گردآوری پورتال رهتا :

به گزارش /#، به تازگی کارهای مقدماتی ساخت بزگترین چرخ و فلک جهان در Staten Island نیویورک آغاز شده است. این چرخ و فلک عظیم ۱۹۲ متر ارتفاع دارد و با هزینه ای بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار ساخته خواهد شد.

این چرخ و فلک ظرفیت حمل ۱۴۴۰ تن را دارد که از این حیث یک رکورد حیرت انگیز به شمار می آید.

شرکت هلندی Starneth BV که پیشتر چرخ و فلک عظیم لندن یعنی «چشم لندن» را ساخته بود کار ساخت چرخ و فلک نیویورک را بر عهده خواهد داشت. این سازه عظیم بخشی از پروژه یک میلیارد دلاری توسعه سنت جورج در Staten Island نیویورک به شمار می آید.

چرخ و فلک

نکته جالب توجه هزینه قابل توجهی است که برای نورپردازی LED این چرخ و فلک صرف خواهد شد. گفته می شود این رقم درحدود ۷ میلیون دلار است. در این چرخ و فلک از ۳۶ کپسول یا کابین برای سوار کردن علاقمندان استفاده خواهد شد که هر یک ظرفیت ۴۰ نفر را دارد. یک دور کامل این سازه عظیم ۳۸ دقیقه به طول می انجامد!

سازندگان این پروژه امیدوارند که سالانه بیش از ۴ میلیون تن از آن استفاده کنند. ایجاد ۳۵۰ فرصت شغلی در بخش ساخت و ساز و ۶۰۰ فرصت دائمی در بخش بلیط فروشی از مهمترین ویژگیهای دیگر این پروژه به شمار می آید.

درحالی که صحبت از ساخت این چرخ و فلک عظیم می شود هم اکنون کار ساخت چرخ و فلک «چشم دبی» به عنوان بزرگترین چرخ و فلک جهان در امیرنشین امارات ادامه دارد!

روزنامه دیلی میل گزارش داده که این چرخ و فلک ۱۸ متر از نسخه نیویورکی مرتفع تر است که درستی این ادعا در آینده ای نزدیک مشخص خواهد شد. با این حال هرچه باشد چرخ و فلک نیویورک مرتفع ترین نمونه در نیم کره غربی زمین خواهد بود.