اخبار خوب ۹ استارتاپ در سال ۲۰۱۶

گردآوری پورتال رهتا :

تبلیغات و انتظارات هرگز در دنیایِ این استارتاپ‌ها، کم نشده است. بارها شنیده‌ایم که کار بزرگی در آینده، برای همیشه چگونگی زندگی، کار و تفریحات‌مان را تغییر می‌دهد و استارتاپ‌ها با انجام چنین تحولاتی سود کلانی می‌برند.

/# – برخلاف انتظارات، بهترین سایت‌ها، درست چنین کار بزرگی را انجام داده‌اند، ایربی‌ان‌بی (Airbnb)، اوبر (Uber)، فیس‌بوک و آمازون، مثال‌های مناسبی در این زمینه هستند. این سایت‌ها از ناشناختگی بیرون آمدند، سریعاً به اوج رسیدند و دنیا را تکان دادند.
نفر بعدی چه کسی است؟ کدام‌یک از آینده‌داران، امسال برتری خودش را به دیگران ثابت کرده و به هدفش جامه عمل می‌پوشاند؟ البته، نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم اما قطعاً با اتخاذِ حدس‌های قریب‌به‌یقین، می‌توانیم لحظات خوبی را سپری کنیم.
در اینجا نه تا از مفیدترین استارتاپ‌های تکنولوژی امسال را می‌بینید. هرکدام از این استارتاپ‌ها ایده‌های قابل‌اجرا را به واقعیت تبدیل کرده و مشتریان بیشتری را به سمت خود می‌کشند و به برخی شایعات مهم در کارشان دامن می‌زنند.
۱- Product Hunt
مؤسس: رایان هوور
سال تأسیس: ۲۰۱۳
اداره مرکزی: سان‌فرانسیسکو
در حال حاضر بیش از یک میلیارد وب‌سایت داخل وب جمع شده و محصولات جدیدی را ارائه می‌دهند، که این موضوع به تنهایی بحث گسترده‌ای است. زمانی‌که رایان هوور وبلاگ نویس، نتوانست یک سایت جامع را بیابد که مختص آرامش ظاهری و چیزهای جدیدی باشد که متخصّصانی مانند او بر آن مؤثر واقع شوند، این سایت را تأسیس کرد.
در ابتدا، این سایت فقط یک لیستِ ایمیل بود. سپس طرحِ جانبی آغاز شده، به شکل Product Hunt توسعه یافت. این سایت، یک مرکز محبوب و آنلاین برای همه سلیقه‌ها است که جدیدترین ابزارها، بازی‌ها، پادکست‌ها و کتاب‌ها را عرضه می‌کند.
این وب‌سایت که شرکت Y-Combinator آن را پشتیبانی می‌کند، یک‌سال بعد از راه‌اندازیش چنان سروصدایی را به راه انداخت که میلیون‌ها کاربر را جذب کرد. کاربرانی که بیشترشان سرمایه‌گذاران و پیشگامان بودند و همه لیست‌های تهیه شده و مشخص Product Hunt را برای نوآوری‌های بزرگ آینده‌شان جستجو کردند. تا به امروز، Product Hunt حدود ۱٫۷ میلیون دلار در سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز، ترقی کرده است.
۲- DoorDash
مؤسس: اندی فانگ، استنلی تانگ، ایوان مور و تونی خو
سال تأسیس: ۲۰۱۳
دفتر مرکزی: سان‌فرانسیسکو
به برنامه Postmates نگاهی بیندازید. برنامه DoorDash، شما را از اطرافتان آگاه کرده و سریعاً به سمت مشتری می‌برد. ده‌ها هزار نفر از رانندگان اوبر (Uber) «که dasher نامیده می‌شوند» از این برنامه استفاده می‌کنند. DoorDash برنامه‌ای برای تحویل سفارش غذا است، تا غذای تازه را از رستوران محلی به دست مشتریان در بیش از ۲۵۰ شهر در سرتاسر ایالات‌متحده و کانادا برسانند.
