قرآن نگل مهم‌ترین قرآن تاریخی کشور است

گردآوری پورتال رهتا :

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(/#) از کردستان، محسن علوی، مدیرکل میراث فرهنگی و، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان در مراسم رونمایی از قرآن تاریخی نگل اظهار کرد: قران نگل مهم ترین قران تاریخی کشور است که در اختیار موزه و بخش دولتی نیست و خود اهالی روستای نگل مسئول حفاظت از این نسخه از کلام الله را برعهده دارند که این نشان دهنده وابستگی و دلبستگی مردم این منطقه است.
وی افزود: علاوه بر نگل در چندین روستای استان قرآن‌های تاریخی مربوط به قرون مختلف تاریخی وجود دارد که هرکدان در نوع خود دارای اهمیت ویژه ای نزد اهالی است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان با اشاره به اینکه روستای نگل با قرآن آن شناخته شده است، بیان کرد: در سنوات گذشته چندین بار این قرآن نفیس مورد سرقت قرار گرفته است و همین موضوع باعث شده در سال 83 ویترینی برای نگهداری و حفظ آن از سرقت، ایجاد شود.
وی اعلام کرد: این ویترین از لحاظ استحکام در آن دوره در کشور بی نظیر بوده و دارای آسانسوری است که قابلیت جابجایی سریع قرآن و قفل محفظه را دارد.
علوی عنوان کرد: جنس ورقه های قرآن نگل از کاغذ بسیار مرغوبی است که بعد از گذشت بیش از هزار سال از نگارش آن تاکنون دوام آورده و این مهم یکی از موارد حائز اهمیت در ارتباط با این قرآن ارزشمند است.
وی افزود: به مرور زمان قرآن نگل دچار آسیب‌های زیادی شده بودو مردم این روستا اجازه خروج این کلام الله از روستا را برای مرمت نمی‌دانند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان اعلام کرد: با توجه به این امر ناچار به ایجاد کارگاه مرمت قرآن در داخل مسجد روستای نگل شدیم و این کار توسط حمید ملکیان یکی از مرمت کاران برجسته کشور انجام شد.
وی در پایان یادآور شد: با توجه به اهمیت قرآن این مرمتکار برجسته کشوری در روستا مستقر شدو به بهترین روش ممکن به مرمت قرآن نگل اقدام کرد.