سامان احتشامی: حضور ارکسترهای خارجی، نوازندگان را با لهجه‌های مختلف موسیقی آشنا می‌کند

گردآوری پورتال رهتا :

به گزارش گروه فرهنگی آنا و به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد رودکی، سامان احتشامی آهنگساز و پیانیست شناخته شده و مطرح کشورمان که به تازگی همراه با گروه کُر فیلارمونیک ایران کنسرت «پیانو، ملودیکا و سازهای ضربی» را در تالار وحدت اجرا کرده، با اشاره به حضور دامیانو جورانا رهبر ارکستر جوانان جهان در آخرین روز این کنسرت، گفت: در وهله نخست باعث افتخار من است که رهبر ارکستر جوانان جهان در برنامه من حضور داشتند و از برنامه من استقبال کردند.

وی در ادامه با مثبت دانستن برگزاری کنسرت‌‌های مشترک ارکسترهای جهانی با ارکستر سمفونیک تهران، افزود: هر قدر این تعاملات فرهنگی بیشتر صورت بگیرد به نفع موسیقی ما خواهد بود، چراکه در این برنامه‌ها نوازندگان ما و همچنین نوازندگان دیگر کشورها می‌توانند کارها و تجربه‌های خود در زمنیه موسیقی را در اختیار یکدیگر قرار بدهند و نهایتا حاصل این تبادل تجربه، اجراهای خوبی را هم در پی خواهد داشت.

این نوازنده پیانو با اشاره به وجود لهجه‌های مختلف در موسیقی، عنوان کرد: یکی دیگر از محاسن این‌گونه تعاملات این است که فرصتی ایجاد می‌شود تا ما بتواینم لهجه‌های مختلف موسیقی را با هم تلفیق کنیم.

احتشامی افزود: در موسیقی کسی که مثلا ادبیات انگلیسی یا فرانسه می‌داند لهجه‌اش به طور کلی با کسی که فارسی صحبت می‌کند متفاوت است. یعنی یک نوازنده خارجی بیان آن چیزی که می‌خواهد با سازش اجرا کند با یک نوازنده ایرانی کاملا تفاوت است. به همین خاطر در چنین برنامه‌های مشترکی می‌توان با کنار هم قرار دادن این تفاوت‌ها یک نوع گفت‌وگوی تمدن‌ها به زبان موسیقی ایجاد کرد.

این نوازنده پیانو با تاکید بر اینکه برگزاری چنین برنامه‌هایی برای فرهنگ موسیقی ما بسیار مفید است، اظهار داشت: وقتی یکسری نوازنده با فرهنگ‌های مختلف در کنار هم و با یکدیگر ساز بزنند و تجربه‌هایشان را با یکدیگر رد و بدل کنند نتیجه آن شکل‌گیری یک تبادل فرهنگی مثبت خواهد بود.

وی همچنین انتخاب شهرداد روحانی را به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک به او تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد که این ارکستر برای حضور رهبران میهمان از دیگر ارکسترها و همچنین دعوت از نوازندگان برجسته بین‌المللی، بودجه کافی در اختیار داشته باشد.

سامان احتشامی در پایان با اشاره به هزینه بالای اجرای کنسرت‌های موسیقی و پرهزینه بودن این کار، گفت: امیدوارم دولت همانطور که بودجه‌ای را برای حضور ارکسترهای خارجی در ایران در نظر گرفته، برای کسانی‌که به صورت خصوصی کار می‌کنند نیز بودجه‌ای را در نظر بگیرد، زیرا این کار باعث دلگرمی دیگر فعالان عرصه موسیقی می‌شود.

دامیانو جورانا رهبر ارکستر جوانان جهان که روز جمعه گذشته برای نخستین بار به تماشای یک کنسرت ایرانی نشسته بود، در پایان کنسرت سامان احتشامی با گروه کُر فیلارمونیک ایران درباره این کنسرت گفت: واقعا لحظلات هیجان‌انگیز و فوق‌العاده‌ای را تجربه کردم. این کنسرت یکی از شادترین و بهترین اجراهایی بود که در طول عمرم شاهد بودم و این خاطره برای همیشه در ذهنم ثبت خواهد شد.

کنسرت مشترک ارکستر جوانان جهان با ارکستر سمفونیک تهران در قالب پروژه بین‌المللی «صدای ایتالیا برای ایران» از 20 تا 22 مردادماه در تالار وحدت برگزار می‌شود.

∎​