سـرقت کاشی‌های تاریخی و قاچاقچیانی که راست راست می‌گردند

گردآوری پورتال رهتا :

این کشف شامل کاشی‌های سردر خانه‌ها و یک مجموعه بزرگ کاشی آبی دوران صفوی ساخت چین متعلق به دوران 14 تا 19 میلادی می‌شود که براساس گمانه‌زنی‌ها، این کاشی‌های ارزشمند به سفارش درباریان این دوره تاریخی برای تزئین کاخ‌ها ساخته شده است.

در این رونمایی، افزون بر این کاشی‌های تازه کشف شده، بیش از 4 هزار اشیای عتیقه که شامل ظروف، سکه و سفال می‌شود و در شش ماه نخست سال 95، از سوی یگان حفاظت میراث فرهنگی تهران به دست آمده، رونمایی شد. کشف 1500 سکه دوره هخامنشی تا دوران متاخر از مهم‌ترین کشفیات این مجموعه به شمار می‌رود.

رجبعلی‌ خسروآبادی، رئیس میراث فرهنگی تهران با اعلام حساسیت‌های ایجاد شده در مورد کاشی‌های خانه‌های تاریخی که این روزها سرقتشان افزایش یافته گفت که باید قوه قضائیه و نیروی انتظامی به این مساله ورود پیدا کنند و مهم‌ترین مشکل ما قانون است. در حال حاضر هیچ قانون مشخص و شفافی در مورد کاشی‌های به سرقت رفته وجود ندارد. بنابراین خواست ما این است که این مساله در اولویت مسئولان مربوطه قرار بگیرد.

ادیب‌زاده در بخش‌های دیگر صحبت خود در مورد قاچاق اشیا عتیقه گفت که تهران، سال‌هاست که بستری مناسب برای خرید و فروش اشیا عتیقه شده و این نشان می‌دهد که چقدر حفاری‌های غیرمجاز زیاد شده و چون نظارتی روی عملکرد مجموعه‌داران خصوصی وجود ندارد، خرید و فروش اشیاء عتیقه در محافل خصوصی رونق پیدا کرده است. وی با بیان این‌که ضعف قانونی مهمی در این زمینه وجود دارد، تاکید کرد: «اگر این روند ادامه پیدا کند تا چند سال دیگر هیچ کاشی تاریخی بر سر در خانه‌های قدیمی باقی نمی‌ماند. چراکه در تهران همه بخش‌های خانه‌های تاریخی به فروش می‌رسد و تا وقتی که خریدار وجود دارد، فروشنده هم وجود دارد.»

ادیب‌زاده گفت که چندی پیش ما در نیاوران از انبار خانه‌ای بیش از 1800 شیء تاریخی به دست آوردیم و صاحب این اشیا با خیال راحت دارد در شهر می‌چرخد و ما کاری نمی‌توانیم انجام دهیم و این تنها برمی‌گردد به ضعف قانون، من از همه می‌خواهم که در این زمینه مطالبه عمومی داشته باشند و قوه قضائیه به این مساله ورود پیدا کند.

∎​