توشیبا با فناوری جدید دوربین های ۳ بعدی ارزان قیمت می سازد

گردآوری پورتال رهتا :

دوربین های ۳ بعدی به دلیل این که تقریبا از هر شیء به یک جفت نیاز دارند، بسیار گران قیمت هستند، ولی شرکت توشیبا روش جدیدی را ابداع نموده است که به جای لنز دوم از شیء ساده تری که تعدادی فیلتر رنگی هستند استفاده می شود.

به گزارش /#، سیستم دوربین های دوگانه قادر است با استفاده از اطلاعات دریافت شده از دو منبع مختلف، تصاویر و فیلم های ۳ بعدی تولید کند و حسی شبیه به دیدن با دو چشم را به انسان منتقل نماید. اما مشکل اصلی سیستم های طراحی شده با دو لنز این است که برای تولید بسیار گران قیمت هستند، به خصوص در مواردی که کیفیت تصویر در اولویت اول نیست، مثل دوربین های پشتیبانی ثانویه و یا دوربین های به کار رفته در ربات ها.

اما شرکت توشیبا در اوایل ماه جاری از روش جدیدی برای ایجاد تصاویر ۳ بعدی پرده برداشت که در آن به جای استفاده از لنز دوم در دوربین، از یک سری فیلتر های رنگی استفاده می شود. این سیستم به دوربین های معمولی شباهت زیادی دارد و فقط فیلتر های آبی و زد به لنز دوربین اضافه شده اند. فیلتر آبی رنگ تمامی اشیای موجود در مقابل شیء هدف را تار و رنگ ها را کد گذاری می کند و فیلتر زرد رنگ نیز همین کار را برای اشیای پشت شیء هدف انجام می دهد.

با کد گذاری رنگ ها در تصویر، نرم افزار می تواند فاصله بین اشیای مختلف را تشخیص داده و نقشه ای از محیط تصویر ایجاد کند. طبق ادعای توشیبا سیستم فیلتر دوگانه، دقیقا همانند دوربینی با دو لنز ۳۵ سانتی متری جداگانه عمل می کند.

۱۶۰۶_۰۱_۳-۷۲۰x720

این فناوری فعلا برای استفاده در مواردی همچون خودروهای بدون راننده، ربات ها و دوربین های دستیار پارک کردن به کار می رود و فیلم برداران حرفه ای به این زودی ها نمی توانند از این دوربین های تک لنزه استفاده کنند. دلیل این امر آن است که اگر چه با استفاده از این روش قیمت نهایی محصول کمتر می شود، ولی کیفیت تصویر چندان مطلوب نیست چرا که فیلتر ها به عمد بخش های مختلف تصویر را تار می کنند تا بتوانند عمق آن ها را اندازه گیری کنند. همچنین وجود این فیلتر ها باعث می شود که فقط نور سبز به دوربین وارد شود و بنابر این، چنین سیستم ۳ بعدی برای تصویر برداری در نور کم افتضاح خواهد بود.

۱۶۰۶_۰۱_۲-۷۲۰x720

در هر صورت اگر دقت این دوربین به اندازه ای که توشیبا ادعا می کند باشد، می توان از این فناوری برای کاهش قیمت و هزینه تهیه دوربین های ثانویه، پهپاد های خودران، و ربات ها استفاده کرد.