9 نماینده مجلس حاشیه ساز، زیر ذره‌بین! بیوگرافی رهبران ، بیوگرافی سیاستمداران

گردآوری پورتال رهتا :
سایت بیوگرافیبخش بیوگرافی رهبران وسیاستمداران
ویژه نامه شرق: مردمی عادی که چندان هم پیگیر اخبار مجلس نیستند، بیش از هر نماینده دیگری «علی مطهری» را می شناسند. شاید به این خاطر که جنس حرف هایش بیش از دیگران نزدیک به باور عمومی است. از برخی مردم که خواستم نمایندگان دیگر را نام ببرند، خیلی همراه نمی شدند. به این ترتیب سرشماری «غیرعلمی»ام نشان داد فرزند شهید مطهری که زبان تند و تیزی در مجلس نهم دارد، بیش از دیگر نمایندگان مورد توجه مردم عادی قرار گرفته و شاخصه های یک نماینده خوب را در اختیار دارد اما به عنوان خبرنگار پارلمانی روزنامه «شرق»، در این بخش از ویژه نامه نوروزی به برخی نمایندگان مجلس نهم اشاره شده که در بیان و نطق ها برخی امور «شاخص» را انجام داده یا در شکل سلبی ماجرا نام خود را در تاریخ بهارستان ثبت کرده اند.

نگاهم در تعریف «امر شاخص» نه منفی بوده و نه مثبت. تنها می خواستم در این گزینش، چهره هایی از نمایندگان مجلس نهم پررنگ تر شوند که در برخی تصمیم گیری های - خوب و بد - نقش تاثیرگذاری در مجلس نهم داشته اند. برخی هم آهسته و پیوسته به پیش آمده اند و شاید چهره شان برای خیلی ها ناشناخته باشد اما «شرق» در این گزارش بنا داشته تا خوانشی از فعالیت نمایندگان این دوره از مجلس را از نگاه «خبرنگار پارلمانی» خود ارائه دهد؛ چه آنهایی که فعل و سخن شان از جهانی مثبت بوده و به کار مردم آمده و چه دیگرانی که نقد و اعتراض شان تنها فضای تنش و التهاب میان مجلس و دولت را پررنگ تر کرده است.

پرچمدار «جریان سوم»

علی مطهری

در باز دفتر «علی مطهری» برای خیلی از مردم و آنهایی که به هر دلیل - سیاسی، اقتصادی، اعتقادی، فرهنگی - دچار مشکل و آسیب شده بودند، مثال زدنی است. او یک بار در نقد ماجرای کار گذاشتن دستگاه شنود در دفتر کارش گفته بود که چیزی برای پنهان کردن ندارد و در دفتر کارش خانواده دراویش گناباد و سیاسیون 88 رفت و آمد دارند و به دلیل این رفت و آمدها به اینگونه ورود و خروج ها حساس شده اند. «علی مطهری» در مجلس اغلب در سکوت خود غرق است و کمتر در صحن آمد و شد دارد اما وقتی که نوبت به نطق و تذکر او می رسد همه هوش و حواس به سمت تریبون او می رود.

بیوگرافی رهبران وسیاستمداران,9 نماینده مجلس حاشیه ساز, زیر ذره‌بین! علی مطهری,نماینده مجلس


تحلیل رفتار او در پارلمان ایران نیز نشان از آن دارد که مطهری اصول خاص خودش را دارد، اصولی که از آن می توان به نام «جریان سوم» نام برد. جریانی که راه اندازی آن همیشه در فکر و ذهن مطهری بوده و هنوز به جز در شخص او در طیف سیاسی خاصی جامه عمل نپوشیده. شاید انتخابات مجلس آینده فرصتی برای تحقق این امر باشد اما مطهری به هزار و یک دلیل راه اندازی «صدای ملت» را به تاخیر انداخت تا تعادل در مجلس نهم برقرار باشد و ساز تازه ای از سوی دیگران کوک نشود اما نطق مطهری در هشتم دی 92 مجلس را برآشفت و به هنگام پایین آمدنش از جایگاه سخنرانی، برخی نمایندگان شعار «مرگ بر فتنه» سر دادند. او با زبان و بیانی صریح برخی حکم های اجرا شده برای زندانیان بعد از حوادث 88 را سختگیرانه خواند: «آیا این احکام توسط قضات عامل و مستقل صادر شد یا قضاتی که تحت فرمان بازجوها یا عناصر اطلاعاتی بوده اند.»

