فعالیت‌های عمرانی در «جلوخان آرامگاه فردوسی» متوقف شد

- - فعالیت‌های عمرانی در «جلوخان آرامگاه فردوسی» متوقف شد
تاریخ : ۱۲:۰۶:۱۵, ۶ آذر ۱۳۹۵

فعالیت‌های عمرانی در «جلوخان آرامگاه فردوسی» متوقف شد

گردآوری پورتال رهتا :

به گزارش ایسنا، «حسین عباس‌زاده»، سرپرست هیأت گمانه‌زنی در محوطه جلوخان آرامگاه فردوسی گفت: به دنبال درخواست بخش خصوصی در زمینه سرمایه‌گذاری در جلوخان مجموعه فردوسی تاکید شد تا قبل از هرگونه فعالیت عمرانی، منطقه مورد گمانه‌زنی باستان‌شناسی قرار گیرد.

به گفته وی، کمک نقشه ژئوفیزیک محوطه که در سال ۱۳۸۳ تهیه شده بود، اقدام به حفر گمانه‌هایی شد که نتیجه آنها بیانگر وجود لایه‌های باستانی در این بخش از آرامگاه فردوسی بود.

او بیان کرد: این طرح با هدف بررسی علمی و باستان‌شناسی و لایه‌نگاری این منطقه انجام شد.

به گفته وی، پس از گمانه‌زنی لایه‌های تاریخی و رسیدن به آثار معماری و اشیاء تاریخی کار متوقف و صدور مجوز عمرانی در جلو خان مجموعه آرامگاه لغو شد.

سرپرست هیأت گمانه‌زنی در محوطه جلوخان آرامگاه فردوسی اظهار کرد: براساس برنامه در گمانه‌هایی که به آثار تاریخی نرسیدیم، به جز یکی دو مورد که به زباله برخوردیم تا خاک بکر پیش رفتیم.

وی گفت: با اتمام طرح گمانه‌زنی به هدف اولیه که یافتن لایه‌های تاریخی در محوطه بود رسیدیم و برایمان ثابت شد که در این منطقه آثار تاریخی وجود دارد.

عباس‌زاده بیان کرد: در تمامی گمانه‌های ایجاد شده آثار و بقایای حضور انسان به چشم می‌خورد و در برخی از گمانه‌ها هم آثار معماری و اشیاء سفالی مشاهده شد.

وی عمده‌ترین شیء تاریخی حاصل از این طرح را پی‌سوز سفالی دارای لعاب فیروزه‌ای متعلق به قرون ششم و هفتم هجری قمری و بقایای دیوار و کف پوش آجری اعلام کرد.

انتهای پیام

∎​


برچسب ها : فعالیت های عمرانی , تاثیر فعالیتهای عمرانی بر محیط زیست , آرامگاه فردوسی , آرامگاه فردوسی توس
منبع :
مرتبط ها
به گزارش گروه ورزشی آنا، در چارچوب بازی‌های هفته هفدهم لیگ ستارگان قطر امروز(شنبه) تیم فوتبال الاهلی به مصاف العربی رفت و موفق شد با نتیجه 4 بر 2 به پیروزی برسد. در این دیدار پژمان منتظری که به صورت ثابت در ترکیب تیمش بازی می‌کرد، در دقیقه 15 گل
۲۰:۲۸:۲۰, ۲ بهمن ۱۳۹۵
تازه ها
برچسب ها