گردآوری پورتال رهتا : به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا، بهنام قنبری اظهار کرد: با انجام طرح ساماندهی بنا و تصمیم به ایجاد فضای سبز در حاشیه غربی آن پیش از هرگونه دخل و تصرف و فضا سازی نیاز به انجام گمانه زنی به منظور روشن شدن وضعیت لایه ها و آثار بر جای احتمالی احساس می شد.

قنبری افزود: با شروع کار و برای رسیدن به نتیجه بهتر در چهار نقطه از زمین های غرب بنا چهار ترانشه ایجاد شد.

این باستان شناس با اشاره به نام گذاری ترانشه ها با اعداد رومی از I تا IV ادامه داد: ترانشه I در شمالی ترین بخش محوطه و در ابعاد 5 در 4 متر ایجاد شد.

وی اضافه کرد: در کاوش این ترانشه تا کنون آثاری از فضاهای استقراری مربوط به دو فاز جداگانه شناسایی شده است.

وی ادامه داد: فاز نخست شامل تنورهای ایجاد شده در زمین است که لایه های بر جای زیرین را بریده و تخریب کرده اند، فاز دوم هم شامل دیوارهای سنگی و فضاهای کوچکی است که با استفاده از سنگ و آجر ساخته شده اند.

سرپرست هیات گمانه زنی به منظور خوانا سازی و پیگردی در زمین های غرب بنای چلپی اوغلی شهرستان سلطانیه گفت: درون یکی از این فضاها یک خمره بزرگ قرار گرفته که دقیقا چسبیده به دیواره غربی ترانشه است.

بر اساس گزارش پژوهشگاه میراث فرهنگی، قنبری افزود: در کاوش ترانشه II نیز شواهدی از چند دیوار سنگی که فضاهای مختلفی را تشکیل داده اند شناسایی شد که درون یکی از این فضاها دو تنور قرار گرفته که نشان از استفاده کارگاهی یا محل پخت و پز در این قسمت است.

وی با بیان اینکه در نیمه غربی ترانشه هم بقایای یک کف آجر فرش و سنگ فرش به دست آمده است، اظهار کرد: از کاوش ترانشه III تا کنون هیچ بقایای معماری و یا آثار برجایی به دست نیامده است.

این باستان شناس، سازه بزرگ با پلان دایره ای به دست آمده از ترانشه IV را جالب ترین آثار معماری به دست آمده تاکنون اعلام کرد که شامل سکوهای هشتی شکلی است که در بین هر کدام از آنها فضای باریک راهرو مانندی وجود دارد.

بوی با بیان اینکه در مرکز این فضای مدور یک چاه وجود دارد و به دور چاه ستون ها یا پایه های آجری به تعداد زیاد قرارگرفته است، اضافه کرد: پلان کامل این بنا فعلا به صورت کامل از زیر خاک بیرون نیامده است و کاوش در این ترانشه همچنان ادامه دارد.

قتبری گفت: مقبره و خانقاه چلپی اوغلو بنایی آجری است که در شهرستان سلطانیه و در جنوب غربی مقبره الجایتو (گنبد سلطانیه) واقع شده و یکصد و شصت و هفتمین اثر تاریخی به ثبت رسیده در فهرست آثار ملی ایران است.

وی افزود: این بنا توسط مرید نامدار جلال الدین رومی یکی از بزرگ ترین حکیمان و عارفان ایران، در قرن هشت هجری قمری ساخته شده و ارتفاع آن 16 متر و قطر دهانه آن 6 متر است. چلپی اوغلو در سال 716 هجری قمری بر اثر بیماری در گذشت.

گمانه زنی به منظور خواناسازی و پیگردی در زمین های غرب بنای چلبی اوغلی شهرستان سلطانیه با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از 16 خرداد ماه آغاز شد.

فراهنگ**7537**1601**