شهر شب‌ها در خوزستانزندگی در گرمای ۵۰ درجه همچنان جریان دارد

گردآوری پورتال رهتا :

به گزارش خبرگزاری /# از اهواز، خوزستان گرچه گرم است ولی گرمایش به پای آتش محبتی که در دل مردمانش شعله‌ور است، نمی‌رسد. اینجا مهم نیست دما چند درجه می‌شود هر لحظه زندگی جریان دارد و مردم در تکاپوی گذران زندگی هستند.

گویی در وجود خوزستانی‌ها ژن خون گرمی و مهمان‌نوازی نهفته‌ای وجود دارد که نه سرما و نه گرما دلیلی برای ممانعت از به جا آوری صله رحم و نیز دید و بازدیدهایشان نمی‌شود.

روزها در فصل تابستان استان خوزستان دمای هوا به بیش از 50درجه می‌رسد و شب‌ها نیز با اندک کاهشی دما تغییر می‌کند ولی همچنان گرمای طاقت‌فرسا را یدک می‌کشد؛ اما تابستان در خوزستان با همه جای دنیا فرق دارد.

تابستان در این استان به شب‌نشینی‌هایش معروف است. دورهمی‌های خانوادگی و داستان‌سرایی‌های پیران جمع در کنار چای دبش مادر بزرگ صفای خاصی را به این شب‌های خوزستان می‌بخشد.

صحبت از مسائل فرهنگی، اجتماعی و یا شاید بیشتر هم سیاسی نقل مجالس شب‌نشینی‌های مردم بوده و هست یکی از وضعیت گرما می‌گوید، دیگری به دوگانگی صحبت‌های مسئولان نسبت به حذف بودجه لایروبی کارون اشاره می‌کند و یا شاید هم درباره کاهش تعرفه برق به عنوان یکی از مطالبه‌های به حق خوزستانی‌ها سخن بگویند.

پس از یک روز کاری در گرمای خرماپزان قرار گرفتن در جمع‌های فامیلی می‌تواند انرژی دوباره‌ای را به آدمی ببخشد این موضوع را به راحتی می‌توان در شب‌های خوزستانی‌ها به ویژه مردم اهواز یافت.

اهواز گرمترین شهر جهان شناخته شد ولی فلافل فروشی‌هایش همچنان رونق دارد. کارکنان شرکت‌های نفتی و گازی امیدیه، آبادان و ماهشهر نیز همانند گذشته در حال کمک کردن به چرخش چرخه اقتصادی کشور هستند. رطوبت هوا در شادگان افزایش چشم‌گیری داشته ولی مردم تالاب سوار بر قایق‌هایشان صبح به صبح در پی روزی خویش روانه می‌شوند چرا که اینجا زندگی همچنان جریان دارد.

اینجا هوا بس ناجوانمردانه گرم است و گاهی گرمای 50درجه ظهر تا ساعاتی از مغرب ادامه می‌یابد با این اوصاف همین گرما و شرجی‌های نفس‌گیر نیز نتوانسته مانعی برای ساحل‌گردی اهوازی‌ها در کنار رودخانه کارون شود.

شهروندان گرم‌ترین شهر جهان اگرچه از نبود امکانات مناسب با درجه‌های سر به فلک کشیده گله‌مند هستند ولی به قول عباس «بستنی فقط کنار کارون میچسبه»

دزفول نیز سرزمین تفرجگاه‌های آبی خوزستان این روزها بیش‌تر از پیش مورد استقبال شهروندان خوزستانی قرار گرفته و شهروندان خوزستانی پایان هفته خود را با سپری کردن در کنار مناطق آبی و زیبای این شهرستان گرما را به فراموشی می‌سپارند.

گرچه در خوزستان دمای هوا "در زیر سایه" 50 درجه است ولی مردم این خطه دلاور همچنان با مناعت طبع پا به پای دیگر مردمان این سرزمین در حال تلاش و فعالیت هستند و جوانمردانه بغض ناشی از کم‌کاری‌های مسئولان در حق این استان مظلوم را فرومی‌برند چرا که اینجا زندگی همچنان جریان دارد.

انتهای پیام/