تماشا کنید؛ ساخت یک حسگر لمسی جدید برای تولید نمایشگرهای لمسی منعطف

گردآوری پورتال رهتا :

محققان کانادایی موفق به ساخت یک حسگر لمسی منعطف شده اند که می تواند در ساخت نمایشگرهای لمسی منعطف به کار گرفته شود. در ضمن این حسگر قابلیت کشش دارد و می تواند در هر اندازه ای تولید شود.

به گزارش کلیک، قطعا شما هم دوست ندارید که صفحه نمایش گوشی تان بشکند و مجبور باشید خرده شیشه های تیز آن را که ممکن است به دستتان آسیب بزند، جمع کنید. محققان کانادایی موفق به ساخت یک حسگر لمسی منعطف شده اند که می توان با آن صفحه نمایش های نشکن ساخت و علاوه بر این کاربردهای دیگری نیز می تواند داشته باشد.

محققان کانادایی به تازگی ماده ای نرم و منعطف تهیه کرده اند که به لمس حساس است و می توان با استفاده از آن گوشی هایی ساخت که هنگامی که از آن ها استفاده نمی شود، تا شوند و یا همانند یک کاغذ پیچیده شوند. در ضمن می توان با استفاده از این ماده، پوست های مصنوعی را طوری ساخت که متناسب با بدن فرد، تغییر شکل دهد.

مهندس ساکوئیب ساروار از دانشگاه بریتیش کلمبیا اذعان کرد که این ماده، نخستین ماده شفافی است که به لمس حساس است و به راحتی می تواند تغییر شکل دهد.

محققان سال های زیادی است که به دنبال ساخت صفحه نمایش های منعطف هستند. برخی از دانشمندان به دنبال ساخت گوشی هایی با قابلیت خم شدن هستند و برخی دیگر به دنبال ساخت صفحه نمایش های منعطف هستند. حتی برخی از محققان قصد دارند تلویزیون هایی بسازند که زمانی که مورد استفاده قرار نمی گیرند، بتوان آن ها را همانند روزنامه پیچید و در گوشه ای گذاشت.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد ماده ای که توسط آقای ساروار و اعضای تیمش تهیه شده است این است که دارای ترکیب چندگانه است و در آن از ژل رسانا با قابلیت رسانایی بسیار بالا استفاده شده است که در بین چند لایه سیلیکون قرار داده شده است. چندگانه بودن ترکیب این ماده باعث شده است که با شکل ساده خود از قابلیت های لمسی زیادی برخوردار باشد.

آقای ساروار در یک مصاحبه مطبوعاتی به بیان این مطلب پرداخت که در برخی از فناوری ها مانند تاچ سه بعدی گوشی های آیفون، از حسگرهایی استفاده شده است که می توانند میزان فشار کاربر را تشخیص می دهند و در برخی دیگر از فناوری ها مانند فناوری AirView که فناوری اختصاصی سامسونگ است، از حسگرهایی استفاده شده است که حتی می توانند حرکت انگشتان کاربر در بالای صفحه نمایش را نیز تشخیص دهند.

وی در ادامه گفته های خود افزود که حسگرهایی نیز وجود دارند که منعطف و شفاف هستند و می توانند کشیده شوند و ماده ای که توسط اعضای تیم تحقیقاتی او ساخته شده است، از همه این ویژگی ها برخوردار است.

یکی از نکاتی که باید در مورد استفاده از این ماده به آن توجه شود، قابلیت ثبت لمس ها پس از تغییر شکل دادن است و از سویی دیگر تهیه همان ماده برای تشخیص انگشتان دست در حالی که با دستگاه هیچ تماسی ندارند، هم یک چالش بزرگ محسوب می شود.

اعضای تیم تحقیقاتی برای حل این مشکل از الکترودهای هیدروژل استفاده کردند و آن ها را در لایه های سیلیکون قرار دادند. استفاده از این الکترودها باعث ایجاد میدان الکتریکی در بالای حسگر می شود.

محققان نمونه اولیه این حسگر را که در ابعاد ۵ سانتیمتر در ۵ سانتیمتر ساخته بودند، مورد آزمایش قرار دادند و دریافتند که الکترودهای هیدروژلی باعث شده اند حسگر بتواند حرکات انگشتان را با فاصله چند سانتیمتری از سطح خود، ثبت می کند و به این صورت حسگر موفق به تشخیص لمس مجازی شد.

با وجود اینکه نمونه اولیه این حسگر در ابعاد کوچکی ساخته شده است؛ اما محققان مدعی هستند که می توان این حسگر را با هزینه کمی در ابعاد بزرگ تر جهت استفاده در وسایل بزرگتر، نیز تولید کرد و حتی می توان آن را در وسایل گران قیمت نیز به کار گرفت.

ساروار اذعان کرد که می توان این حسگر را حتی در ابعاد یک اتاق و با هزینه بسیار کم چند دلاری برای هر متر تولید کرد و می توان آن را روی هر سطحی اعم از دیوار، کف، سقف و هر سطح دیگری که نیازمند یک صفحه نمایش لمسی و قابل کشش باشد، قرار داد و حتی می توان این حسگر را بر روی بدن انسان نیز کشید.

با توجه به اینکه اعضای تیم تحقیقاتی مدعی هستند که این حسگر می تواند حتی در ابعاد یک اتاق هم ساخته شود و می تواند بر روی هر سطحی قرار گیرد، می توان گفت که با این حسگر شگفت انگیز می توان سالن هایی را ایجاد کرد که از قابلیت تشخیص تعداد افراد برخوردار باشند و یا می توان با پوشاندن سطوح کف مکان های عمومی، این امکان را ایجاد کرد که افراد مسنی که در حال زمین خوردن هستند، تشخیص داده شوند و هشدارهای لازم داده شود.

همچنین محققان مخترع این حسگر معتقدند که می توان با پوشاندن ربات ها با این پوشش نرم، خطر آن ها را برای انسان ها کمتر کرد. با پوشاندن این ربات ها با این ماده نرم و انعطاف پذیر، هم می توان سطح بدنه آن ها را نرم تر کرد و هم می توان روشی برای هشدار به آن ها در مورد انسان هایی که در اطرافشان وجود دارد، ایجاد کرد.

یکی از اعضای تیم تحقیقاتی اذعان کرد که در حال حاضر ربات ها در اماکن صنعتی در فضایی جدا از انسان ها مورد استفاده قرار می گیرند؛ زیرا احتمال آسیب آن ها به انسان ها وجود دارد.

وی افزود که با استفاده از این ماده جدید، بدنه ربات ها نرم می شوند و آن ها می توانند وجود انسان را در اطراف خود تشخیص دهند. در ضمن امکان تبادل ابزار بین انسان و ربات نیز فراهم می شود و ربات ها می توانند اشیای مختلف را بدون اینکه آسیبی به آن ها وارد شود، حمل کنند؛ بنابراین در صورت استفاده این ماده بر روی بدنه ربات ها، آن ها می توانند بدون هیچ خطری در محیط اطراف خود حرکت کنند.

http://click.ir/wp-content/uploads/2017/03/20170319170714.mp4