مطهری البته باز هم از حصرهای خانگی طولانی مدت انتقاد کرد و حصر افراد بدون محاکمه را نه قانونی دانست و نه شرعی. ساعاتی بعد دادستانی به سخنان علی مطهری واکنش نشان داد و طرح شکایت از او در محاکم قضایی کلید خورد. مجلس نیز بیکار ننشست و هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، نطق آن روز مطهری را در چارچوب وظیفه نمایندگی اش قضاوت کردند اما با وجود این حکم، خبر آمد که علی مطهری به دادگاه احضار شده و این بار محمدرضا باهنر به احضار مطهری به دادگاه واکنش نشان داد. پیچ و خم های پرونده علی مطهری گویی به این زودی ها به پایان نخواهد رسید اما هر چه باشد، در سنجه افکار عمومی فرزند شهید مطهری، از نمایندگان خوشنام است. باید دید تلاش علی مطهری در انتخابات مجلس آینده به ارائه سرفهرست جداگانه ای به نام «صدای ملت ختم خواهد شد، یا نه.

صریح اللهجه

مهدی دواتگری

ته لهجه آذری نماینده عجیبشیر نخستین بار در تدوین گزارش مرگ «ستار بهشتی» به گوشمان رسید. البته در انتهای گزارش راهی بیمارستان بود و برخی هم پاراگرافی حساس از گزارش را حذف کردند. او قاضی بوده و حالا با ادبیات حقوقی گاه و بیگاه نقدهای اصولی نسبت به مشکلات ساختاری مسئولان ارائه می کند.

بیوگرافی رهبران وسیاستمداران,9 نماینده مجلس حاشیه ساز, زیر ذره‌بین! علی مطهری,نماینده مجلس


دواتگری بعد از «علی مطهری»، دومین نماینده ای است که خیلی رک و راست دلایل آزادی محمدرضا رحیمی را زیر سوال برده و نسبت به عدم رسیدگی به پرونده او سوال هایی روی میز مسئولان قرار می دهد. او تاکید دارد «آزادی رحیمی با وثیقه غیرقانونی است» و از مسئولان ارشد قوه قضاییه انتظار دارد تا به دلایل عدم قرار بازداشت یک ماه برای محمدرضا رحیمی رسیدگی کرده و اگر در این زمینه تخلفی صورت گرفته، اعلام شود. دواتگری به هنگام رأی اعتمادها قرار بود به عنوان مخالف پورمحمدی حرف بزند که این کار را نکرد. سوال او از وزیر درباره عدم شفافیت مالی 10 میلیارد و 500 میلیون تومان در دی ماه 1385 است، درست زمانی که پورمحمدی در ستاد سوخت مدیریت داشته است.

پرونده قضایی یک نماینده

حمید رسایی

«حمید رسایی» از جمله نمایندگانی است که برای خودش دم و دستگاه و رسانه دارد. وقتی در راهروهای مجلس گام برمی دارد، خیلی ها به او نزدیک نمی شوند و البته با خیلی ها با روی گشاده مواجه می شود. او در مجلس جزو یکی از حاشیه سازترین هاست، یکی دو باری با رییس مجلسم کلام به کلام شده و لحشن اعتراضی اش همیشه هیات رییسه را نشانه می رود.

