درخواست مسئولان تنظیم بازار:شیرینی ومیوه خالص فروشی شود

گردآوری پورتال رهتا : به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در حالی که قیمت پاکت و جعبه را فروشندگان روی نرخ کالای شیرینی و میوه و موادغذایی بسته بندی محاسبه و از مصرف کنندگان دریافت می شود، اما خالص فروشی صورت نمی گیرد.
مجوزی برای ناخالص فروشی فروشندگان این کالاها وجود ندارد و در بخش میوه در تمامی فاکتورهای میدان بار عبارت' میوه خالص فروخته می شود، به صورت چاپی قید شده است اما همچنان این قانون نادیده گرفته می شود و همواره مصرف کنندگان زیان می بینند.
اجرا نشدن قانون خالص فروشی کالاها مسئولان تنظیم بازار را براین داشت تا در نشستی علل این وضعیت را بررسی کنند.
در این نشست که به میزبانی سازمان تعزیرات حکومتی در استانداری تهران برگزار شد، نمایندگان بخش دولتی و خصوصی به بررسی مشکلات و ارایه راهکارهای خود در زمینه اجرای خالص فروشی در بخش شیرینی و میوه پرداختند.

** خالص فروشی شیرینی به قنادی ها 4 روز پیش ابلاغ شد
'علی بهره مند' رئیس اتحادیه قنادان درباره خالص فروشی و مصوبه جدید قیمت شیرینی گفت: از ابتدای ماه مبارک رمضان خالص فروشی زولبیا و بامیه را اعمال کردیم و منتظر نرخ جدید شیرینی بودیم که خوشبختانه چهار تا پنج روز گذشته تصویب و ابلاغ شد.
وی اظهار داشت: در ابلاغیه ای به صنف قنادان، همه مکلف هستند انواع شیرینی را در قنادی ها با خالص فروشی و بدون احتساب جعبه در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند.

** خالص فروشی باید در کشور اجرایی شود
'سیدجواد میرخانی' مشاور اجرایی اتاق اصناف تهران نیز در این نشست تصریح کرد: خالص فروشی 100 درصد مورد تایید است و باید این موضوع هرچه سریعتر در کشور اجرایی شود.
وی درباره نرخ مصوب شیرنی گفت: آخرین نرخ مصوب شیرینی مربوط به سال 1393 است و پس از گذشت سه سال به تازگی مصوبه جدید نرخ شیرینی اعلام و ابلاغ شد، اما طولانی شدن فاصله زمانی این نرخ گذاری به کوتاهی کمیسیون برمی گردد زیرا هر ساله بخشی از هزینه های سربار واحدهای صنفی افزایش می یابد که برای صنف قنادان این افزایش قیمت ها در نظر گرفته نشده بود.
وی با بیان اینکه خالص فروشی کشوری باید اجرایی شود، افزود: این موضوع اکنون در ارتباط با تهران است و کمیسیون خالص فروشی را گفته اما کمیسیون شمیران یا شهر ری جداگانه عمل می کنند که پیشنهاد می کنم این موضوع در هیات عالی نظارت برای اجرا در سراسر کشور پیگیری شود زیرا در غیراینصورت در تهران با مشکل مواجه می شویم .

** خالص فروشی زولبیا و بامیه کمتر از 50 درصد بود
'مسیح انصاری' مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان افزود: رصد بازار توسط انجمن مذکور به عنوان تنها سازمان مردم نهاد نشان می دهد خالص فروشی در زولبیا و بامیه ماه مبارک رمضان به صورت کامل یا حتی بالای 50 درصد انجام نشده است.
وی اظهارداشت: ما در ماه مبارک رمضان شکایت های زیادی از مراکزی داشتیم که باوجود دستور اتحادیه قنادان خالص فروشی نکردند و به سازمان تعزیرات معرفی شدند.
انصاری گفت: در عین حال چه دلیلی دارد همزمان با اجرای قانون خالص فروشی بیش از 40 درصد قیمت شیرینی افزایش یابد، زیرا این کار با قانون خالص فروشی کالا مغایرت دارد.
به گفته وی، انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان در قیمت گذاری کالاها دخالت نمی کند اما تاکید بر درج قیمت روی کالاها دارد.
مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان به افزایش قیمت انواع شیرینی در ایام نوروز اشاره کرد و افزود: پس از چهارماه از نوروز به طور مجدد قیمتی برای شیرینی اتخاذ شد که این افزایش قیمت بین 40 تا 60 درصد برای شیرینی تر است.
وی اضافه کرد: برخی براین باورند که اگر خالص فروشی اجرا نمی شد 6 هزار ریال(600تومان) پول جعبه می دادیم، اما اکنون بااجرای این قانون همزمان با تصویب نرخ جدید شیرینی برای مردم این ابهام پیش آمده که با اجرای خالص فروشی باید چهل هزار ریال (4000 تومان) پرداخت کنند.

