قمار حکام سعودی: معاملات میلیاردی با آمریکا در مقابل سرپوش گذاشتن بر جنون بن سلمان

گردآوری پورتال رهتا :

به گزارش خبرگزاری /#، «العهد» در مقاله ای به قلم «حسن سلامه» نوشت: مطمئنا جنونی که گریبانگیر حکام سعودی از ملک سلمان تا پسرش محمد شده است، بر اساس اطلاعات یک منبع دیپلماتیک از دو منشأ اصلی ریشه می گیرد:

 نخست: شرط بندی کامل بن سلمان با دولت «ترامپ» و «رژیم صهیونیستی». بن سلمان معتقد است از طریق ائتلاف با آمریکا و اسرائیل می تواند با محور مقاومت مقابله کند تا شکست خود در سوریه و عراق و یمن و حتی لبنان را جبران کند.  

دوم: با این جنون می توان از کودتای بی سابقه ای که بن سلمان علیه مخالفان داخلی خود به منظور کنار زدن رقبا و رسیدن به تاج و تخت پادشاهی طراحی کرده است، گذر کرد. این کودتا راه را برای حکومت استبدادی ده ساله بر عربستان هموار کرده و بنا بر این ین سلمان و پدرش برای کوتاه کردن دست تمام شاهزادگان رقیب به گزینه بازداشت های بی سابقه در تاریخ آل سعود پناه برده اند هر چند که این منبع توسل بن سلمان به کنار زدن پدرش در صورت عدم حصول نتایج بزرگ در داخل عربستان سعودی را بعید نمی داند.    

پرسش دیگری که باقی می ماند اینکه چرا «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا بر جنون بن سلمان و ولیعهد او سرپوش می گذارد و قیمت تعهد این خاندان تروریستی حاکم بر عربستان سعودی چیست.   

این منبع دیپلماتیک می گوید سرپوش گذاری آمریکا بر جسارت های بن سلمان و اجبار حریری به استعفا و اقامت اجباری از ملاحظات آمریکا به شرح زیر ریشه می گیرد:

نخست: واشنگتن که زمانی طولانی است با تروریسم و ابتدا با داعش گروکشی کرده است، امروز و پس از توان ارتش سوریه و عراق و متحدان آنها در شکست تروریسم و تمامی اشکال آن خسارت قریب الوقوع خود را احساس کرده و به تبع دولت «ترامپ» می خواهد برگه شکست خود را با شعله ور کردن هر چه بیشتر جنگ در منطقه برای توجیه معاملات میلیارد دلاری با عربستان و دیگر کشورهای خلیجی جبران کند.

دوم: دولت «ترامپ» که در تمام برنامه های خارجی خود از اعمال فشار علیه ایران در مورد برنامه هسته ای تا جلوگیری از شکست تروریسم در سوریه و عراق و تا کره شمالی و دیگر کشورهای جهان شکست خورده است، با سرپوش گذاشتن بر جنون آل سلمان در عربستان سعودی به دنبال مشغول کردن محور مقاومت با جنگ های جانبی به منظور تصویب معامله قرن بین دشمن اسرائیلی و حکومت محمود عباس است که در صورت موفقیت به مسئله فلسطین پایان داده و عادی سازی روابط عربستان و دیگر کشورهای خلیج با رژیم صهیونیستی را قانونی جلوه خواهد داد.  

سوم: هدف آمریکا در درجه اول باج گیری از حکام سعودی و سرقت ثروت های این رژیم برای رسیدن به صدها میلیارد دلار در مقابل حمایت از این رژیم مزدور است. اطلاعات موجود حاکی از آن است که اقدامات آل سلمان در بازداشت شاهزادگان سعودی در داخل و خارج عربستان در قالب توافقی بین «بن سلمان» و « جارد کوشنر» داماد «ترامپ» صورت گرفته است به گونه ای که «کوشنر» از بن سلمان خواسته است در مقابل پرداخت میلیارد ها ریال به دولت ترامپ از ملک سلمان و ولیعهدی پسرش حمایت کرده و در صورت مصادره اموال شاهزادگان سعودی به نفع آمریکا، دولت «ترامپ» نیز بر اقدامات داخلی و خارجی آنها سرپوش نهد.

با توجه به آنچه گذشت این منبع اطلاعاتی تأکید می کند که: «حکام سعودی با اقدامات داخلی و خارجی خود قمار می کنند، بلکه حتی کل منطقه را به دهانه آتشفشانی پرتاب می کنند که هر لحظه در آستانه انفجار است، هر چند بهای تمام این اعمال نسنجیده خود را پرداخت خواهد کرد».   

 

پایان پیام/478