بیوگرافی رهبران وسیاستمداران,9 نماینده مجلس حاشیه ساز, زیر ذره‌بین! علی مطهری,نماینده مجلس


علاوه بر اینها در جمع آوری امضا هم از آن نمایندگان پرتلاش بهارستان به شمار می آید. مخالف درجه یک توافق ژنو است و بعد از توافق هسته ای، تیتر یک هفته نامه «9 دی» را جام زهر نامید. او در نقد تفاهم هسته ای، چه در رسانه اش «9 دی» وچه در نطق ها و سخنرانی هایش، هیچ کم نگذاشت و حتی با یکی دو خبر غیرواقعی برای دستاوردهای ژنو جریان سازی کرد. نمونه اش خبری مبتنی بر خروج پرونده از وزارت امور خارجه و بازگشت به شورایعالی امنیت ملی بود که کمی بعدتر تکذیب شده و تنها به شایعه خبری جهت داری شبیه بود. او همین حالا دو پرونده قضایی در دادگاه ویژه روحانیت دارد. رسایی یک بار در نطق پیش از دستور خود «مهدی هاشمی» را «ام الفساد» خواند و به «مصونیت آهنین» این آقازاده اشاره کرد.

«مهدی هاشمی» نیز چندی بعد به خاطر این توهین از او به دادگاه ویژه روحانیت شکایت کرد. پیرو شکایت او قوه قضاییه از مجلس استعلام کرده و هیات نظارت بر رفتار نمایندگان او را مقصر شناخت. پرونده دیگر رسایی مربوط به سخنرانی اش در مجلس «اهل بیت» است، چیزی که به روایت گزارش کمیته حقیقت یاب مجلس در برانگیختن افراد برای حمله به سخنرانی علی لاریجانی تاثیرگذار بوده.حالا در پایان سال 92 حمید رسایی مانده و دو پرونده باز در قوه قضاییه، پرونده هایی که شاید روزهای خوشی برای او در سال 93 رقم نزند.

اخطار ضمنی 12 نماینده

محمد علی پورمختار

بیوگرافی رهبران وسیاستمداران,9 نماینده مجلس حاشیه ساز, زیر ذره‌بین! علی مطهری,نماینده مجلس


«محمد علی پورمختار»، رییس کمیسیون اصل 90 است و در بزنگاه رسیدگی مجلس به پرونده «بابک زنجانی» برخی موضع گیری های او درباره زنجانی سوال برانگیز شد. او یک بار به «شرق» گفته که «بابک زنجانی خدمات خوبی داشته» و در جای دیگری نیز در پاسخ به این سوال «شرق» که «آیا برایتان سوالی نیست که اسم بابک زنجانی هم در پرونده فروش نفت آمده و هم در تامین اجتماعی؟» گفته بود: «شما مسائل را با هم قاطی و احساسی برخورد می کنید» و بعدتر که خبرنگار به او گفته «البته این نگاه مثبت شما هم برای من و هم مخاطب جای سوال دارد»، نیز پاسخ داده بود: «نگاه مثبت نیست، نگاه منطقی است. شما می خواهید الکی موضوع را شلوغ کنید. وقتی هنوز مستنداتی نیامده، اصلا چه دلیلی دارد. او وقتی چیزی خریده، پولش را داده، دیگر سوالی نمی ماند. تا به اینجا هیچ اتهامی علیه او به اثبات نرسیده؛ اما این خوش خیالی رییس کمیسیون اصل 90 درباره زنجانی بعدتر در نامه 12 نماینده به سران سه قوه مورد تاکید قرار می گیرد: «رییس کمیسیون اصل 90 که به معرفی هیات رییسه و رأی مجلس برگزیده شده، چنان موضع می گیرد که گویی در دفاع و تطهیر بابک زنجانی تلاش می کند.»

رخ به رخ با ظریف

جواد کریمی قدوسی

در کارنامه کاری «جواد کریمی قدوسی»، نماینده مجلس آمده، مسلط به زبان عربی است و فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد حقوق خصوصی است. ق5دوسی از منتقدان اصلی توافق ژنو است و در یکی از سخنانش گفته بود: «چرا باید وزیر - محمد جواد ظریف - روی ویلچر بنشینه و بعد بره پای میز مذاکره؟ چون آمریکایی ها گفته بودند با تحریم ها شما را فلج کرده ایم!»

