سیف: تسویه حساب با ارز محلی گزینه مناسبی برای توسعه روابط ایران و ویتنام است

گردآوری پورتال رهتا : به گزارش یکشنبه بانک مرکزی، ولی الله سیف عصر امروز در دیدار قائم مقام بانک مرکزی ویتنام تاکید کرد در نخستین جلسه کمیته مشترک بانکی ایران و ویتنام مذاکرات مفید و سازنده ای بین هیات های کارشناسی انجام شده است که امیدواریم این دیدارها و گفت و گوها، چشم انداز روشنی را برای تعمیق روابط در زمینه های بانکی فراهم کند.
سیف گفت: در سفر به ویتنام به همراه رییس جمهوری شاهد علاقه قابل توجه رییسان جمهوری 2کشور برای گسترش روابط بودیم و با تاکید دکتر روحانی به ایجاد بسترهای مناسب روابط بانکی به منظور تسهیل و گسترش ارتباطات ملزم شدیم.
به گفته وی، پیش نیاز روابط مناسب اقتصادی، داشتن روابط بانکی قوی و مستحکم است.
رییس شورای پول و اعتبار درباره اقدام های ایران در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و همچنین قوانین تطبیق گفت: تلاش بانک مرکزی ایران انطباق با استانداردهای بین المللی بانکی است تا در این مسیر بانک های خارجی با اطمینان خاطر به ایجاد و گسترش روابط با بانک های ایرانی اقدام کنند.
وی افزود: بانک های ویتنامی در صورت داشتن هرگونه ابهام و سوال می توانند در کمترین زمان ممکن اطلاعات مناسب و شفاف را از جانب بانک مرکزی ایران دریافت کنند.
رییس کل بانک مرکزی اضافه کرد: صنعت گردشگری از زمینه های قابل گسترش روابط 2 کشور است.
وی افزود: بانک های 2کشور برای گسترش و تقویت این صنعت از طریق ارایه خدمات کارتی با استفاده از اتصال سوئیچ های ملی نظام های پرداخت طرف ها اقدام کنند.

*
قائم مقام بانک مرکزی ویتنام در این دیدار گفت: از علاقه رییسان جمهوری ایران و ویتنام کاملا‍ آگاهیم و این امر بستر مناسبی برای بررسی ظرفیت همکاری های تجاری، بانکی و سرمایه گذاری را فراهم می کند.
خانم «نگوین تای هانگ» برگزاری مستمر و دوره ای جلسات کمیته مشترک بانکی ایران و ویتنام به منظور بررسی راه های گسترش بانکی را خواستار شد و گفت: هیات های کارشناسی 2 طرف به استمرار جلسات مشترک برای انتقال تجربیات و رفع ابهام ها در زمینه های بانکی و تجاری علاقه دارند.
هیات بانکی ویتنام به سرپرستی قائم مقام بانک مرکزی آن کشور دیروز در جلسات جداگانه ای با کارشناسان بانک مرکزی در عرصه های ارزی، بین الملل و نظام های پرداخت راهکارهای گسترش همکاری ها را بررسی کردند.
به گزارش ایرنا, در سفر مهرماه 1395 رییس جمهوری اسلامی ایران به ویتنام توافق شد حجم مبادلات 2 کشور با افزایش پنج برابری به 2میلیارد دلار برسد.
وزیر جهاد کشاورزی نیز در سفر به ویتنام شیوه همکاری با ویتنام در کشت فراسرزمینی و تعیین محورهای تجارت محصولات کشاورزی را بررسی کرد و مقرر شد پیش نویس موافقت نامه ایجاد قرنطینه گیاهی و دامی دو کشور تهیه شود.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام*9186*1961* تنظیم: هما همت خواه* انتشار: مریم مسعود