تصمیم اپل برای ایجاد تغییرات در داده ها و امنیت iCloud

گردآوری پورتال رهتا :

اپل در این روز ها در آخرین خبرهای خود خبرهایی از ایجاد تغییرات جدید و عمده در داده ها و امنیت سرویس iCloud منتشر کرده است. اما این تغییرات بر اساس آنچه منتشر شده است بیشتر شامل اپلیکیشن های شخص ثالث می شود.

به گزارش /#، اپل در اخبار خود اعلام کرده است که از روز ۱۵ ژوئن یعنی حدود ۱ ماه آینده تمام کاربران سرویس iCloud می بایست برای ایجاد دسترسی هر گونه از اپلیکیشن های شخص ثالث به سرویس iCloud، یک رمز عبور خاص از این سرویس دریافت نمایند. این خبر از طریق ایمیل کاربران سرویس iCloud به کاربران ارسال شده است. ایجاد این تغییرات به این معنی است که کاربران سرویس iCloud نیاز به فعال کردن پروتکل ایجاد رمز عبور برای احراز هویت دارند تا بتوانند از اپلیکیشن های شخص ثالث استفاده نمایند.

سرویس iCloud  در واقع نوعی مخزن داده بر روی اینترنت است که داده های قرار داده شده بر روی آن به منظور همگام سازی اطلاعات کاربر بر روی تمام دستگاه هایی که توسط یک کاربر ثبت شده است، به کار می روند. اما رمز های عبور مخصوص هر اپلیکیشن به منظور ایجاد یک لایه حفاظت از اطلاعات کاربر در هنگام ورود به این سرویس طراحی و ارائه می شوند. کاربران علاوه بر اینکه شناسه کاربری خود را اپلیکیشن های شخص ثالث به اشتراک می گذارند بلکه رمز عبور خود را نیز در اختیار این اپلیکیشن ها قرار می دهند و این اپلیکیشن امکان دسترسی به اطلاعات ذخیره شده آن ها بر روی سرویس iCloud را خواهد داشت. چنانچه اپلیکیشن شخص ثالث هک شود و یا گوشی و دستگاه کاربر دزدیده شود در این صورت شناسه کاربری و رمز عبور کاربر به هیچ عنوان آسیبی نمی بیند و در واقع اطلاعات کاربر بر روی سرویس iCloud دور از دسترس هکرها و سارقان خواهند بود.

در حال حاضر اپل تنها قابلیت استفاده از رمز عبور برای ایجاد دسترسی اپلیکیشن های شخص ثالث را برای آن دسته از کاربرانی که از احراز هویت دو مرحله ای استفاده می کنند، ارائه می دهد. احراز هویت دو مرحله ای در واقع نوعی پروتکل امنیتی است که کاربران را ملزم به وارد کردن رمز عبور در کنار وارد کردن کد واحد برای گوشی های هوشمند و یا کامپیوترها به منظور ایجاد دسترسی به حساب کاربری می کند. اما با توجه به تغییراتی که اپل از حدود یک ماه آینده ایجاد خواهد کرد، تمام کاربران سرویس iCloud، چه آن دسته از کاربرانی که پروتکل احراز هویت دو مرحله ای را فعال کرده و چه آن دسته از کاربرانی که این پروتکل را فعال نکرده اند ملزم به وارد کردن رمز عبور خاص در هنگام ایجاد دسترسی اپلیکیشن های شخص ثالث به داده های موجود بر روی سرویس iCloud هستند. در واقع این الزام باعث می شود تا تمام کاربران پروتکل احراز هویت دو مرحله ای را فعال کنند.

بر اساس آخرین ایمیل ارسال شده از طرف بخش پشتیبانی از اپلیکیشن اپل به کاربران، بعد از روز ۱۵ ژوئن هر کاربری که پیش از این دسترسی اپلیکیشن های شخص ثالث را به سرویس iCloud را ایجاد کرده باشد به صورت خودکار از این سرویس خارج می شود و برای ورود به این سرویس و ایجاد دسترسی برای اپلیکیشن های شخص ثالث به داده های قرار داده شده بر روی iCloud می بایست برای هر اپلیکیشن یک رمز عبور خاص دریافت نماید.

بعد از اینکه کاربر رمز عبور خود را دریافت نمود می تواند دسترسی اپلیکیشن های شخص ثالث را به سرویس iCloud ایجاد نماید. نکته مهم این است که رمز عبور و شناسه کاربران به هیچ عنوان در اختیار اپلیکیشن های شخص ثالث که امکان دسترسی به سرویس iCloud به آن ها داده شده است، قرار نمی گیرد.