جواد کریمی قدوسی از طراحان اصلی جمع آوری نامه «نه به هاشمی» در آستانه ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری 92 بود و از آن به بعد هم پیگیر مسائل قضایی این خانواده است؛ جایی گفته بود که: «مهدی هاشمی 12 اتهام امنیتی و اقتصادی دارد» و رد پای او را تا پرونده «کرسنت» شناسایی کرده بود. در جای دیگر به دنبال آزادی «فائزه هاشمی» از زندان، قوه قضاییه را اینطور خطاب کرد: «قوه قضاییه در قبال خروج «فائزه» پاسخگو باشد.» البته او در یکی از سخنانش نقد از هاشمی و تیم هسته ای را یکجا کرده و گفته بود: «برنامه ریزی هاشمی و تیمش برای مذاکره با آمریکا».

بیوگرافی رهبران وسیاستمداران,9 نماینده مجلس حاشیه ساز, زیر ذره‌بین! علی مطهری,نماینده مجلس


او همچنین در یکی از سخنرانی هایش گفته بود: «آقایان ولایتی، شمخانی و صالحی ضمن نوشتن نامه به رهبری به این توافقنامه انتقاد کردند» ادعایی که البته تکذیب شد. قدوسی همچنین به شدت پیگیر ردپای نمایندگانی است که در اختلاس سه هزار میلیارد تومانی حضور داشته اند و در جایی به نقش 10 نماینده مجلس در پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی اشاره کرده بود.

او در یکی از سخنرانی های دیگر خود گفته بود «خودم (کریمی قدوسی) از آقای عراقچی در کمیسیون امنیت ملی سوال کردم و آقای عراقچی گفت روغن ریخته ای بود که ما نذر امامزاده کردیم و این در حالی است که با دانشمندان و متخصصان جلسه داشتیم و گفتند سانتریفیوژهای نسل های بعدی را آماده کرده ایم.» نقدهای کریمی قدوسی تنها به خانواده هاشمی و توافق ژنو محدود نمی شود. او در جایی دیگر وزیر صنایع را هدف نقد خود قرار داده: «ثروت آقای نعمت زاده هزار میلیارد تومان بوده و چهار شرکت در خارج کشور دارد.»

لیدر جمع آوری امضای حمایت از مرتضوی

عبدالرضا عزیزی

چند متر جلوتر از در اصلی که نمایندگان از صحن خارج می شوند و به خبرنگاران می رسند، با عده ای مصاحبه می کرد. بحبوحه قرائت گزارش تیم تفحص از تامین اجتماعی بود و کمتر در راهروهای مجلس دیده می شد. قدش آنقدر بلند است - دست کم برای من - که باید کمی «پابلندی» می کردم، سوال یکی از بچه ها که تمام شد، بدوبدو رفتم سر اصل مطلب: «آقای عزیزی، حالا که گزارش تحقیق از سازمان تامین اجتماعی در صحن قرائت شده و بارها به قانون شکنی های «سعید مرتضوی» در این گزارش ارجاع داده شده، بفرمایید دلیل پافشاری شما برای جمع آوری امضای حمایت از مرتضوی چه بود؟» کمی سکوت و بعد هم ترک جمع خبرنگاران.

«عبدالرضا عزیزی»، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس سال گذشته در حمایت از «سعید مرتضوی» 160 امضا جمع آوری کرد. او نه تنها از کارنامه مرتضوی در تامین اجتماعی که حتی از ماجرای کهریزک هم به نوعی حمایت کرده و به روزنامه بهار گفته بود: «مگر در کهریزک چند نفر مردند؟ اتفاق است دیگر! در دعوا که حلوا پخش نمی کنند. وقتی شما یک مانور انجام می دهید، باید بپذیرید که تعدادی کشته هم می دهید.»

بیوگرافی رهبران وسیاستمداران,9 نماینده مجلس حاشیه ساز, زیر ذره‌بین! علی مطهری,نماینده مجلس


البته عزیزی هیچ ابایی ندارد از اینکه بگوید نامه حمایت از مرتضوی را امضا کرده و به قول خودش «لیدر» هم بوده و حتی در جای دیگری مدعی شده بود «آقای دکتر مرتضوی یک جوان انقلابی و مورد وثوق و اعتماد نظام است و زحمات زیادی برای نظام کشیده و ممکن است اشتباهاتی هم داشته باشد.»

