آغاز کاوش اضطراری ارگ علیشاه در روزهای آتی

گردآوری پورتال رهتا :

 به گزارش /# به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بهرام آجرلو سرپرست هیأت کاوش در ارگ علیشاه تبریز با اعلام این خبر گفت : ارگ علیشاه در دی ماه سال ۱۳۱۰به شماره ۱۷۰در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و حریم‌های قانونی آن در سال ۱۳۵۷ تعیین و ابلاغ شده است .

وی با اشاره به اینکه تا سال ۱۳۵۰در این محوطه هیچگونه کاوشی صورت نگرفته بود تصریح کرد: دراین سال علی اکبر سرفراز از مرکز باستان شناسی وقت در این محوطه کاوش انجام داد که نتایج قابل ملاحظه‌ای را دریافت کرد.

وی در گفت و گو با خبرنگار سایت پژوهشگاه، اظهار داشت: طبق نتایج به دست آمده از این کاوش ارگ علیشاه دارای دو دوره معماری بوده است؛ یکی مربوط به دوره قاجاری که طبق آن پادگان عباس میرزا در جنگ های ایران و روس، کارگاه توپ ریزی و باروت سازی دراین مکان قرار داشته است.

این باستان شناس، دوره دوم را مربوط به دوره ایلخانی دانست که نتایج جالب‌تری داشته و طبق آن، آنچه که امروز به عنوان ارگ علیشاه می شناسیم، شبستان اصلی مسجد علیشاه نیست بلکه شبستان در جبهه شرقی بنای کنونی قرار داشته است .در سال ۱۳۶۰فرهاد فخار تهرانی در ارگ علیشاه عملیات حفاظت و مرمت انجام داد ولی متأسفانه چند ماه بعد از تکمیل و پایان این پروژه  دیوارهای شرق و غرب ارگ علیشاه تخریب شد.

آجرلو گفت: در جریان تخریب سال ۱۳۶۰متأسفانه کتیبه گچ بری شده به خط کوفی که در آن عبارت «الصلاة معراج المومن» حک شده و یک شاهکاربی نظیر دوره اسلامی بشمار می رفت تخریب شد .

سرپرست هیأت کاوش در ارگ علیشاه با اشاره به خاک برداری و گودبرداری های صورت گرفته در سال ۱۳۷۶در جبهه شرقی ارگ علیشاه تصریح کرد : این مکان درست همانجایی بود که  سرفراز به اعتبار کتیبه کوفی آنجا را مسجد ارگ علیشاه می دانست و مصلی فعلی تبریز در آنجا ساخته شد .

وجودسازه های معماری در زیر خاک محرز است

او با اشاره به تصمیم برای ساخت پارکینگ طبقاتی در گوشه شمال غربی محدوده و حریم ارگ علیشاه تصریح کرد : محل ساخت این پارکینگ درست در محل تلاقی حریم ارگ علیشاه و عمارت تاریخی فتح الله اف است که سال ۱۳۸۴در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .

وی با بیان اینکه عملیات گودبرداری بدون هماهنگی و اجازه اداره  میراث فرهنگی صورت گرفته است اظها رداشت : با مذاکرات انجام شده بین مدیر کل اداره میراث استان و مدیران بنیاد مصلی فعلا عملیات متوقف شده است.

آجرلو با اشاره به بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و انجام عملیات ژئوفیزیک با هماهنگی معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: بر طبق نقشه های ژئوفیزیک وجود سازه های معماری در زیر خاک برای کارشناسان محرز شده است .برای آگاهی از ماهیت، قدمت و کم و کیف سازه های معماری بر طبق نظر ریاست پژوهشکده باستان شناسی و تعامل مدیرکل میراث استان و مدیریت بنیاد مصلی انجام کاوش اضطراری در محدوده ارگ علیشاه در اولویت قرار گرفت.

 هشدار بنیاد مصلی             

او گفت :مدیریت بنیاد مصلی طی نامه‌ای به مدیر کل میراث استان اعلام کرده که اگر تا تاریخ  ۱۰دی ماه کاوش آغاز نشود با پیش فرض اینکه در ارگ علیشاه آثار تاریخی وجود ندارد کارساخت پارکینگ طبقاتی را آغاز خواهد کرد .

به گفته این باستان شناس، این در حالی است که شورای عالی معماری و شهرسازی آذر ماه امسال مصوبه ای را تصویب کرد که طبق آن ساخت  هرگونه پارکینگ در محدوده ارگ علیشاه غیر قانونی است.

آجرلو با بیان اینکه طبق مکاتبه صورت گرفته میان مدیر کل استان و ریاست پژوهشکده باستان شناسی تأمین اعتبار و تجهیز کارگاه به عهده مدیریت استان گذاشته شده از این رو برای آغاز عملیات کاوش در انتظار مساعدت اداره کل میراث استان هستیم .

وی هدف از انجام کاوش باستان شناسی در محوطه ارگ علیشاه را در مرحله نخست نجات بخشی اثر ودر مرحله بعد  تکمیل کاوش‌های سال ۱۳۵۰عنوان کرد که نا تمام مانده است .

او در پاسخ به این پرسش که انجام عملیات کاوش نجات بخشی چه تأثیری در موقعیت و حفظ ارگ علیشاه دارد؟ همه چیز را به نتایج کاوش وابسته دانست و تصریح کرد: براساس قانون سال ۱۳۰۹؛ اگر آثار قدمت بالای صد سال داشته باشند و این بنا متعلق به دوره ایلخانی و یا پادگان عباس میرزا باشد باید حفظ و نگهداری شود .