مدیریت ارشد استان مرکزی و مدیران اجرایی از دخالت در روند انتخابات خودداری کنند

گردآوری پورتال رهتا :

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، "سیدباقر تقوی" رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان مرکزی در بازدید از دفتر خبرگزاری بین‌المللی تسنیم استان مرکزی در جریان روند فعالیتی و خبررسانی این رسانه در استان مرکزی قرار گرفت و در مصاحبه‌ای تفصیلی پیرامون مسائل مختلفی درباره انتخابات و مسائل روز کشور با خبرنگاران تسنیم استان مرکزی به گفت‌و‌گو نشست.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان مرکزی در این گفت‌و‌گو ضمن تحلیلی از ضروریات روز کشور با تشریح انتخابات مجلس در اسفندماه 1394 و اردیبهشت ماه 1395 برضرورت دخالت‌نکردن مدیریت ارشد استان مرکزی و مدیران اجرایی در روند انتخابات له یا علیه کاندیدایی و نیز پرهیز از استفاده ابزاری از بیت‌المال و وسایل عمومی برای تبلیغات تاکید کرد. 

مشروح گفت‌و‌گوی خبرنگاران خبرگزاری تسنیم با "سیدباقر تقوی" رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان مرکزی در زیر می‌آید:

تسنیم: امروز مهم‌ترین کار ویژه در جریان حرکت انقلابی در کشور چیست؟

تقوی: یکی از موضوعاتی که کم‌تر به آن پرداخته می‌شود تبیین اندیشه‌ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری است که در عمده صحبت‌هایشان نکات کلیدی را مطرح می‌کنند و اگر به آن‌ها پرداخته و روی آن مانور داده شود مسیر صحیحی را می‌توان پیمود.

البته بخشی از آن برعهده دولتمردان است که متاسفانه یک کندی را در این بخش شاهد هستیم اما کار رسانه‌ها و به‌ویژه خبرگزاری‌ها در این موضوع می‌تواند قوه محرکه‌ای برای جذب افرادی باشد که باید در صحنه عمل باشند.

تسنیم: تحلیل شما از منویات و تدابیر مقام معظم رهبری چیست؟

تقوی: بی‌اعتمادی به آمریکا یکی از نکات کلیدی است که مقام معظم رهبری همواره در سخنان خود به آن تاکید دارند خوشبختانه قصه برجام سبب باور همگان به اخطار مقام معظم رهبری و آگاهی‌دادن از غیرقابل‌اعتماد بودن آمریکا شد ایشان سال‌ها قبل این اخطار را می‌دادند که آمریکا قابل اعتماد نیست و عهدشکن است.

قصه برجام بازده مهمی داشت و آن اینکه جوانان و نسل سوم و چهارم انقلاب که شاید برای آنها سوال بود که آمریکا هم مثل سایر کشورها چرا نباید با آنها ارتباط برقرار کنیم و نشست‌هایی داشته باشیم، الان به‌طور ملموس دیدند و لمس کردند که آمریکا واقعا قابل اعتماد نیست و این بدعهدی آنها سبب ایجاد نفرت نسل جوان کشور نسبت به آمریکا شد که باید این غیرقابل اعتماد بودن را واضح نشان دهیم و با روش‌های مختلف به آن بها داده شود و پرورش دهیم تا اگر عده‌ای هنوز در شک به‌سر می‌برند به این یقین برسند که اعتماد به آمریکا همان چیزی بود که مقام معظم رهبری فرمودند.

همین‌طور معظم له در صحبت‌های خود فرمودند آنچه که ما در مورد آمریکا می‌گفتیم، این دو نامزد بالاتر از آن را بیان کردند و الان عده‌ای باید باورشان شود که فضای آمریکا و فرهنگ آن چگونه است.

پستی این فرهنگ لجن و کثیف آمریکایی از زبان دو نفر مطرح شد که یکی از آنها رئیس جمهور آمریکا شد، بنابراین رسیدن جوانان به این باور که آمریکا قابل اعتماد نیست مهم است و باید روی جلوه‌های بی‌اعتمادی کار کنیم.

تسنیم: به نظرشما علت غیرقابل اعتماد بودن آمریکا چیست؟

تقوی: مقام معظم رهبری همراه با تاکید بر غیرقابل اعتمادبودن آمریکا فرمودند علل غیرقابل اعتمادبودن آمریکا را در جلسه‌ای که مسئولان ارشد کشور حضور داشتند مطرح کردم و آنها هیچ توجیهی برای رد این مطلب نداشتند.

