کتاب انوار العلم رونمایی شدنگرانی حدادعادل از وضعیت صنعت نشر

گردآوری پورتال رهتا :

گروه فرهنگی خبرگزاری /#- ناهید منصوری؛ چهارمین روز از سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در حالی سپری شد که این نمایگاه نسبت به سه روز پیش که با تعطیلات روزهای پایانی هفته مقارن شده بود، بازدیدکننده کمتری داشت.

رونمایی از نسخه عربی کتاب مقام معظم رهبری

اگر بخواهیم نگاهی به مهم‌ترین رویدادهای روز گذشته نمایشگاه کتاب تهران داشته باشیم، رونمایی از نسخه عربی کتاب روشنای علم با عنوان انوار العلم مقام معظم رهبری پراهمیت‌ترین برنامه‌های نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بود که با حضور نماینده دفتر وی در غرفه مرکز فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران برگزار شد.

کتاب انوار العلم که در هزار نسخه به چاپ رسیده و در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تونس نیز رونمایی شده، مجموعه رهنمودها و دیدگاه‌های رهبر انقلاب در خصوص اهمیت تولید علم است.

بر اساس سخنان رسول اسماعیل‌زاده رئیس مرکز ترجمه و نشر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، چندین عنوان کتاب دیگر از تالیفات مقام معظم رهبری در دستور کار ترجمه به زبان‌های زنده دنیا برای صدور اندیشه و دیدگاه‌های ایشان به خارج از مرزها قرار دارد و بسیاری از ناشران خارجی داوطلب همکاری در این راستا هستند.

ارائه خدمات آموزشی در غرفه آتش‌نشانی

سازمان آتش نشانی در سه غرفه‌ای که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تعبیه شد، به آموزش‌های لازم بازدیدکنندگان نمایشگاه می‌پردازد.

در غرفه کودک سازمان آتش‌نشانی به کودکان آموزش داده می‌شود، با آنها بازی می‌شود و حاضران در غرفه می‌توانند با مانکن آتش‌نشان عکس بگیرند و یا با کشیدن نقاشی از جوایز در نظر گرفته شده بهره‌مند شوند. در دو غرفه بزرگسال کار با خاموش‌کننده‌های دستی حریق آموزش داده می‌شود و علاقه‌مندان به سپری کردن دوره‌های آتش‌نشان داوطلب می‌توانند ثبت‌نام داشته باشند تا با بخشی از کار آتش‌نشانی با هدف حفظ ایمنی خود و خانواده آشنا شوند.

در این غرفه ثبت‌نام برای طرح 999 یکی از پرتقاضاترین خدمات به شمار می‌رود. در این طرح آموزشی قرار است به درخواست افراد، ماموران آتش‌نشانی با حضور در ساختمان‌های بلند از بلندترین تا منفی‌ترین طبقات را بازدید کنند و مشکلات و نکات خطرآفرین را به ساکنان هر ساختمان اعلام کنند. این طرح برای آموزش ساکنان ساختمان‌های بلند است تا با خدمات ارائه شده در ساختمان‌ها چون نحوه کار با خاموش‌کننده‌های آتش آشنا شوند یا از مسیرهای فرار اطلاع یابند.

به گفته مسئول یکی از غرفه‌های آموزش آتش‌نشانی، در میان موارد آموزشی نکات کوچکی چون بستن درها پس از فرار آشنایی ندارند و جود دارد که آمار حوادث کاهش پیدا کند. به گفته وی عموما مردم جامعه نمی‌دانند که اقدام‌های کوچکی چون بستن درها پس از فراد مانعی برای پیش‌روی و نفوذ سریع‌تر شعله‌های آتش می‌شود.

در چهارمین روز نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بیش از 20 تقاضای ثبت‌نام در هر غرفه ثبت شده اما این میزان در روزهای پیشین که بازدیدکننده بیشتری داشته، افزایش داشته است.

غرفه شلوغ پاسخگویی به سوالات شرعی

در فضای بیرونی شبستان مصلای امام خمینی (ره) غرفه‌ای برای پاسخگویی به سوالات شرعی مردم در نظر گرفته شده که توانسته کتابخوانان زیادی را نیز به خود جذب کند. اگرچه عموم افرادی که این روزها به مصلی می‌آیند هدفشان آشنایی با کتاب‌های جدید و یا خریداری منابع مورد نیاز است اما غرفه سوالات شرعی با حضور چند تن از روحانیون توانسته فضای گرم و صمیمانه‌ای برای پاسخ به ابهامات و سوالات دینی فراهم آورد.

اظهار نگرانی حدادعادل از وضعیت صنعت نشر

در میان اتفاقات ریز و درشتی که روز گذشته رخ داد، دیدار رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و رئیس نمایشگاه کتاب تهران در محل نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از اتفاقات مهم بود. حداد عادل در این دیدار گفت: براساس آمارهای ما 50 عنوان کتاب طی سال گذشته در این موسسات چاپ و منتشر شده که یکی از آن‌ها سه جلد دانشنامه است. اینکه سه جلد دانشنامه در طول یک سال چاپ شود، یک رکورد محسوب می‌شود و به همین دلیل نیز ما تصمیم داریم روز یکشنبه(16 اردیبهشت) در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران این کتاب را رونمایی کنیم.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش با اعلام اینکه صنعت نشر در معرض خطر است گفت: اینکه یک ناشر یک سال در حوزه کتاب سرمایه‌گذاری کند و بعد این کتاب در فضای مجازی بارگذاری شود، امری بسیار ناراحت کننده است. همچنین کاهش آمار فروش کتاب‌ها از جمله کتاب‌های درسی بسیار نگران‌کننده است.