افزایش بی‌سابقه قیمت نفت به دلیل تحولات ایران و ونزوئلا

گردآوری پورتال رهتا :

احتمال خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران و اعمال مجدد تحریم‌ها علیه تهران به نگرانی‌ها افزوده و بازارهای بین‌المللی نفتی را مشوش کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، قیمت نفت خام آمریکا امروز -دوشنبه- برای نخستین‌بار از نوامبر سال ۲۰۱۴ از مرز بشکه‌ای ۷۰ دلار هم گذشت. قیمت نفت خام برنت نیز بار دیگر با رفته است. دلیل این امر، عمیق‌تر شدن بحران اقتصادی در ونزوئلا است که صنعت نفت متزلزل این کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

علاوه بر این، احتمال خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران و اعمال مجدد تحریم‌ها علیه تهران نیز به این نگرانی‌ها افزوده و بازارهای بین‌المللی نفت را مشوش کرده است. 

قیمت نفت خام برنت به ۷۵ دلار و ۷۱ سنت رسید که ۸۴ سنت یا یک و ۱۲ صدم درصد بالاتر از آخرین قیمت پیش از بسته شدن بازارها در ساعت ۱۶ و ۱۶ دقیقه به وقت گرینویچ است. این در حالی است که در اوایل روز قیمت نفت خام برنت ۷۵ دلار و ۸۹ سنت را نیز رد کرد که بالاترین قیمت از نوامبر سال ۲۰۱۴ است. 

نفت خام «یو اس وست تگزاس اینترمدیت» نیز ۹۵ صدم درصد افزایش یافت و به بشکه‌ای ۷۰ دلار و ۳۹ سنت رسید که حدود ۶۶ سنت از روز گذشته بالاتر است. 

تحلیل‌گران هشدار می‌دهند که عمیق‌تر شدن بحران اقتصادی در ونزوئلا می‌تواند در تولید و صادرات نفت این کشور تاثیر منفی بگذارد.