** وزن ظروف میوه سبک شده است
'حسن صابری' رئیس اتحادیه بارفروشان ضمن این که خود را مکلف به اجرای قانون خالص فروشی در میوه دانست، گفت: این قانون 100 درصد در بخش میوه اجرایی می شود، اما این درحالیست که اکنون وزن ظروف در میدان بار بین 200 تا 400 گرم است.
وی اظهار داشت: این اقدام نیازمند زمان و مدیریت است تا اعمال شود، به طور مثال سال ها پیش نرخ گذاری برای بار تهران انجام شد که باعث شد تمام بارها از شهرستان های اطراف کرج و اسلامشهر تامین شود و هیچ باری به داخل میدان تهران نمی امد.

** خالص فروشی در میوه الزامی است
'حسین مهاجران' رئیس اتحادیه میوه و سبزی با اشاره به اینکه نزدیک به 35 سال درباره خالص فروشی مکاتبه داشته ایم ، گفت: در سال 1352 قبل از انقلاب مسئولان همت کردند کالا با کسر یک کیلوگرم از قیمت در اختیار مردم قرار گیرد که نه تنها هیچ اتفاقی نیفتاد بلکه امروز در سراسر کشور موز با 50 تومان کم یا زیاد توزیع می شود.
وی تاکید کرد، گردش واحدهای ما با سود 20 درصد انجام می شود و دیگر نیازی به محاسبه نایلون یا جعبه نیست و باید خالص فروشی اعمال شود.

** افزایش نرخ 16 هزار ریالی(1600 تومان) توت فرنگی با محاسبه کارتن
وی اظهارداشت: به طور مثال هشت ظرف توت فرنگی در یک کارتن کیلویی 140 هزار ریال(14 هزارتومان) محاسبه می شود که در گذشته نرخ کارتن حذف می شد، اما اکنون با محاسبه نرخ کارتن ، کیلویی 1600 تومان روی توت فرنگی افزایش می یابد.
وی ادامه داد: ما امروز باید جوابگوی کوپه فروشان که بسیج کردیم با تناژ بالا در سراسر تهران میوه با کیفیت را با قمیت مناسب عرضه کنند، باشیم، زیرا بخشی از سود خود را بابت ظرف و زیرچوبی می دهند به طوری که با تناژ بالا محصول را می فروشند به مبلغ هفت تاهشت میلیون ریال (700 تا 800 هزارتومان) در روز و بعد می بینیم که هر روز از حجم ظرف کم و به وزنش اضافه می شود.
وی اضافه کرد: اجرای خالص فروشی شدنی است، زیرا اکنون نیز تعداد محدودی از صنف بارفروشان ظرف را کم می کنند پس باید همه انجام بدهند و انهایی که انجام نمی دهند بارهای اصلی در دستشان است ، بارنامه مبلغش بالاتر می رود و بهر حال ما می خواهیم بگوییم هر قیمتی که میوه به واحد های می دهند باید خالص فروشی باشد تا تخلف کاهش یابد.

** میوه نرخ گذاری نمی شود/طول 24 ساعت 8بار قیمت میوه تغییر می کند
'محمد محمدی' مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران با تاکید براین که هیچ ارگان یا مرجعی برای میوه نرخ گذاری نمی کند گفت: بنابراین بارفروشان میوه را با قیمت های دلخواه عرضه می کنند به طوری که در طول زمان 24 ساعت هشت بار قیمت میوه تغییر می کند.
وی معتقد است، وقتی میوه قیمت گذاری نمی شود، پس باید میوه با قیمت خالص در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد.
به گفته وی، هیچ مجوزی برای ناخالص فروشی وجود ندارد ضمن این که در تمامی فاکتورهای میدان چاپی نوشته شده میوه خالص فروخته می شود.
محمدی گفت: این درحالیست که بیش از 30 سال براجرای این قانون تاکید شده و همه از ان مطلع هستند.
وی به دو مسئله از سوی متخلفان اشاره کرد و گفت: برخی از کسانی که خالص فروشی را رعایت نمی کنند ادعا دارند که بار مال کشاورز است و دلسوزی می کنند درحالی که کشاورز از این موضوع مطلع نیست.
وی براین باور است که حتی اگر بار مربوط به کشاورز باشد بازهم بارفروشان حق العمل دریافت می کنند که بیش از حد لازم است و دیگر به ناخالص فروشی نیست.
سومین نشست مشترک کمیسیون هماهنگی امور تعزیرات و کمیته نظارت و بازرسی کارگروه تنظیم بازار در سال ٩٦ با حضور فرماندار تهران، نمایندگان سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان مردم نهاد حمایت از حقوق مصرف کنندگان، انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان استان تهران، شهرداری تهران و اتحادیه ها و نمایندگان برخی اصناف در استانداری تهران برگزار شد.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**9186 **1561**گزارش: هما همت خواه**انتشار:مژگان توانا