برجام امتیاز منفی برای روحانی در انتخابات

گردآوری پورتال رهتا :

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز به نقل از شبکه تلویزیونی و رادیویی ان‌بی‌سی نیوز آمریکا، دولت روحانی اگرچه در لغو برخی تحریم‌های علیه ایران موفق بوده  اما در عین حال امیدها برای قشر پایین و متوسط جامعه ایران در زمینه تاثیرات مثبت برجام تیره و تار شده است. نرخ بیکاری به 11 درصد افزایش یافته و تخمین‌ها نشان می‌دهد این آمار برای قشر جوان بیش از 30 درصد است.

 

برای بخش قابل توجهی از مردم ایران به خصوص قشر ضعیف و متوسط صحبت کردن از تولید ناخالص داخلی و قیمت دلار در برابر ریال مفهوم کمی دارد چیزی که برای آنها مهم است قیمت بنزین، غذا است و همچنین یارانه‌ای که روحانی بارها تلاش کرده است آن را کاهش داده و یا قطع کند. 

 

صنم وکیل از جمله همکاران مؤسسه رویال یونایتد سرویس لندن طی مصاحبه‌ای اعلام کرده است که این یک انتخابات با موضوع اقتصادی است و اقتصاد ایران نیز به توافق هسته‌ای گره خورده است. 

 

در سال 2013 روحانی با وعده خارج کردن ایران از انزوای بین المللی روی کار آمدن در سال 2015 توافق هسته‌ای بین این کشور و آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان امضا شد و این توافق برخی تحریم‌های علیه ایران را لغو کرد.

 

دونالد ترامپ از زمان پیش از روی کار آمدن و پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری نسبت به برجام بدبین بود و آن را بدترین توافق بین المللی خواند. دولت وی ماه گذشته نیز اعلام کرده بود که ایران‌ها به طور کامل به برجام عمل کرده‌اند.

 

تمام کاندیداهای ریاست جمهوری در ایران نیز اعلام کرده‌اند که به برجام پایبند خواهند بود.

 

در حال حاضر سید ابراهیم رئیسی نامزد 56 ساله انتخابات ریاست جمهوری ایران اصلی‌ترین رقیب روحانی در انتخابات محسوب می‌شود.

 

در حال حاضر پیش‌بینی نتیجه انتخابات سخت است و تا پیش از برگزاری آن، پیش‌بینی نتیجه آن تقریباً غیرممکن خواهد بود اما آنچه از رسانه‌های اجتماعی و رسانه‌های دولتی ایران بر می‌آید کارشناسان معتقدند که رقابت بین این دو کاندیدا بسیار نزدیک خواهد بود.

 

چیزی که برای برخی از اقشار جوان جامعه ایران مهم است این است که آنها می‌خواهند رئیس جمهور آینده این کشور بر اوضاع اقتصادی تاثیرگذار بوده و دروازه بین المللی را در برابر ایران بگشایند.

 

به همین خاطر روحانی تاکنون در سخنان خود بیشتر جوانان و بخصوص آنهایی را که تمایلات غربی دارند را مورد خطاب قرار داده است و به دنبال جذب آنها بوده است که بخش قابل توجهی از این قشر در شهرهای بزرگ ایران زندگی می‌کنند.

 

در حال حاضر توافق هسته‌ای نتوانسته است انتظارات آنها را آنگونه که بود فراهم کند.

 

چیزی که مهم است این است که رئیس جمهور می‌تواند نقش قابل توجهی در توسعه اقتصادی کشور داشته باشد.

فارس

110

این اخبار را از دست ندهید:

چرا کارکنان در برابر تغییر مقاومت می‌کنند؟ ماجرای تزئین جدیدترین مازراتی به هنر قلم زنی اصفهان/ ببینید یک شب اقامت در مهمانپذیرها چند؟ سریع‌ترین خودروی سواری جهان آماده‌ی خدمت به نیروی پلیس / ببینید دور جدید پیش فروش خودرو جدید دنا پلاس آغاز شد +جدول نرخ اجاره خودروهای لوکس در مناطق آزاد +جدول قیمت محصولات ایران خودرو در بازار و نمایندگی+جدول تنها با ۱۶ میلیون تومان تندر۹۰+ (پلاس) اتوماتیک بخرید افزایش 20 درصدی حقوق معلمان در احکام جدید و دو روز مانده به انتخابات چه زمانی واشر سرسیلندر می‌سوزد؟