مهمترین اکتشافات نجوم به روایت تصویر

گردآوری پورتال رهتا :

رسانه /# – در مقاله پیش رو، مهمترین اکتشافات نجوم در هفته گذشته را ارائه کرده‌ایم.

بیش از ۱۰۰ میلیارد ستاره در کهکشان راه شیری وجود دارند که هر کدام در مقاطع خاص زندگی ستاره‌ای خود بوده و در انتهای راه، تبدیل به کوتوله سفید و یا ابرنواختر می‌شوند. اما شروع شکل‌گیری ستارگان چگونه است؟
در گزارش هفتگی ناسا، تلسکوپ‌های هابل و چاندرا توانستند تصاویری را از دو ناحیه سماوی ثبت کنند که در آن‌ها ستارگان در حال شکل‌گیری هستند.


در این ناحیه، ابر مولکولی بزرگ W51 در فاصله ۱۷۰۰۰ سال نوری از زمین قرار گرفته که با ترکیب چگالی از مولکول‌های هیدروژن و اتم‌های هلیوم،بستر مناسبی را برای ساخت ستاره و سیاره‌های جدید فراهم نموده است. تلسکوپ چاندرا حدود ۶۰۰ ستاره جوان را در ۲۰ ثانیه ثبت نموده است.


تلسکوپ هابل نیز این هفته تصویری از NGC2500 که کهکشانی مارپیچی با فاصله ۳۰ میلیون سال نوری در صورت فلکی سیاهگوش، ثبت نموده که بازوهای چرخان حامل ستاره‌های تازه متولدشده‌ی آن از مرکز کهکشان بیرون زده است.


از تصاویر دیگر این هفته نیز می‌توان به تصاویر عبور فضاپیمای جونو از نزدیک چشم مشتری اشاره کرد.


آخرین تصویر نیز از سطح مریخ است که توسط مدار نورد تحقیقاتی مریخ ثبت و رنگ‌آمیزی شده است.

تصویری از ناهمواری‌های Vera Rubin بر سطح مریخ که توسط مریخ‌نورد کنجکاوی و در آمادگی برای ماموریت بعدی، ثبت شده است.ماموریت بعدی این مریخ‌نورد، مطالعه ساختار لایه‌های سطح مریخ است.

تصویری از اپیمتئوس، یکی از قمرهای زحل که کاسینی آن را باکیفیت بالا ثبت نموده است. این تصویر نشان می‌دهد اپیمتئوس به دلیل اندازه کوچک از نظر زمین‌شناسی فعال نیست.