میز رسیدگی به مشکلات کارآفرینان زن در وزارت صمت تاسیس شد

گردآوری پورتال رهتا :

وزیر صنعت، معدن و تجارت از تاسیس میز ویژه رسیدگی به مشکلات کارآفرینان زن در معاونت برنامه‌ریزی وزارتخانه خبر داد.

به گزارش ایلنا، محمد شریعتمداری در گردهمایی و هم‌‌‌‌‌اندیشی زنان کارآفرین کشور که با حضور معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رییس‌‌‌جمهور و نمایندگانی از بخش خصوصی برگزار شد، به عمده موانع کارآفرینی زنان اشاره کرد و گفت: از جمله این موانع، فعالیت زنان در بخش‌‌‌های سنتی و غیر رسمی است در حالی که در زمینه‌‌های نوین صنعتی، اقتصادی و تجاری فعالیت کمتری دارند.

به گفته این مقام مسئول، بررسی‌‌‌ها نشان داده ۳۰ درصد زنان غیرکشاورز در جهان در بخش‌‌‌های سنتی خویش کارفرما هستند و به ویژه در خرده‌فروشی و فعالیت‌‌‌های تولیدی کم فعالیت می‌کنند که بیشترین آنها در آفریقا با ۶۳ درصد فعالیت حضور دارند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: کمبود تامین مالی برای زنان که به مراتب کمتر از مردان است، معضلی است که حتی در کشورهای توسعه‌‌یافته نیز وجود دارد.

شریعتمداری موانع قانونی و مقرراتی را دیگر مانع اصلی کارآفرینی زنان برشمرد و اظهار داشت: یک مطالعه در بانک جهانی نشان داده در بین ۱۴۱ کشور مورد مطالعه فقط ۳۱ کشور از حقوق مساوی زنان و مردان در عرصه کارآفرینی برخوردار بودند.

وزیر صنعت، معدن وتجارت توصیه کرد: صندوق حمایت از صنایع کوچک وزارت صنعت، معدن و تجارت با اولویت زنان کارآفرین به فعالیت خود ادامه دهد.

شریعتمداری افزود: زنان ایرانی همواره در همه ادوار از انقلاب، جنگ تحمیلی و دوران سازندگی پیشتاز بوده‌‌‌اند و امروز در شرایط خطیر و خاص کنونی نیز حضور پر رنگی در فعالیت‌های اقتصادی دارند که نشان از روحیه مقاوم و نستوه آنان در همه شرایط سخت کشور دارد.

وی اضافه کرد: یکی از معیارهای اصلی توسعه‌‌‌یافتگی در جهان نقش و اثر زنان کارآفرین در اقتصادها است، اما با وجود رقم روند رو به رشد کارآفرینی زنان در سطح جهان و ایران هنوز فاصله بسیار زیادی با آنچه که باید باشد وجود دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه حدود یک دهم درآمد جهان متعلق به زنان کارآفرین است و یک صدم مالکیت اموال و دارایی‌‌‌های جهان در اختیار زنان قرار دارد که حاکی از بی‌‌‌عدالتی‌‌‌های موجود است، تصریح کرد: پیش از انقلاب فقط ۳۰ درصد زنان کشور در عرصه دانشگاهی و آموزش عالی حضور داشتند اما امروز زنان کشورمان با سهم بیش از ۵۰ درصدی در اشغال صندلی‌‌‌های دانشگاه، نشان از حرکت رو به جلوی این قشر دارد.

شریعتمداری با اشاره وضعیت اقتصادی کشور و تشریح سیاست‌‌‌های حمایتی دولت از بخش صنعت خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی ممکن است در برخی واحدهای صنعتی که از ساختار مالی و فناورانه خوبی برخوردار نیستند، ریزش داشته باشیم اما باید این ریزش‌‌‌ها را به حداقل برسانیم.

وی افزود: باید تلاش کنیم واحدهای موجود و رو پای‌‌مان را سرپا نگه داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به برخی مشکلات عنوان شده از سوی زنان کارآفرین ابراز داشت: امروز واحدهای کوچک حتی با داشتن معوقه و چک برگشتی می‌‌‌توانند از منابع بانکی استفاده کنند.

شریعتمداری با بیان اینکه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای فعالیت واحدهای کوچک متوسط و معادن کوچک در بخش‌‌‌های با جمعیت کمتر از ده هزار نفر و با نرخ سود کمتر از ۴ درصد اتفاق افتاده است،‌ عنوان کرد: در طرح رونق تولید مبلغ ۳۰ هزار میلیارد تومان به بنگاه‌‌‌های کوچک و متوسط اختصاص یافته است.

وی یادآور شد: امروز همه دنیا برای حرکت زنان به سمت کارآفرینی گام‌های خوبی برداشته‌‌اند اما ما در این زمینه کمی عقب هستیم و به جز ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم توسعه، قوانین پایه محکمی برای افزایش حضور بانوان در عرصه فعالیت‌‌‌ها نداریم.

گفتنی است در این نشست، معصومه ابتکار، معاون رییس‌‌‌‌جمهور نیز ضمن تشریح دغدغه‌‌های زنان کارآفرین خواستار تشکیل کارگروهی برای رفع چالش زنان شاغل در عرصه صنعت شد و راهکارهایی جهت برون‌‌رفت از وضعیت موجود پیشنهاد داد.

در گردهمایی و هم‌‌‌اندیشی زنان کارآفرین کشور که باحضور شریعتمداری و ابتکار و تعدادی از زنان کارآفرین،‌ بازرگان و تولیدکنندگان به نمایندگی از بخش خصوصی برگزار شد، به بیان دغدغه‌‌‌‌های زنان کارآفرین در زمینه‌‌‌های مختلف از جمله مشکلات تولید، نحوه همکاری بانک‌‌‌ها با تولیدکنندگان، مشکلات صادرات و نحوه تعامل صادرکنندگان با اتاق بازرگانی و نیز چالش‌‌‌های تامین و جابه‌‌‌جایی ارز در حین صادرات و اثر تحریم‌‌‌ها بر شرایط فعلی کارآفرینی پرداخته شد.