هفته آخر شهریور 91 خبری در رسانه ها منتشر شد که خیلی ها را شگفت زده کرد: «164 نماینده نامه قدردانی از عملکرد مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی را امضا کردند.» نکته قابل تامل اینکه عبدالرضا عزیزی در بالای نامه با دست خود این جمله را اضافه کرده بود: «ضمن تایید مطالب فراکسیون، حمایت واضح خود را از ادامه مدیریت آقای دکتر مرتضوی اعلام می داریم.»

دست خطی که بعدها برایش گران تمام شد و خیلی از نمایندگان را به اعتراض واداشت، چرا که آنها نه نامه حمایت از مرتضوی که نامه «تقدیر از اصلاح اساسنامه در جهت ارتقای سازمان تامین اجتماعی» را امضا کرده بودند. پس از انتشار این خبر، بسیاری از نمایندگان در صحن علنی مجلس نسبت به آن واکنش نشان دادند. پزشکیان، نماینده تبریز، گفت: «امروز عده ای از مجلسی ها شدیدا معتقد بودند فریب خورده اند.» البته عده ای دیگر مانند مهدی کوچک زاده امضای خود را تایید کردند. سید محمد بیاتیان، نماینده بیجار، گفت: «قسم می خورم هیچ نماینده ای در حمایت از سعید مرتضوی نامه امضا نکرده. نامه تنها نامه تشکر در راستای حمایت از تبدیل صندوق تامین اجتماعی به سازمان بود.» نکته جالب آنکه در متن نامه، هیچ نامی از سعید مرتضی و حمایت از مرتضوی به میان نیامده و امضاهای نمایندگان، تحت عنوان «نامه تقدیر نمایندگان خطاب به آقای رییس جمهور پیرامون اصلاح اساسنامه در جهت ارتقای سازمان تامین اجتماعی» جمع آوری شده بود.

تغییر فرمان

محمدرضا باهنر

او در تمام دوره های دوم، سوم، چهارم، پنجم، هفتم، هشتم ونهم عضو پارلمان ایران بوده و در فرصتی که علی لاریجانی در بهارستان نباشد، نایب رییس مجلس است. باهنر بعد از فوت حبیب الله عسگراولادی، دبیر کل جبهه پیروان رهبری شد و همین سمت، برخی تغییرات در لحن او را در صحن علنی مجلس به دنبال داشت.

این روزها منتقدانه تر و کمی مقتدرانه تر از پیش در بهارستان سخن می گویدو بنا دارد ادبیاتی منطبق با دبیرکلی جبهه پیروان رهبری داشته باشد اما گاهی اوقات در همین مجلس نهم ادبیاتش تند و تیز می شود و نشان از آن دارد که به این سادگی ها نخواهد توانست جای خالی «حبیب» را در این طیف سیاسی پر کند.

بیوگرافی رهبران وسیاستمداران,9 نماینده مجلس حاشیه ساز, زیر ذره‌بین! علی مطهری,نماینده مجلس


در یک جمله می توان گفت او انعطاف فکری و سیاسی عسگراولادی را ندارد و در تلاش برای نقش آفرینی تازه سیاسی خود هم گاهی فرمان را زیاده از حد به سمت راست می چرخاند. باهنر چند ماه پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات مجلس در مصاحبه ای با خبرگزاری مهر گفت: «یک شوخی من با نمایندگان مجلس نهم می کنم و می گویم شما جزو بدشانس ترین نمایندگان هستید که نه پول است و نه امکانات و شما باید آن را تحمل کنید. نمایندگان می روند به حوزه های انتخابیه و می بینند مردم گرفتارند. پول و شغل می خواهند، کارهای عمرانی نیمه کاره است و این مشکلات تبدیل به سوال می شود.»