این مسائل باید بیشتر برای جوانان تبیین شود چراکه جوانان امروز به‌سبب درگیری با فضای مجازی خیلی سراغ مطالعه کتاب نمی‌روند و این وظیفه رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها است که در فضای مجازی چنین مسائلی را تشریح کنند باید از برقراری ارتباط دوستی سایر کشوها با آمریکا عبرت گرفت که آمریکا جز گرفتن شیره جان آنها هیچ کمکی به آنها نکرده است.

یکی از موضوعات مورد تاکید مقام معظم رهبری در این روزها این جمله امام خمینی(ره) است که فرمودند "هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید" این جمله نشان از عمق شناخت آن حضرت از چهره واقعی آمریکا دارد که بدعهدی‌های امروز آنها نشانگر همین امر است و دیگری اینکه این مسئله را کنار بگذاریم که اگر با آمریکا مذاکره داشته باشیم مشکلات‌مان برطرف می‌شود، آنهایی که به این موضوع اعتقاد دارند برای ما تبیین کنند که کدام یک از کشورهایی که با آمریکا ارتباط برقرار کردند مشکلاتشان برطرف شده است؟

بحث افتضاح فرهنگ آمریکایی که این دو نامزد رئیس جمهوری آمریکا راه انداختند افشاگری روشنی از چهره واقعی این کشور بود که خیلی از مردم وقت تماشای مناظره‌های آنها را نداشتند و این نکات کلیدی را باید از طریق صدا و سیما یا خبرگزاری‌ها برای مردم تشریح شود تا بدانند برای برقراری ارتباط با چه کشوری تلاش می‌کنند که در این مورد مقام معظم رهبری می‌فرمایند ما هر چه می‌گفتیم باور نمی‌کردند ولی این واقعیت را از زبان دو نامزد انتخاباتی این کشور که یکی از آنها رئیس جمهور شد، شنیدیم.

تسنیم: حرکت در مسیر ولایت و انقلاب اسلامی و درک درست از دشمن‌شناسی که رهبری طرح فرمودند، نیازمند یک بصیرت و نگاه جامع است تحلیل شما در این باره چیست؟

تقوی: بحث بصیرت‌افزایی از دیگر موارد مورد تاکید مقام معظم رهبری است که چندین بار با بیانات و استدلال‌های مختلف مطرح کرده‌اند همین‌طور بحث انقلابی بودن، انقلابی ماندن، انقلابی فکر کردن و انقلابی عمل کردن که بارها از سوی معظم له تکرار و بر آنها تاکید شده است.

اندیشه‌های امام خمینی(ره) طبق فرمایشات مقام معظم رهبری همان وصیت‌های امام خمینی(ره) است، برخی از افراد دررابطه با آن می‌گفتند امام خمینی(ره) که 36 جلد صحیفه نور و صحیفه امام دارند و همه فرمایشاتشان از سال 42 تا الان در همین صحیفه‌ها آورده شده است چه ضرورتی داشت که وصیت‌‌نامه بنویسند.

اما الان می‌بینیم که چقدر موثر است و باید طبق آن عمل کنیم و برای رشد و پیشرفت کشور لازم است که همان نگاه انقلابی ابتدای انقلاب را داشته باشیم و همان تفکر بسیجی را که امام خمینی(ره) حلال مشکلات می‌دانستند گسترش دهیم.

تسنیم: تحلیل شما از فردای انقلاب اسلامی و امید روشن انقلاب اسلامی چیست؟

تقوی: یکی دیگر از بحث‌‌های مورد تاکید مقام معظم رهبری امید دادن به آینده است که می‌فرمایند مطمئن باشید فردای ما بهتر از امروز است و تقریبا 90 درصد از صحبت‌های این سه سال اخیر ایشان ختم به این جمله می‌‌شود که می‌فرمایند این کاروان به سرمنزل مقصود می‌رسد و این انقلاب به انقلاب جهانی حضرت مهدی(عج) وصل می‌شود و این موضوع برای مردم باید تشریح شود تا برای این وصل شدن تلاش کنند.

تسنیم: تحلیل شما از جایگاه انقلاب اسلامی و همه‌گیر شدن فرهنگ ارزشمند انقلاب اسلامی در دنیا چیست؟

تقوی: براساس پیام امام خمینی(ره) که در سال 59 فرمودند ما باید در صدور انقلاب به جهان کوشش کنیم الان عمق استراتژی دنیا را در دست گرفته است. ایران که یک‌ روز تنها بود و هیچ کشوری حامی و پشتیبانش نبود الان ببینید که به کجا رسیده و جبهه انقلاب اسلامی کجا است که علاوه بر ایران در عراق، پاکستان، افغانستان، یمن، بحرین، فلسطین و دیگر کشورها شاهد نیروهای  مردمی و بسیجی هستیم و در واقع می‌توان گفت بسیج جهان اسلام شکل گرفته و کشورهای دنیا فهمیده‌اند که برای موفق بودن باید نیروی مردمی داشت.

