گردآوری پورتال رهتا :

محققان دانشگاه اوهایو تردمیل‌هایی طراحی کردند که سازوکار آن به حرکت طبیعی ورزشکاران نزدیک‌تر است.

به گزارش ایسنا، محققان تردمیل‌های جدیدی طراحی کردند که به صورت اتوماتیک سرعت حرکت دونده را تغییر می‌دهد. این تردمیل سنسورهایی دارد که تشخیص می‌دهد دونده بر روی چه قسمتی از نوار تردمیل می‌دود. اگر دونده در قسمت جلو حرکت کند دستگاه سرعت را افزایش می‌دهد و اگر دونده سرعت خود را کم کند و به قسمت پایینی نوار تغییر مکان دهد، دستگاه نیز به صورت خودکار سرعت را کاهش می‌دهد.

هدف طراحی این تردمیل نزدیک‌تر بودن ورزش بر روی تردمیل به دویدن در فضای آزاد بوده است.

استاد حرکت شناسی از دانشگاه ایالتی اوهایو می‌گوید: وقتی فردی در فضای آزاد می‌دود، سرعت خود را کم و زیاد می کند. در تردمیل‌های جدید نیز این اتفاق می‌افتد. بدین شکل حرکت طبیعی‌تر است.

گزارش این کار در مجله "پزشکی و علم ورزش" منتشر شده است. در حال حاضر این دستگاه آماده تولید انبوه است.

تردمیل‌های معمولی سرعت یکنواختی دارند و برای ورزشکار خسته کننده هستند. ورزشکار بر روی این تردمیل‌هاا باید به سرعت حرکت خود فکر کنند و به صورت دستی سرعت را تغییر دهد، اما در تردمیل‌های جدید نیازی به این کار نیست و می‌توان مانند حالت طبیعی دوید.

سنسور در قسمت عقبی تردمیل قرار گرفته و فاصله را تا کمر دونده اندازه‌گیری می‌کند. در صورتی که دونده به قسمت جلوی نوار تردمیل نزدیک‌تر شود سنسور درمی‌یابد که فرد در حال افزایش سرعت خود است و به صورت خودکار تردمیل سرعت را افزایش می‌دهد. در صورتی که فاصله کمتر شود نیز تردمیل سرعت را کم می‌کند.

برای بررسی کارایی این تردمیل محققان ماکزیمم اکسیژن دریافتی را در 13 ورزشکار بر روی تردمیل‌های معمولی و تردمیل‌های جدید اندازه گیری کردند. آن‌ها دریافتند که ماکزیمم اکسیژن دریافتی دوندگان با دویدن بر روی تردمیل‌های جدید افزایش می‌یابد. هنگامی که VO2 ماکزیمم بیشتر باشد ورزش موثرتر بوده است.

محققان امیدوارند که با طراحی تردمیل‌های جدید ورزشکاران کمتر دویدن بر روی تردمیل را خسته کننده بدانند.

(عکس تزئینی است)

انتهای پیام