حبابی در اقیانوس آرام باعث افزایش اوزون شد

گردآوری پورتال رهتا :

دانشمندان دریافتند که قسمت عظیمی از آب گرم غیرطبیعی در اقیانوس آرام که حباب نامیده می شود موجب افزایش مقادیر اوزون در آمریکای غربی شده است و این موضوع می تواند رویدادهای طبیعی را دچار مشکل کند.

به گزارش /#، این حباب تقریبا ۹ میلیون کیلومتر مربع (۳٫۵ میلیون مایل مربع) یعنی از مکزیک تا آلاسکا را می پوشاند و تحت شرایط اقیانوس ممکن است این پوشش تغییر کند، اما مطالعه جدید نشان می دهد که این حباب بر روی کیفیت هوا تاثیر می گذارد.

در نهایت همه رویدادهای غیرطبیعی به حباب مربوط می شود زیرا این رویداد غیرطبیعی ترین رویداد هواشناسی در طول دهه های گذشته است.

حباب آب گرم در اقیانوس آرام اولین بار در سال ۲۰۱۳ کشف شد و در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ نیز ادامه یافت. با وجودی که این حباب در سال ۲۰۱۶ کمتر معلوم بود، اما علائمی از آن وجود داشت.

این قسمت وسیع و گرم موجب چندین مرگ خاموش در اقیانوس در سال ۲۰۱۵ شد، هزاران شیر دریایی کالیفرنیایی در آب های ۳ درجه سلسیوسی (۵ درجه فارنهایت) که بالاتر از مقدار میانگین بود، از گرسنگی مردند، همچنین مرگ بی سابقه ای از پرندگان دریایی در آمریکای غربی رخ داد.

در آوریل ۲۰۱۵ تاثیرات این حباب روی زمین هم دیده شد، به دلیل افزایش دمای اقیانوس هوای عجیبی در آمریکا به وجود آمد، دمای زیاد باعث به وجود آمدن جلبک سمی عظیمی شد که در سرتاسر ساحل آمریکای غربی کشیده شده بود.

جف و تیمش مقادیر اوزون در آمریکا را در سال ۲۰۰۴ نشان دادند، آن ها گفتند اگر این اتفاقات عجیب در آن سال مربوط به حباب بوده است، افزایش زیاد اوزون نیز می تواند به سبب وجود حباب باشد.

در ابتدا دانشمندان تصور کردند که اشتباه کرده باشند، بنابراین به سنسورها نگاه کردند ولی هیچ خطایی در کالیبراسیون وجود نداشت.

سپس به داده های دیگر اوزون در اطراف شمال غربی اقیانوس آرام هم نگاه کردند، همه داده ها آن سال افزایش در اوزون را نشان می داد.

برای بررسی ارتباط این موضوع، تیم با استفاده از چندین ماهواره قرار گرفته در همه جای جهان طول عمر حباب را ترسیم کرد و نوسانات دما در سطح اقیانوس آرام بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ را بررسی کرد.

سپس آن ها به عقب برگشتند و رویدادها را نسبت به دمای سطح دریا در سال ۱۹۱۰ مقایسه کردند، آن ها یافتند که رویدادهای اخیر متفاوت از پدیده های طبیعی در گذشته بودند.

این پدیده، پدیده ای جدید است. از گزارشات گذشته می توان پی برد که این پدیده از لحاظ بزرگی و طول دوره بی سابقه است. تا به حال چنین پدیده ای در تاریخ وجود نداشته است.

آن ها یافتند که اثرات حباب بر روی زمین که شامل دمای بیشتر، پوشش ابر کم و ایجاد هوای ساکن می باشند برای تولید اوزون اضافی با هم ترکیب می شوند و در ژوئن ۲۰۱۵ باعث تولید مقادیر اوزون بین ۳ تا ۱۳ قسمت در بیلیون بیشتر از میانگین اوزون در شمال غربی آمریکا شد.

نواحی خاص با مقادیر اوزون بالا مانند شهر سلت لیک و ساکرامنتو پی بردند که اوزون آن ها بالاتر از محدوده مجاز فدرال بود.

واشنگتن و اورگون به دلیل اینکه مرکز بادها بودند همیشه در مرکز هدف قرار داشتند. بعد از این دو شهر سلت لیک و ساکرامنتو قرار داشتند، اما به دلیل آنکه اوزون آن ها معمولا بیشتر است، این شهرها تحت تاثیر اثرات بحرانی بیشتری قرار می گیرند.

بنابراین چگونه چنین چیزهایی در اقیانوس آرام روی مقادیر اوزون تاثیر می گذارند؟

تحت شرایط طبیعی بادها در طول ساحل غربی در سطح اقیانوس در حرکتند و لایه بالایی اقیانوس را از ساحل دور می کنند. این امر باعث می شود که آب خنک تر در زیر قرار بگیرد و مواد غذایی را با خود بیاورد و دما را متعادل سازد.

اما تیم دریافتند که در نوک حباب، افزایش دما روی سطح آب اقیانوس سبب می شود هوای بالای آن گرم شود و ساکن بماند. این امر به شدت باعث ضعیف شدن بادهای ساحلی می شود و این بادها دیگر نمی توانند لایه گرم بالای اقیانوس آرام را از خط ساحلی دور کنند.

بنابراین آب سرد بالا نمی آید و دما بالا باقی می ماند و ابرها کاهش می یابند و همین ها سبب می شوند که طی یک واکنش شیمیایی اوزون ایجاد شود، در این واکنش اشعه فرابنفش خورشید (نور خورشید) مولکول های اکسیژن را در هم می شکند.

دمای بالا و کم تر بودن ابرها نسبت به مقدار طبیعی خود باعث تولید اوزون می شوند.

به دلیل سیستم فشار بالا در خارج از ساحل شدت بادها کمتر از مقدار طبیعی خود بود. وزش باد باعث دور شدن آلودگی می شود اما هنگامی که بادها نمی وزند و سکون ایجاد می شود آلودگی افزایش می یابد.

محققان از قبل می دانستند که ارتباطی بین دمای زیاد جو و تولید اوزون وجود دارد اما اکنون می دانیم که دمای سطح دریا نیز می تواند تاثیرگذار باشد.

آلودگی اوزون باعث اختلال در عملکرد تنفسی یعنی تشدید ذات الریه، آسم و برونشیت می شود. بنابراین ما باید خودمان را برای رویدادهایی که حباب به دنبال دارد، آماده کنیم.