کارشناس:کسب وکارهای الکترونیکی تردد شهروندان را در سطح شهر کم می کند

گردآوری پورتال رهتا : به گزارش ایرنا، «علیرضا سبزعلیان» عصر یکشنبه در مراسم رونمایی از سامانه هوشمند اسپارد بر بستر شبکه ملی اطلاعات در گفت و گو با خبرنگاران افزود: بررسی های نشان می دهد 70 درصد تردد شهروندان در شهر تهران برای کسب اطلاعات و خدمات مورد نیاز انجام می شود و با راه اندازی سامانه های هوشمند الکترونیکی می توان بسیاری از این خدمات را به مردم از طریق فضای مجازی ارائه کرد.
وی با اشاره به مثالی افزود: هم اکنون 20 درصد مردم کره جنوبی در شهر سئول زندگی می کنند و با ارائه 500 خدمت به صورت هوشمند به جمعیت 10میلیون نفری این شهر از تردد غیر ضروری مردم در این کلانشهر جلوگیری می شود و این مساله در کاهش آلودگی های زیست محیطی ، جرایم و وقوع حوادث شهری بسیار تاثیرگذار است.
وی گفت: 80 درصد خانوارهای ایرانی به اینترنت تلفن همراه و 51 درصد به اینترنت ثابت دسترسی دارند و هوشمند سازی ارائه خدمات مورد نیاز در واحدهای تجاری، اداری و مسکونی در دستیابی و تحقق دولت الکترونیک و کارافرینی در فضای مجازی تاثیر مثبتی خواهد داشت.
وی از راه اندازی این سامانه به صورت آزمایشی در سه ماهه گذشته خبر داد و گفت: با توجه به استقبال شهروندان پیش بینی می شود در ماه های آینده مراجعه شهروندان به این سامانه به بیش از 300 برابر افزایش یابد ، ضمن این که ما درصددیم این سامانه را پس از تهران در کیش و سپس در 31 مرکز استان در آینده راه اندازی کنیم تا شاهد شکل گیری خانه های هوشمند در کشور باشیم.
وی با بیان اینکه برای راه اندازی این سامانه بیش از 15 میلیارد ریال(یک میلیارد 500 میلیون تومان) با اخذ مجوزهای قانونی سرمایه گذاری شده است، گفت: سالیانه 8 میلیون سرویس خانه داری در تهران انجام می شود و درصددیم به تدریج ارائه خدمات خود را در زمینه مسایل تاسیسات منازل، تعمیر و نگهداری و تغییر معماری واحدهای مسکونی و تجاری به صورت هوشمند در فضای مجازی در راستای توسعه کسب و کارهای نوین آغاز کنیم.
به گزارش ایرنا ، دولت یازدهم با توسعه کسب و کارهای مجازی در بستر ملی شبکه اطلاعات درصدد است با افزایش ارائه خدمات مورد نیاز به شهروندان از تردد غیر ضروری شهروندان در سطح شهر جلوگیری کند تا از آلودگی های زیست محیطی در شهرها به تدریج کاسته شود.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام** 1108**1561**خبرنگار: ایرج منصوری**انتشار:مژگان توانا