شاخص بورس در سایه کاهش حجم معاملات 38 واحد افت کرد

گردآوری پورتال رهتا : به گزارش ایرنا، بازار سرمایه همچنان با کمبود نقدینگی دست به گریبان است و رشدهای مقطعی هنوز نمی تواند مشکلی را حل کند و پس از چند روز رشد، شاخص دوباره روندی منفی به خود می گیرد.
قرار داشتن در فصل برگزاری مجامع شرکت های بورسی و بسته شدن نماد شماری از شرکت ها نیز عامل دیگری به شمار می رود که کاهش حجم معاملات و افزایش عرضه را به دنبال داشته است.
براساس آمارها، در معاملات امروز بیش از 742 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 2 هزار و 51 میلیارد ریال در 41 هزار و 608 نوبت خرید و فروش شد.
بیشتر شاخص های اصلی بازار سرمایه با افت همراه بودند. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 21 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 15 واحد کاهش یافت.
شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، 20 واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، کمتر از یک واحد افت کرد.
همچنین شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سود آوری و درصد سهام آزاد شناور، شرایط بهتری دارند، 54 واحد پایین آمد.
تنها شاخص مثبت بازار امروز، یعنی شاخص بازار دوم بورس 77 واحد بالا رفت.
نمادهای رانفور (خدمات انفورماتیک) با 34 واحد و فملی (ملی صنایع مس) 29 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند اما نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، جم (پتروشیمی جم)، اخابر(مخابرات)، وبملت (بانک ملت) و پاکشو (گروه صنعتی پاکشو) با بیشترین تاثیر مثبت، مانع افت بیشتر شاخص شدند.
گروه فلزات اساسی با معامله 62 میلیون سهم به ارزش 151 میلیارد ریال، شیمیایی با معامله 54 میلیون سهم به ارزش 111 میلیارد ریال و خودرو با داد و ستد 53 میلیون سهم به ارزش 76 میلیارد ریال در صدر گروه های برتر امروز بازار سرمایه قرار داشتند.

** مبادله یک هزار و 165 میلیارد ریال سهم و اوراق بهادار در فرابورس
دومین روز هفته در بازارهای فرابورس ایران شاهد دادوستد بیش از 264 میلیون ورقه بهادار به ارزش حدود یک هزار و 165 میلیارد ریال در 30 هزار و 935 نوبت معاملاتی بودیم.
بیش از 80 درصد از حجم مبادلات فرابورس در اختیار بازارهای اول و دوم قرار گرفت.
با نقل‌وانتقال بیش از 219 میلیون سهم به ارزش 425 میلیارد ریال در بازارهای اول و دوم، 82 درصد از حجم کل مبادلات امروز به این بازارها اختصاص یافت.
نماد ذوب (ذوب آهن اصفهان) در حالی بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را به دست آورد که به عنوان پربیننده‌ترین نماد فرابورسی نیز شناخته شد.
نماد میدکو (هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه) علاوه بر اینکه دو و نیم واحد کاهش قیمت داشت، بیش از یک واحد نیز اثر منفی بر آیفکس (شاخص فرابورس) بر جای گذاشت.
بدین ترتیب، آیفکس با یک واحد افت در ارتفاع 910 واحدی ایستاد.
نگاهی به تابلو تسهیلات مسکن (تسه) نشان می‌دهد تسه شهریور 95 بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را به خود اختصاص داد و امتیاز تسهیلات مسکن خرداد 96 با بیشترین قیمت خریدوفروش شد.
امروز متقاضیان و فروشندگان اوراق تسه بیش از 78 هزار ورقه تسهیلات مسکن به ارزش افزون بر 60 میلیارد ریال را داد و ستد کردند.

** اثر فقدان توازن نرخ بهره و تورم بر بازار سرمایه
کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت بورس به پایگاه خبری بازار سرمایه گفت: این روزها سهم عوامل بیرونی که خارج از حیطه کنترل بازار سرمایه قرار دارند، بیشتر از عوامل درونی بازار است که مهمترین عامل بیرونی، فقدان توازن نرخ بهره و تورم به شمار می رود.
علی اسلامی بیدگلی افزود: اقتصاد با یک پارادوکس (تناقض) عجیب روبرو شده که نرخ بهره و تامین مالی فراتر از 25 درصد در شبکه پولی است، در حالی که نرخ تورم در محدوده 10 درصد قرار دارد.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: در این شرایط، انگیزه سرمایه گذاران برای حضور در بازار سهام با توجه به فرصت های سرمایه گذاری در بازار بدون ریسک با بازدهی های سالیانه بالای 22 درصد به شدت کاهش می یابد.
اسلامی بیدگلی تاکید کرد همه فعالان اقتصادی و کارشناسان اعلام کرده اند برای درمان وضعیت اقتصاد چاره ای جز کاهش نرخ بهره وجود ندارد، زیرا نرخ بهره اصلی ترین عامل بروز رکود در بازار است و مادام که برطرف نشود نباید انتظار رونق بلند مدت از بازارها را داشت.
وی درباره سایر عوامل تاثیرگذار بر بازار سرمایه، گفت: بروز برخی اتفاق ها در کشور های منطقه، سایه سنگینی بر سر بازار سرمایه انداخته است. این دسته از اتفاق ها ریسک های سیستماتیک به شمار می روند که پیش بینی رفع و حذف آنها از اختیار کارشناسان اقتصادی خارج است.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: همچنین، آن دسته از منابع کشور با اقتصاد بانک پایه که در بازار سرمایه حاضر است از طریق ابزارهای مختلف مشابه ابزارهای بازار پول، از بازار سهام خارج می شوند. به همین دلیل شاهد کاهش حجم جریان نقدینگی ورودی به بازار برای خرید سهام و افزایش فشار عرضه سهام به منظور جایگزینی منابع حاصل از آن هستیم.
اسلامی بیدگلی تاکید کرد مشکل عمده بورس، کمبود نقدینگی است و اضافه کرد: در سال های گذشته شاهد حجم قابل توجه جریان نقدی و ورودی از طریق صندوق های بازنشستگی، تامین اجتماعی و شرکت های سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم وابسته با بانک ها به بازار سرمایه بودیم اما امروزه روند ورود این سرمایه ها به بورس کند شده است.
به گفته وی, این روزها متقاضیان خرید سهام به عرضه کنندگان اصلی سهام تبدیل شده اند.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2022*1961* گزارش: میثم طاهری* انتشار: مریم مسعود