آموزش 20 شرکت در خصوص پیوست‌های پدافند غیرعاملتقویت پدافند غیرعامل در فضای مجازی

گردآوری پورتال رهتا :

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، احمد جهانسری در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه، به مناسبت فرارسیدن هفته پدافند غیرعامل با بیان اینکه امروز پدافند غیرعامل یکی از مباحث اساسی در کل دنیا علی‌الخصوص در کشورهای پیشرفته مطرح است، اظهار داشت: اینکه در 8 سال دوران دفاع مقدس برای برقراری امنیت پایدار در کشور، با تلاش بسیاری از نیروها علی‌الخصوص شهدا به‌دست‌آمده و تا به امروز شاهد امنیت هستیم، کارهای بسیاری انجام‌ شده است.

وی با بیان اینکه اگر در 8 سال دفاع مقدس ایران سربلند شد، مردم با همدلی و همکاری و یک‌صدا در کنار رهبر انقلاب پاسخ دشمن را دادند، افزود: اما امروز دشمن به این نتیجه رسیده که نمی‌تواند رودررو وارد شود و بر همین اساس با شگردها و شیوه‌های مختلف علیه کشور تلاش می‌کند.

جهانسری خاطرنشان کرد: با توجه به تغییر مؤلفه‌های تهدیدی، اگر تهدیدات را شناسایی نکنیم و نشناسیم آسیب خواهیم دید، اینکه فکر کنیم دشمنان اسلام و ایران از دشمنی خود دست خواهند کشید امر محالی بوده چراکه چشم‌انداز منطقه نیز این را نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها با حضور در منطقه دشمنی‌های خود را نیز نشان داده‌اند.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان، ادامه داد: امروز در منطقه با توجه به بیدار‌ی‌های اسلامی منافع آمریکا به خطر افتاده و بر همین اساس به دنبال جنگ‌های نیابتی بوده و اگر آگاه نباشیم شیوه‌های آمریکایی باعث سردرگمی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به همه این مسائل و تغییر مؤلفه‌های دفاعی کشور و مطرح‌ شدن مؤلفه‌های پدافند غیرعامل، همه دشمنان جمهوری اسلامی ایران می‌دانند که اگر جنگ سختی اتفاق بیفتد آن‌ها تنها شروع کننده خواهند بود و پایان جنگ دست آن‌ها نخواهد بود.

جهانسری با بیان اینکه امروز شگرد دشمن برای ورود از جاهایی است که کمتر به آن‌ها توجه می‌شود، بیان کرد: اگر تهدیدات را نشناسیم با مشکل مواجه خواهیم شد، بر همین اساس سازمان پدافند غیرعامل به دنبال آن است گفتمان و فرهنگ پدافند غیرعامل را بسط و توسعه دهد و آگاه‌سازی کند که شیوه‌های جدید دفاعی را یاد بگیریم و بدانیم که چگونه در برابر دشمن در فضاهای مجازی و حملات پرتوی و شیمیایی دفاع کنیم.

وی با اشاره به گسترش فضای مجازی در جامعه امروزی، گفت: چنانچه به مرزهای خاکی ما نگاه غلطی شود از طریق مراجع ذیصلاح واکنش نشان داده می‌شود اما در فضای مجازی مرزهای مشخصی وجود ندارد و تا زمانی که با فضای سایبری و مجازی آشنا نشده‌ایم نخواهیم دانست که حدود و مرزهای فضای مجازی تا کدام قسمت‌ها است.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان ادامه داد: امروز انواع بدافزارها و هکرها به زندگی ما رخنه می‌کنند و به دلیل عدم آموزش در خانواده‌ها و برخی از دستگاه‌ها احتمال سرقت اطلاعات وجود دارد بر همین اساس باید برای استفاده از این فضا آموزش داده شود.

وی در ادامه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث پدافند غیرعامل کالبدی و اهمیت رعایت مؤلفه‌های آن در بحث سازه‌های ساختمانی، خاطرنشان کرد: امروز در همه سازه‌های شهری بحث سازه امن مطرح می‌شود و در این راستا شرکت‌های بزرگ مشاوره‌ای دعوت‌ شده و آموزش پدافند غیرعامل داده‌ شده است.

جهانسری گفت: با توجه به این مسئله تا یک سال قبل شرکتی که از پیوست‌های پدافند غیرعامل اطلاعاتی داشته باشد وجود نداشت اما در آینده‌ای نزدیک بیش از 20 شرکت در خصوص پیوست‌های پدافند غیرعامل اطلاعات خواهند داشت.

وی در ادامه با بیان اینکه پدافند غیرعامل در دو بخش حاکمیتی و مردمی مطرح می‌شود، ادامه داد: بر اساس اسناد بالادستی که مقام معظم رهبری ابلاغ کرده‌اند دستگاه‌های حاکمیتی هماهنگی کامل در مورد پدافند غیرعامل دارند و همه برای پدافند غیرعامل اعلام نیاز دارند اما در بخش دیگر که مربوط به جامعه و مردم بوده خود مردم باید آماده باشند و آموزش داده شوند.

انتهای پیام/60002/چ40

∎​