تعهد کانبرا برای حمایت از ماموریت ناتو در افغانستانافزایش نظامیان استرالیا

گردآوری پورتال رهتا : به گزارش ایرنا، وزیر دفاع استرالیا در بیانیه ای اعلام کرد که استرالیا همچنان به حمایت از ناتو در ماموریت خود برای ارائه مشاوره و آموزش نیروهای دفاع ملی و امنیت افغانستان به عنوان بخشی از ماموریت مداوم برای مبارزه با تروریسم در منطقه ادامه می دهد.
به نوشته تارنمای 'دی استرالیا'، وی تصریح کرد دولت استرالیا متعهد به افزایش امنیت افغانستان شده و همین دلیلی است تا کانبرا با افزایش سهم نیروی دفاعی خود در ماموریت این کشور موافقت کند و تعداد نیروهایش را از حدود 270 نیرو به حدود 300 نیرو برساند.
وی اعلام کرد که این تعهد سهم سالانه استرالیا را به حدود 100 میلیون دلار آمریکا برای امنیت پایدار افغانستان می رساند که دستکم تا سال 2020 ادامه خواهد یافت.
ماموریت غیرجنگی استرالیا و ناتو در افغانستان از اواخر سال 2014 آغاز شد و بیش از 13 هزار و 500 سرباز ناتو در حال حاضر در این کشور جنگ زده به روند صلح کمک می کنند.
'مالکوم ترنبول' نخست وزیر استرالیا نیز اردیبهشت ماه امسال به افغانستان سفر کرد و گفت پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از دولت استرالیا خواسته است تعداد نظامیان این کشور در افغانستان را افزایش دهد.
پیشتر 'دن کوتس' رئیس سازمان اطلاعات ملی آمریکا درباره وخامت اوضاع امنیتی افغانستان در صورت مستقر نشدن نیروهای بیشتر از آمریکا و هم پیمانانش در ناتو هشدار داده بود.
بیش از 20 هزار نیروی نظامی استرالیا سال 2001 در چهارچوب ناتو وارد جنگ افغانستان شدند که تا سال 2014 میلادی، 42 سرباز این کشور کشته و بیش از 250 سرباز دیگرش زخمی شدند.
'ینس استولتنبرگ' دبیر کل ناتو روز گذشته گفت: با وجود افزایش شمار نیروهای نظامی کشورهای عضو این پیمان در افغانستان به منظور کمک به مبارزه نیروهای دولتی با گروه طالبان، مساله بازگشت ناتو به نقش رزمی در این کشور، مطرح نیست.
ناتو سال 2014 به عملیات نظامی خود در افغانستان که طولانی ترین دوره تا آن زمان بود، پایان داد و با واگذاری وظایف خط مقدم جبهه نبرد به ارتش افغانستان، نقش مستشاری و آموزشی به عهده گرفت، اما پیشروی های اخیر طالبان امیدواری برای پایان سریع درگیری های داخلی این کشور را کاهش داد.
آساق**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی