اولویت‌های وزارت راه در حوزه زیرساخت‌های حمل‌ و نقل۹۱۹کیلومتر ریل آماده بهره‌برداری تا پایان سال

گردآوری پورتال رهتا :

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت: حدود ۹۴ کیلومتر تا تحقق وعده ساخت ۹۱۹ کیلومتر ریل در کشور، باقی مانده که تا پایان سال‌جاری، به این هدف دست خواهیم یافت.

به گزارش ایلنا، خیرالله خادمی با اشاره به اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی در حوزه زیرساخت‌های حمل‌ و نقل اظهار داشت: با توجه به رویکرد ریلی دولت یازدهم و دوازدهم، برای احداث خطوط دوم توسط راه‌آهن و خطوط جدید توسط شرکت ساخت و توسعه، برنامه‌ریزی شد.ه است

وی افزود: طبق این برنامه‌ریزی مقرر شده تا سال‌جاری از مجموع پروژه‌های باقی‌مانده از سال گذشته و پروژه‌های سال‌جاری، ۹۱۹ کیلومتر ریل آماده بهره‌برداری ‌می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بخشی از این ۹۱۹ کیلومتر، شامل اتصال خطوط ریلی به ۵ استان کشور می‌شود، گفت: محور خواف ـ هرات برای اتصال ریلی به کشور افغانستان، امسال در حد تعهدات شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ و نقل انجام می‌شود و همچنین قطعه یزد ـ مهریز به طول ۳۰ کیلومتر از محور یزد ـ اقلید در سال‌جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل خاطرنشان کرد: به این ترتیب با تکمیل ریل‌گذاری، ۵۱۶ کیلومتر خطوط ریلی ۲۲ استان کشور به شبکه ریلی متصل می‌شود؛ طوری‌که استان‌ همدان متصل شده، کرمانشاه در حال آماده‌سازی بوده، گیلان حدود ۲۱ کیلومتر از ریل‌گذاری با وجود گلوگاه‌های متعدد باقی مانده و ریل به مرکز استان آذربایجان‌غربی رسیده و در حال آماده‌سازی برای بهره‌برداری است. همچنین در استان آذربایجان‌شرقی هدف، اتصال به بستان‌آباد است که تا به حال ۸۵ کیلومتر ریل گذاری صورت گرفته است.

خادمی با بیان اینکه تا امروز به ۹۰ درصد اهداف رسیده‌ایم، خاطرنشان کرد: طوری‌که ۴۱۰ کیلومتر از ۵۱۶ کیلومتری که سال‌جاری در دست ریل‌گذاری قرار گرفت به‌علاوه باقی مانده ریل‌گذاری از سال گذشته انجام شده و حدود ۹۴ کیلومتر تا تحقق وعده ۹۱۹ کیلومتر باقی مانده که با این روند به طور حتم تا پایان سال‌جاری به اهداف برنامه دست می‌یابیم.