این سایت جدید و گسترده مسیر طولانی را از خوابگاه استنفورد پیموده است و در زمان بسیار کوتاهی شروع به کار کرد. این سایت، تاکنون با بهترین برندها همچون KFC، ۷-Eleven و Dunkin’ Donuts مشارکت کرده و در این مسیر تقریباً بیش از ۶۰ میلیون دلار در سرمایه‌گذاری‌ها (و در یک دعوای حقوقی با رستوران In-N-Out Burger) پرداخت می‌کند.
۳_Boxed
مؤسس: چیه هوانگ، ویلیام فانگ، کریستوفر چونگ و جارد یمن
سال تأسیس: ۲۰۱۳
اداره مرکزی: ادیسون، نیوجرسی
اگر شما در مرکز شهر بزرگی زندگی می‌کنید، خرید از مکان‌هایی مانند Costco و Sam’s Club مثل یک کابوس وحشتناک است. برای مثال، تصور کنید که حمل اجناس خریداری شده به خانه با حمل‌ونقل عمومی، چقدر دشوار است. اگر شما در جای دورافتاده‌ای زندگی می‌کنید، حمل ملزومات منزل که به صورت عمده و جزئی در حومه شهر انباشته شده می‌تواند برای قوی‌ترین افراد هم مشکل باشد.
وارد برنامه Boxed wholesales، که یک کارِ جدید در تجارت الکترونیک است، شوید. این برنامه به مشتریان اجازه می‌دهد تا از طریق تلفن‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌هایشان، خواربار و دیگر ملزومات منزل را به طور عمده و با کسر قیمت جریمه‌های تاریخ گذشته و حق عضویت، خریداری کنند. (و نمونه غذاهای رایگان)
چهار دوست در یک اتاق کنفرانس بدون پنجره این سایت را راه‌اندازی کردند. در حال حاضر این شرکت تازه‌کار جمعاً ۱۰۰ نفر کارمند و یک اثر ملی دارد که به‌سرعت درحال رشد است. سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری سری C نیروی تازه‌ای به این شرکت داد و کل سرمایه‌گذاری این سایت، حدود ۱۳۲ میلیون دلار است.
۴٫ Luxe Valet
مؤسس: کورتیس لی و کریگ مارتین
سال تأسیس: ۲۰۱۳
اداره مرکزی: سان‌فرانسیسکو
پارک کردن ماشین در شهر، کار سختی است. چندین بار دور زدن در یک محوطه برای یک جای پارک، اتلاف وقت است. Luxe Valet می‌خواهد شما را از این وضعیت رها کند. این شرکت تازه تأسیس که ماشین‌ها را برای پارک به پیشخدمت‌ها می‌دهد، به موقع برنامه‌ای برای تلفن هوشمند ارائه داد که به مشکلات جای پارک سان‌فرانسیسکو پایان می‌دهد. Luxe Valet تقریباً با ۲۵ میلیون دلار در سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز (که بخشی از آن متعلق به سرمایه‌گذاری گوگل است) قوی‌تر شد و تابه‌حال وارد بیش از هفت شهر اصلی ایالات‌متحده امریکا شده است.
مستخدمین مخصوص Luxe، اتومبیل شما را با یک نرخ ساعتی (که متناسب با مکان تغییر می‌کند) در پارکینگ شرکت پارک می‌کنند. مستخدمین می‌توانند برای دستمزد بیشتر، اتومبیل شما را بشویند، بنزین بزنند و روغنش را عوض کنند. درصورتی‌که شما ماشین تسلا داشته باشید، آن‌ها می‌توانند اتومبیل را برایتان شارژ کنند. (حتی اگر خودش پارک شود) این شرکت تازه‌کار در هفته اخیر تنها با شرکت ماشین الکترونیکی Elon Musk شریک شده است.
