علت افزایش جراحی های زیبایی تبلیغات پزشکی در فضای مجازی

گردآوری پورتال رهتا :

/#:دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی، با اشاره به ضرورت قانون‌گذاری صریح در زمینه ممنوعیت تبلیغات پزشکی، ‌گفت: خلأ قانونی در مورد صراحت ممنوعیت تبلیغات پزشکی داریم.

به گزارش /# به نقل از مهر، بابک نیکومرام، اظهار داشت: متأسفانه امروزه با ازدیاد جراحی‌های زیبایی در جامعه مواجه هستیم که بخش اعظم این مشکل به دلیل تبلیغات صورت گرفته در شبکه‌های اجتماعی و حتی مجله و روزنامه‌ها است.

وی افزود: متأسفانه در این شبکه‌ها عمل‌های جراحی اکثراً آسان و سهل نشان داده می‌شوند و اغراق زیادی نیز در عکس‌های منتشر شده از قبل و بعد از عمل میشود و این در حالی است که در اکثر نقاط دنیا تبلیغات در حوزه پزشکی ممنوع است.

دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ادامه داد: اکثر کسانی که امروزه بعنوان مشاور جراحی زیبایی دست به تبلیغات در حوزه پزشکی می‌زنند دلالانی هستند که خودشان عمل‌های زیبایی را انجام نمی‌دهند و اکثراً افراد را با گرفتن پورسانت به کلینیک‌های غیرمجاز معرفی می‌کنند و این مسأله از جمله دلایلی است که آمار دقیقی از عمل‌های زیبایی در کشور نداشته باشیم.

نیکومرام با بیان اینکه در بسیاری از کشورها از جمله فرانسه که خود را مدعی در خصوص مد و زیبایی می داند مجلس قانونگذار آن با کمک وزارت بهداشت و انجمن جراحان پلاستیک فرانسه توانستند قانون پیشرفته و سلامت محوری را برای جلوگیری از رواج بی رویه اعمال زیبایی و خطرات روحی و جسمی ناشی از آن وضع کنند، گفت: ضوابط مشخص و روشنی برای ورود به عرصه جراحی زیبایی تعریف شده است و بدون استثناء هر گونه تبلیغات جراحی زیبایی ممنوع اعلام شده است.

وی تصریح کرد: در کشور ما قانونگذار باید در این زمینه ورود کنند چرا که خلأ قانونی در مورد تبلیغات پزشکی داریم و اگر چه بعضی ساز و کار آن به سازمان نظام پزشکی سپرده شده است ولی به دلیل عدم صراحت قانونی در تبلیغات ما حتی شاهد تبلیغات پزشکی در نت‌برگ و سایت دیوار و دیگر فضاهای مجازی هستیم.

نیکومرام تاکید کرد: به بیماران توصیه می شود برای پیدا کردن و تایید اصالت پزشک مورد نظر خود به سایت نظام پزشکی مراجعه و یا از طریق سایت انجمن علمی مربوطه پزشک مورد نظر خود را پیدا کنند.