بحران آب خطری جدی برای امنیت جهان است

گردآوری پورتال رهتا :

به گزارش قدس آنلاین، اسکندر مرادی شامگاه چهارشنبه در همایش بررسی وضعیت منابع آب‌های زیرزمینی کردستان که به همت انجمن ژینگه دانشگاه پیام نور مرکز سنندج برگزار شد، اظهار داشت: یکی از مسائل مهمی که امنیت جهان را در حال و آینده‌ای نزدیک به خطر می‌اندازد، بحران آب است.

وی در ادامه عنوان کرد: بحث ژینگه در نیمه اول سال تحصیلی جاری در تعدادی از دانشگاه‌های مرکز استان کردستان از جمله مریوان، سقز و سنندج مطرح شده است که ما از این مهم حمایت می‌کنیم.

وی افزود: در این همایش در چهارچوب متدولوژی و آکادمی ژئوپولتیک بحث اصلی امنیت است که با بحران آب با چالش عظیمی همراه است.

رئیس دانشگاه پیام نور استان کردستان افزود: در آینده جنگ جهانی در منطقه خاورمیانه جنگی قومی، مذهبی نیست، بلکه کمبود آب سرآغاز این کشمکش و شروع مصیبتی دیگر است که در نهایت کنترل سرچشمه‌های آبی ساختار سیاسی منطقه خاورمیانه را تعیین می‌کند.

مرادی با بیان اینکه ایران کشوری خشک و نیمه‌خشک است، گفت: اگر شیوه جدید و پلانی برای این مهم و مدیریتی جامع و کارامد تخصیص داده نشود، کشور ما با خطرات جدی در زمینه کمبود منابع آبی دچار می‌شود.

وی با اشاره به تاثیر مسائل زیست‌محیطی در راستای کمبود منابع آبی، عنوان کرد: ۹۰ درصد از منابع آب‌های زیرزمینی برای مصرف آب آشامیدنی است.

رئیس دانشگاه پیام نور استان کردستان تصریح کرد: آب جوهر حیات است و حفاظت آب‌های زیرزمینی به عزم ملی و اراده همگانی نیاز دارد زیرا خشکی اقلیم یک حقیقت انکارناپذیر است.

مرادی در ادامه گفت: بی‌توجهی به نحوه استفاده از آب، آلوده‌کردن آب رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و دیگر منابع آبی از یک سو و افزایش بی‌رویه جمعیت از سوی دیگر موجب بحران و کم‌آبی در ایران است.

وی به فرهنگ‌سازی در مصرف آب اشاره کرد افزود: در صرفه‌جویی آب فرهنگ‌سازی بیشتر از بحث‌های علمی در راستای این مهم ضرورت دارد.

∎​