تخصصی متعددی برای بررسی آثار ارسالی تشکیل شد که به ارزیابی بیش از 1600 اثرِ ارسال‌شده به دبیرخانه جشنواره پرداختند. سهم آثار ارسالی به دبیرخانه در بخش‌ موسیقی دستگاهی 51 درصد، بخش موسیقی نواحی 35 درصد و بخش موسیقی کلاسیک 14 درصد بوده است. در نهایت، پس از ارزیابی آثار، تقریبا 36 درصد از مجموع آثار ارسالی، یعنی در حدود 600 اثر، به مرحله نهایی راه یافته است که از این میان سهم بخش موسیقی نواحی 48 درصد، بخش موسیقی دستگاهی 38 درصد و بخش موسیقی کلاسیک 14 درصد است.

وظیفه اصلی این جشنواره، در وهله نخست، طراحی و اجرای سازوکارهایی مناسب برای شناسایی و معرفی استعدادهای جوان در عرصه هنر موسیقی است. انجام این کار به‌نحوی دقیق و اصولی مستلزم برنامه‌ریزی و عملیاتی‌کردنِ سازوکارها و فرآیندهایی پیچیده و چندوجهی با ملاحظات فنیِ فراوان است که دبیرخانه جشنواره در این سال‌ها همواره نهایت تلاش خود را برای تدقیق در این سازوکارها وارتقای سطح کیفی با اتخاذ تدابیر مختلف انجام داده است. اما، پرسشی اساسی همواره در ذهن بسیاری از اهالی موسیقی وجود داشته است: پس از شناسایی و معرفی استعدادهای جوان در عرصه هنر موسیقی، چه تدابیری برای برگزیدگان اندیشیده شده است؟ برای تنویر و شفاف‌سازی این مسئله بهتر است قیاسی با نهادی مشابه انجام دهیم. وظایف اصلی این جشنواره، در واقع، حداقل تا حدودی، قابل قیاس با وظایف سازمان سنجش آموزش کشور است. سازمان سنجش آموزش کشور، نهادی است زیرمجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که مهم‌ترین وظیفه‌اش طراحی و برگزاری آزمون‌هایی تخصصی برای شناسایی و معرفی دانش‌آموزانِ برگزیده از لحاظ سطح علمی برای ادامه تحصیل در مقاطع عالی است. این نهاد، زیرمجموعه وزارتخانه‌ای است که دانشگاه‌ها، مراکز و امکاناتی را نیز برای پرورش این استعدادها در دیگر زیرمجموعه‌های خویش در نظر گرفته است. پرسش از ضرورتِ وجودیِ نهادی مانند سازمان سنجش یا جشنواره ملی موسیقی جوان، در واقع باید معطوف به اهدافِ کلانِ نهادِ بالادست و ایجادکننده آن باشد که امکان ایجاد پیوندی منطقی و زنجیره‌وار بین ارکان مختلف را دارد. در واقع، شایسته و بایسته است که معاونت امور هنری و دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با همکاری سایر نهادهای ذی‌ربط، تدابیری مناسب برای آینده موسیقیدانان جوان منتخب در این جشنواره ملی اتخاذ کنند و پیوندی منطقی و زنجیره‌وار بین ارکان مختلف برقرار سازند. حدود نیم قرن پیش مرکزی برای حفظ و اشاعه موسیقی در ایران تکوین یافت که پرورش جمعی از نخبگان و آینده‌سازان موسیقی ایران‌زمین را در تاریخ رقم زد: جوانان مستعد و منتخب آن روزگار و استادان پیشکسوت و مفاخر موسیقی این روزگار. امروزه شرایط و ضرورت‌ها تغییر کرده است، اما نیاز به تأمّل و چاره‌اندیشی همواره وجود داشته و دارد؛ لذا شایسته است مرکز یا نهادی روزآمدشده و نسخه‌ای جدید و منطبق با نیازها و روح زمانه حاضر برای آموزش و پرورش و حمایت از برگزیدگان چنین جشنواره‌هایی تأسیس شود و حلقه‌های مفقوده تکمیل شود تا نتایج بهتر، شایسته‌تر و ماندگارتری حاصل شود. هرچند، نهاد جشنواره ملی موسیقی جوان تا جایی‌که توانسته استفضایی مناسب برای تعامل میان موسیقیدانان فراهم آورده است و از هیچ تلاشی برای رونق‌بخشیدن به حیات موسیقایی کشور فروگذار نکرده است.

اکنون، در آستانه برگزاری این رویداد مهم فرهنگی و هنری، فرصت را مغتنم شمرده، از تمامی استادان بزرگوار و گران‌قدری که در مراحل مختلف با حضور همدلانه در شوراهای تخصصی و هیئت‌های انتخاب و داوری به رونق و اعتبار جشنواره افزوده‌اند، عمیقا سپاسگزاری می‌کنم. همچنین از همه متقاضیان و شرکت‌کنندگان گرامی در جشنواره، که آینده‌سازان فرهنگ موسیقایی این مرز و بوم محسوب می‌شوند، صمیمانه قدردانی می‌کنم. برگزاری این جشنواره با حمایت معاونت محترم امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری دفتر موسیقی، انجمن موسیقی ایران، بنیاد رودکی و فرهنگسرای نیاوران میسر شده است. از ایشان و به‌ویژه مدیرعامل محترم انجمن موسیقی ایران، که مدیریت امور اجرایی جشنواره را برعهده داشته‌اند و نیز کلیه همکاران گرامی و کوشا در دبیرخانه و ستاد جشنواره سپاسگزاری می‌کنم.»