مراسم عزاداری برای ائمه اطهار (ع) جریان اسلام را از آسیب حفظ می‌کندحرکت دستجات عزاداری از میدان شهدا به سمت مصلی اراک

گردآوری پورتال رهتا :

حجت‌الاسلام صفر قربانپور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک اظهار داشت: 28 صفر رویداد مهمی در تاریخ بشریت است، بنابراین باید این زمان به دقت مورد توجه و از این فرصت در راه تعالی اسلام بهره برد و برنامه‌ریزی برای گرامیداشت آن را به بهترین نحو ممکن انجام داد.

وی تصریح کرد: در تاریخ اسلام 28 صفر روزی است که مسلمین جهان در غم از دست دادن دو عزیز بزرگوار به سوگ می‌نشینند و در ماتم رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) بر سر و سینه می‌زنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی با بیان اینکه این دو حادثه مهم در تاریخ اسلامی باید به عنوان حوادث تاریخ ساز و تاثیر گذار بر تاریخ و جامعه اسلامی مورد عنایت ویژه قرار گیرد، بیان داشت: رحلت پیامبر اکرم (ص) فقدان بزرگی برای انسان‌ها و مظلومین بود، با رحلت ایشان بشریت انسان بزرگ، نمونه و کاملی را از دست داد که تاریخ هیچ‌گاه به خود ندیده و نخواهد دید.

حجت‌الاسلام صفر قربانپور با اشاره به اینکه حضرت محمد مصطفی (ص) و ائمه اطهار (ع) مظهر ارادت، علم، تقوا، عشق، ایثار و بندگی خالص در پیشگاه پروردگار عالم هستند، گفت: فقدان این بزرگواران برای بشر بزرگ‌ترین ضایعه است و به تعبیر عمومی جامعه اسلامی باید در عزای از دست دادن این انسان‌ها خون گریه کند.

وی ادامه داد: 28 صفر رویداد مهمی در تاریخ بشریت است، بنابراین باید این زمان به دقت مورد توجه قرار گرفته و برنامه‌ریزی برای گرامیداشت آن به بهترین نحو ممکن صورت گیرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی با تاکید بر اینکه برنامه‌های گرامیداشت 28 صفر نباید احساسی بوده و تنها در اشک ریختن و ذکر مصیبت خلاصه شود، خاطرنشان کرد: مراسم عزاداری برای ائمه اطهار (ع) می‌تواند جریان اسلام را از هرگونه گزند و آسیب حفظ کند، موضوع مهم در برگزاری این برنامه‌ها تبیین عملکرد ائمه معصومین (ع) در جنگ‌ها، صلح‌ها، عبادت، شیوه زندگی، نحوه بندگی و... است که باید به یک الگو و برنامه عملیاتی تبدیل شود.

حجت‌الاسلام صفر قربانپور همچنین خواستار برگزاری کارگاه‌های آموزشی با موضوع آشنایی با سبک زندگی ائمه اطهار (ع)، تعقل و تحلیل واقعی زندگی معصومین، شبه‌زدایی از موقعیت‌هایی که حضرات معصومین در زندگی و حوادث و جریانات مختلف با آن مواجه بودند، شد.

وی گفت: امروز وظیفه مبلغین، افراد مؤمن و متدین، مساجد، اماکن مذهبی، نظام ولایی و حاکمیت جمهوری در این زمینه بسیار مهم است، باید شبهات را از بین ببرند، زمانی که مردم دقیقاً بصیر به زمان باشند و توجه داشته باشند که در اطرافشان چه می‌گذرد، دشمن روی چه موضوعاتی سرمایه‌گذاری می‌کند و چه مسائلی را به چالش می‌کشد، بهتر خواهند توانست در برابر توطئه‌های دشمنان ایستادگی کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی ادامه داد: امروز دشمن می‌کوشد اصل قرآن را زیر سوال ببرد، شبهاتی را پیرامون نزول قرآن، ادبیات، جملات و مفاهیم کتاب آسمانی مطرح می‌کند، در تلاش است که در مورد مباحث محتوایی نظام اسلامی شبه ایجاد کند، که باید در مقابله با ترفندهای دشمنان کارهای بزرگی صورت بگیرد و به درستی به شبهات مردم در فضاهای مجازی و غیرمجازی پاسخ داده شود.

حجت‌الاسلام صفر قربانپور خاطرنشان کرد: یک اقدام ضروری که امروز به شدت احساس می‌شود، بیان معارف است و باید در بیان زیبایی‌های کلام اهل بیت (ع)، زیبایی‌های بیان قرآن، زیبایی و حسن عملکرد ائمه معصومین (ع) تلاش مضاعف صورت گیرد.

وی گفت: جامعه اسلامی امروز به شدت نیازمند آن است که یک گروهی را در این زمینه تشکیل دهد، باید با برنامه و فرمولی صحیح و مناسب پیش برود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه‌های تبلیغات اسلامی استان مرکزی در ایام 28 صفر گفت: برگزاری مراسم سوگواری، حرکت دستجات عزاداری، قرائت زیارت پیامبر اکرم از راه دور، حضور مبلغان اعزامی از قم، بومی، مبلغان طرح هجرت و روحانیون مستقر در مناطق مختلف استان و... بخشی از این برنامه‌ها به شمار می‌رود.

همچنین در این روز دستجات عزاداری از میدان شهدا به سمت مصلی بیت‌المقدس اراک حرکت می‌کنند و در طول این مسیر به سینه‌زنی و سوگواری می‌پردازند.

انتهای پیام/87004/ک40/

∎​