۵٫ Medium
مؤسس:خوزه پینو و ایوان ویلیامز
سال تأسیس:۲۰۱۱
اداره مرکزی:سان‌فرانسیسکو
Medium، برای مدت کوتاهی، شبیه نوع دیگری پلتفرم وبلاگ‌نویسی بود که تنها جنبه دعوتی داشت. هنوز زمان زیادی از تأسیس این سایت برای همه افراد در سال ۲۰۱۳، نگذشته بود که به‌سرعت ویروسی شد. انتشارات اجتماعی و آرمانی، سریعاً این اتفاق را به گوش همه رساندند. تمام غیر حرفه‌ای‌ها، بازاریابان، سیاست‌مداران اجازه داشتند همانند روزنامه‌نگاران انواع محتوا را در سایت‌های معروف بنویسند. این محتواها از داستان‌های کوتاه گرفته تا اعلامیه‌های پراکنده، از گزارش‌های مبهم تا تبلیغات پر سروصدا و غیره را شامل می‌شد.
ایوان ویلیامز میلیاردر، مدیرعامل سابق شرکت توییتر و یکی از اعضای گروه بنیان‌گذار توییتر، Medium را تأسیس کرد. این سایت که اخیراً صاحب موقعیتی به‌عنوان نسخه اینترنتی بخش سرمقاله روزنامه شده، به طرز غیراخلاقی، موفقیتش را از طریق مدت‌زمانی که افراد مشغول خواندن مقاله‌ها هستند و تعداد /#‌هایی که کاربران کرده‌اند، می‌سنجد.
صدها هزار نفر در پلتفرم اعلام کردند که سال گذشته اولین محتوایی که در تبلیغات بومی معروف بوده و از آن حمایت می‌کردند را به کار انداختند. تاکنون این شرکت از طریق القایِ زندگیِ خبرسازِ بعضی کارآفرینان سرمایه‌گذار هم‌چون کریس ساکا و گری واینرچوک در سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز به طور غیرمنصفانه‌ای سرمایه‌اش را به ۸۲ میلیون دلار افزایش داده است.
۶٫ ClassPass
مؤسس:پایال کاداکیا و مری بیگینز
سال تأسیس:۲۰۱۳
اداره مرکزی:نیویورک، N.Y.
ClassPass به محض ورودش بااینکه نزدیک بود ازبین برود، اما توانست ترقی کند. در طول اولین سال کاری این سایت، هنگامی‌که هنوز آن را classivity می‌نامیدند، کمتر کسی از طریق پلتفرم برنامه‌های مربوط به سالن ورزشی، در کلاس‌های آمادگی جسمانی عضو می‌شد. مؤسس این سایت در آخرین تلاشش برای نجات سایتش از چنین مشکلی، مجوزی را ارائه داد که به افراد اجازه می‌داد از ۱۰ استادیوم متفاوت، ۱۰ کلاس را امتحان کنند. این کار او، حرکتی هوشمندانه بود.
امروزه این سایت شانس آورده است. شرکت تازه تأسیسی که سرمایه‌گذاری‌های گوگل آن را پشتیبانی می‌کنند، در حال حاضر حدود ۳۰۰ نفر را استخدام کرده است و مشتریان رو به افزایش‌اش را به کلاس‌های ورزشی در حدود ۳۰۰ سالن ورزشی بوتیک مرتبط می‌کند و استادیوم‌های بیش از ۳۰ شهر در سرتاسر ایالات‌متحده و کانادا و اروپا و استرالیا را در این خدمت سهیم می‌کند. مدیرِ شرکت Silicon Alley تا به امروز در سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز، حدود ۸۴ میلیون دلار حساب باز کرده است.
۷٫ Beepi
مؤسس: آلخاندرو رسنیک و اوون ساویر
سال تأسیس: ۲۰۱۳
اداره مرکزی: لوس آلتوس، کالیفرنیا
این توییت اخیر Beepi، یک بازار گرمی تمام‌عیار است: «من امروز توی اینترنت با برنامه‌ای در تلفنم یک اتومبیل خریدم. بهترین جشن هزارساله عمرم را رقم زد. ازت ممنونم beepi@». به طور اساسی، اتومبیل‌های دست‌دوم هرگز به این صورت خریدوفروش نشده‌اند. خب، آرام باشید.