البته سبک شوخی های باهنر ریشه در واقعیات تلخ مدیریت هشت سال گذشته کشور دارد، مدیریتی که در دوران صدارتش - به جز یکی دو سال آخر - کمتر زبان نقدی به سوی او گشوده بود. پیش بینی باهنر از نتیجه انتخابات مجلس نهم این است: «یادمان باشد در هر انتخابات دو سوم نمایندگان تغییر کرده اند و این امر نیز در انتخابات مجلس نهم محتمل است.»

حمایت از هاشمی در بزنگاه

حجت الاسلام بنابی

از روحانیون معتدل مجلس است که بارها نقدهای اساسی به فراکسیون روحانیون مجلس وارد کرده و اصولا کاربرد و کارایی این فراکسیون را زیر سوال برده. او معتقد است روحانیون مجلس باید رویکردهای جدیدتری نسبت به مسائل داشته باشند و به اصطلاح خودشان را به روز کنند. اما آنچه بنابی را در میان دیگر نمایندگان شاخص کرده این است که او درست در روزهایی که نامه های عریض و طویل «نه به هاشمی» در مجلس نهم امضا می شد، با صراحت چنین اقدامی را نقد کرده و می گفت: «این نامه را نمایندگان عضو جبهه پایداری امضا کرده اند و این واکنش ها موجب می شود تا شورای نگهبان نتواند در آرامش به وظیفه اصلی خود عمل کند.»

بیوگرافی رهبران وسیاستمداران,9 نماینده مجلس حاشیه ساز, زیر ذره‌بین! علی مطهری,نماینده مجلس


او همچنین در آن ایام مدام به حمایت لایه های مختلف روحانیون از هاشمی رفسنجانی و آسیب های تخریب او از سوی جبهه پایداری اشاره می کرد: «اعضای جبهه پایداری، نامه ای تنظیم کرده و با امضا گرفتن از نمایندگان درصدد هستند شورای نگهبان را در امر بررسی صلاحیت ها مورد فشار قرار دهند و با منتسب کردن آیت الله رفسنجانی به جریان فتنه، مانع از تایید صلاحیت ایشان شوند.» انتقاد از فرآیند خصوصی سازی مخابرات در مجلس هفتم نیز از دیگر فعالیت های او است.

رازهای مگوی بابک زنجانی

امیرعباس سلطانی

اهمیت «امیرعباس سلطانی» به این است که درست در روزهایی که برخی از نمایندگان کمیسیون انرژی در گفتگوها به شکل تلویحی بابک زنجانی را سرمایه دار خوانده و ادبیات انتقادی درباره او به کار نمی بردند، «سلطانی» بارها به شبکه مافیایی پشتیبان بابک زنجانی اشاره داشت. او همچنین نخستین بار به «شرق» گفت که چهار وزیر دوران آقای احمدی نژاد، بابک زنجانی را تایید کرده بودند؛ وزیر نفت، وزیر دارایی، وزیر امور خارجه و وزیر صنایع و معادن.

بیوگرافی رهبران وسیاستمداران,9 نماینده مجلس حاشیه ساز, زیر ذره‌بین! علی مطهری,نماینده مجلس


البته به گفته او «تاییدیه آقای بهمنی، رییس رییس بانک مرکزی هم شامل حال ایشان شده.» حرف های این روزهای خیلی از نمایندگان و مسئولان شبیه حرف های چند ماه پیش او شده. او به تاکید بارها گفته بود: «زنجانی فرافکنی می کند و به جای پاسخ به ابهام ها و بدهی ها مدام اسامی بانک ها را ردیف می کند و اینکه بانک ها مقصر هستند.»

او همچنین به رانت ویژه زنجانی اشاره داشت و تشکیلات مافیایی که او را همراهی می کرده. حالا همه درباره زنجانی حرف های تند و تیز می زنند اما واکاوی حرف های پیشین این نماینده نشان از صرحت لهجه او در بیان مسئله ای به نام «بابک زنجانی» دارد.

گردآوری بیوگرافی رهتا

گردآوری توسط بخش بیوگرافی رهبران وسیاستمداران سایت رهتا