تسنیم: با توجه به ورود به حوزه انتخابات مسئله‌ای که چندین سال است پررنگ شده تضعیف جایگاه شورای نگهبان است که مدام مورد هجمه قرار می‌گیرد، فکر می‌کنید اهداف این هجمه‌ها چیست؟

تقوی: امام خمینی‌(ره) افق دید عمیقی داشتند در دنیا انقلاب‌های مختلفی اتفاق می‌افتد ولی رهبران انقلاب همه جوانب را نمی‌بینند و به‌طور عمده توان خود را می‌گذارند برای برداشتن آن سطح و برای بعد از برداشتن آن سطح برنامه‌ای ندارند اما امام خمینی(ره) به‌معنای واقعی هر دو مرحله را دیدند، به پیروزی رساندن انقلاب و تشکیل حکومت اسلامی و حفظ آن تا رسیدن به مرحله ظهور، همان‌طور که بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب دستور تشکیل نهادهایی مانند سپاه را دادند که اگر نهادی مثل سپاه نبود انقلاب هم نبود.

بحث قانون اساسی که پیش می‌آید، امام خمینی(ره) با شناختی که از انقلاب‌های دیگر داشتند فرمان می‌دهند که نهاد مقدس شورای نگهبان هم باید باشد و این نهاد نقش دروازه‌بان را پیدا می‌کند تا از ورود بیگانگان به‌داخل جلوگیری کند.

 

یکی از موضوعات مهم همان بحث نفوذی است که مقام معظم رهبری مدام به آن اشاره دارند و شورای نگهبان وظیفه جلوگیری از نفوذ را دارد که تا الان به‌خوبی اجرا کرده و از ورود افرادی که هدف‌شان خدمت به انقلاب نیست جلوگیری می‌کند، عده‌ای علیه شورای نگهبان تبلیغات می‌کنند.

تسنیم: یکی از مسائلی که در انتخابات مجلس مورد تاکید بود دخالت‌نکردن مدیریت ارشد استان و مدیران دولتی از ورود به مسائل انتخابات بود، آیا مصادیقی از دخالت داشتیم؟ 

تقوی: برنامه‌هایی برای این موضوع داریم و توصیه می‌کنیم افرادی که قانون به آنها اجازه دخالت به انتخابات را نمی‌دهد از دخالت خودداری کنند و بیشتر روی وظیفه خود کار کنند که بسترسازی برای حضور حداکثری مردم و همین‌طور کمک به جریان انتخابات در یک روند آرام است، مسئولان استان وظیفه دارند کمک کنند زمینه‌های برگزاری انتخابات به‌خوبی فراهم شود و مردم به‌صورت حداکثری شرکت کنند.

امکاناتی را که دستگاه‌های اجرایی و نظارتی برای انجام انتخابات نیاز دارند را در اختیارشان قرار دهند و هر فرد به وظیفه قانونی خود عمل کند زیرا همان‌طور که امام خمینی(ره)و مقام معظم رهبری فرمودند خلاف قانون خلاف شرع است.

امیدواریم شاهد مسئولی نباشیم که بخواهد در این  زمینه مدیریت و مهندسی کند چراکه در دوره انتخابات مجلس مصادیقی از دخالت‌های مدیریت ارشد استان مرکزی در انتخابات را داشتیم.

تسنیم: با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات از سوی مقام معظم رهبری فکر می‌کنید، چقدر می‌تواند به حوزه انتخابات کمک کند‌؟

تقوی: ما متاسفانه در انتخابات گذشته مشکلاتی داشتیم که برمی‌گردد به قانون انتخابات خوشبختانه با ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات اگر مسئولان مربوطه بتوانند قوانینی براساس این سیاست‌های کلی تبیین و مصوب کنند که مورد تایید شورای نگهبان باشد می‌تواند بسیاری از مشکلات این حوزه را برطرف کند و بستر را برای انجام انتخابات بدون حاشیه فراهم کند.

امیدواریم قانونی که وزارت کشور و دولت به مجلس ارائه می‌کنند دارای این قوانین پخته باشد تا بتوانند از مشکلاتی که در جریان انتخابات پیش می‌آید جلوگیری کنند.

گفت‌و‌گو از آیدا حبیبی، سمیرا عیدی گل‌تپه‌ای

انتهای پیام/

∎​