Beepi رسماً از دو سال پیش به طور خلاقانه‌ای شروع به خدمات‌رسانی کرد و تابه‌حال، این سایت بی‌وقفه مسیر رشدش را به‌سرعت پیموده که طبق اخبار San Jose Mercury News، نرخ سود سالیانه‌اش ۲۰ درصد افزایش یافته است.
آلخاندرو رسنیک، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت، بعد از خرید یک جیپ دست‌دوم سوخته، به ایده این برنامه رسید. او که کارآفرین و فارغ‌التحصیل ام‌آی‌تی است ادعا می‌کند Beepi اولین شرکتی است که اتومبیل‌ها را ۱۰۰ درصد آنلاین می‌فروشد. در حال حاضر، این سایت نزدیک به ۱۴۹ میلیون دلار در سرمایه‌گذاری‌ها به دست آورده است و سرعت رشدش در سرتاسر ایالات‌متحده در حال بالا رفتن است.
۸٫ Shyp
مؤسس: کوین گیبون، جاشوا اسکات و جک اسمیت
سال تأسیس: ۲۰۱۳
اداره مرکزی: سان‌فرانسیسکو
Shyp کار خوبی را در زمینه جعبه‌های محرک پسربچه‌ها_ UPS، فدرال اکسپرس و ادارات پست ایالات‌متحده، با موفقیت انجام داد. این برنامه بسیار عالی که به محض درخواست، سفارش‌ها را ارسال می‌کند، افراد را قادر می‌سازد انواع اجناسی که می‌خواهند را سفارش دهند تا پیک از فروشگاه‌های سایت برایشان بفرستند. اجناس ماهرانه بسته‌بندی شده و به مقاصد آن‌ها فرستاده می‌شود.
این سایت که شرکت دایموند جان (Daymond John)، آن را پشتیبانی می‌کند، در سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز با ۵۰ میلیون دلار، به طور باورنکردنی در طول یک سال قوت گرفت. Shyp در سال ۲۰۱۵ با پِیک‌های دوچرخه‌ای و ماشینی (قهرمانان Shyp) به‌صورت تمام‌وقت قرارداد بست و با شرکت eBay وارد شراکت شد، این سایت با خدماتی جدید شروع به کار کرد و برندش را معروف‌تر کرد. خدمات این سایت، ابتدا در شهر سان‌فرانسیسکو و نیویورک ارائه می‌شد، تا باربرهای این شرکت به لس‌آنجلس و شیکاگو رسیدند.
این ایهام بی‌ادبانه را نادیده بگیرید، اما حدس می‌زنیم که بیشتر مشتریان به‌زودی به‌خاطر این خدمت جدید از Shyp ممنون خواهند شد.
۹٫ Acorns
مؤسس: مارک درو، والتر کروتندن، و جفری کروتندن
سال تأسیس: ۲۰۱۲
اداره مرکزی: ساحل نیوپورت، کالیفرنیا
این دو پدر و پسر، والتر و جفری کروتندن، سایت Acorns را به وسیله خودکارسازی تأسیس کردند تا با خستگی و ترس کمتری، زمینه سرمایه‌گذاری را ایجاد کنند. آن‌ها این برنامه مخصوصِ تلفن هوشمند را ساختند تا بقیه کاربران به صورت خودکار سرمایه‌گذاری کنند و به جای کارت اعتباری روزانه و کارت بدهی از صندوق‌های قابل معامله در بورس خریداری کنند.
از زمانی‌که این سایت شروع به کار کرد، شرکت Acorns تعداد کارمندانش را از ۲۰ نفر به ۸۹ نفر افزایش داد. جفری کروتندن در بهار گذشته اعلام کرد Acorns به ۶۵۰.۰۰۰ کاربر ثبت‌نام شده، خدمات‌رسانی کرده که این کاربران تقریباً ۳۰۰.۰۰۰ حساب سرمایه‌گذاری باز کرده‌اند. شرکت Acorns کالیفرنیای جنوبی با آخرین مبلغ هنگفت سرمایه‌گذاری شده در سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز، جمعاً به ۳۲ میلیون دلار رسید که این مبلغ، پول کمی نیست.

منبع :theverge